×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Elektryzująca instalacja w WarszawieOd ponad miesiąca agenci handlingowi działający na Lotnisku Chopina mogą korzystać ze scentralizowanej instalacji do zasilania statków powietrznych energią elektryczną 400 Hz 115/200V. Pozwoli to na wyeliminowanie przenośnych urządzeń GPU (Ground Power Unit) zasilanych olejem napędowym.

Scentralizowany system popularnie zwany „Systemem 400Hz” przeznaczony jest do zasilania systemów pokładowych samolotów energią elektryczną w czasie rozruchu silników lub podczas sprawdzania ich stanu technicznego. System funkcjonuje na Lotnisku Chopina od 1990 r. dotychczas jednak używany był wyłącznie przez służby Portów Lotniczych  – kable zasilające podłączali do samolotu marshallerzy. Firmy obsługi naziemnej korzystały z własnych, mobilnych urządzeń.

W ramach dostosowywania praktyki lotniskowej do wymogów Unii Europejskiej, zarządzający portem przekazał korzystanie z Systemu 400Hz wszystkim agentom handlingowym działającym na Lotnisku Chopina. Dzięki tej decyzji wkrótce wyeliminowane zostaną z użytku mobilne generatory energii, tzw. GPU zasilane silnikami na olej napędowy, na które narzekało wielu użytkowników portu.

- Koszt utrzymania jednostek GPU jest bardzo wysoki przy dość ograniczonym czasie użytkowania. Jednostki te ze względu na swoją konstrukcję nie wszędzie też mogą być stosowane. Nie mówiąc już o ich wpływie na środowisko naturalne – wyjaśnia Krzysztof Galus, główny specjalista lotniska ds. energetyki.

Jednostki mobilne wychodzą z użycia w całej Europie. Wszystkie duże i nowoczesne lotniska oferują swoim klientom system scentralizowany, który pozwala na wyeliminowanie wad swojego poprzednika.

- Scentralizowany system zapewnia dostarczanie energii najwyższej jakości pod względem częstotliwości, napięcia i mocy. Zapewnia też bezpieczną obsługę statków powietrznych na stanowisku postojowym i spełnia wszelkie wymogi ochrony środowiska zarówno w zakresie ograniczeń hasłowych jak i emisji spalin do środowiska - dodaje Galus.

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.


Reklama


Booking.com
gość_99ff3 - Profil
gość_99ff3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!
Wylot:
Przylot:
  • Data wylotu:
  • Data powrotu:
Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie