×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Bezpośrednie drogi lotnicze nad EuropąEurocontrol rozpoczęło wdrażanie programu bezpośrednich dróg lotniczych nad Europą. Pierwszy etap obejmuje Obszar Kontroli Górnej Przestrzeni Powietrznej w Maastricht (Maastricht UACC).

Zgodnie z pierwszą fazą programu na terenie kontrolowanym przez Maastricht UACC wprowadzono 142 bezpośrednie drogi lotnicze. Początkowo będą one wykorzystywane tylko nocą, a później w weekendy. W ten sposób Eurocontrol zamierza stopniowo zwiększać wykorzystanie bezpośrednich tras nie zmniejszając bezpieczeństwa operacji w zatłoczonej przestrzeni powietrznej nad Europą.

Obszar kontrolowany przez Maastricht obejmuje górną przestrzeń powietrzną nad Holandią, Belgią, Luksemburgiem i północno-zachodnimi Niemcami. Dzięki bezpośrednim trasom przelotu tylko nocami i weekendy w skali roku samoloty skrócą swoje loty o ponad 1,1 miliona kilometrów. Wpłynie to na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 12 tysięcy ton oraz na redukcję spalania paliwa o niemal 4 tysiące ton.

Eurocontrol wyliczył, że w 2009 samoloty latające po ustalonych drogach lotniczych nadkładały średnio niemal 50 kilometrów podczas każdego lotu. Stanowiło to ponad 5% łącznego dystansu.

Dominik Sipiński


gość_7eb54 - Profil
gość_7eb54
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!
Wylot:
Przylot:
  • Data wylotu:
  • Data powrotu:
Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie