×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


PLL LOT jednak na giełdzie?Pośród medialnych spekulacji pojawiają się coraz to nowsze pomysły na prywatyzację Polskich Linii Lotniczych LOT. Dziennik Gazeta Prawna i Newsweek piszą dziś (2.03), że jest możliwy debiut narodowego przewoźnika na Giełdzie Papierów Wartościowych i że LOT da zarobić zwykłym ludziom tak, jak choćby niedawno PZU, Tauron czy chociażby GPW.

Jak zauważa Newsweek, tym razem nie mamy do czynienia z finansowym championem jak wyżej wymienione, a od wielu lat zadłużoną, ledwo "wiążącą koniec z końcem" spółką skarbu państwa. Jednak nie będzie to totalna prywatyzacja za pośrednictwem Giełdy, a jedynie częściowa; nie do końca wiadomo jak duży pakiet akcji przewoźnika miałby trafić w ręce prywatnych inwestorów.

Wciąż prowadzone są działania doradcy prywatyzacyjnego, zmierzające do wypracowania sposobu na skuteczną prywatyzację Polskich Linii Lotniczych LOT. Na przełomie lutego i marca Morgan Stanley (doradca prywatyzacyjny resortu) przedstawił harmonogram prywatyzacji Skarbowi Państwa, a jego przedstawiciele podali, że za 2 tygodnie powinien być przyjęty w takim, jak przedstawiony, lub zmienionym kształcie. Trwają konsultacje.

LOTem zainteresowanych ma być czterech kluczowych inwestorów, w tym trzech z branży lotniczej.

Prywatyzacja linii będzie bardzo trudna - wciąż LOT "blokowany" jest Ustawą z 1991 roku (jako jedna z niewielu spółek w Polsce), która nakazuje pozostawić w rękach Skarbu Państwa minimum 51 procent udziałów. Nikt poważny nie będzie angażował ogromnego kapitału w Polsce nie mając pełnej zdolności decyzyjnej i takiej też kontroli nad firmą.

Póki co, ustawa pozostaje w niezmienionym kształcie. Pogłoski, że część akcji może trafić w ręce prywatnych i drobnych inwestorów (poprzez Giełdę) "rozpraszając prywatyzację" uprawdopodobnia tezę, że nie do końca obecnemu właścicielowi zależy na oddaniu pełnej (51%) kontroli nad spółką inwestorowi strategicznemu.Reklama


Booking.com
gość_36b92 - Profil
gość_36b92
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!
Wylot:
Przylot:
  • Data wylotu:
  • Data powrotu:
Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie