Pekin, Tokio i Szanghaj w siatce LOT?

5 lutego 2011 13:15
88 komentarzy
Reklama
Po rekordowym w ostatnim dziesięcioleciu roku dla Polskich Linii Lotniczych LOT, pod względem ilości nowych - często spektakularnych kierunków przewoźnika, lata 2011 i 2012 zapowiadają się równie imponująco. Plany przewoźnika zdradził wreszcie prezes spółki, Marcin Piróg.

Tylko w ciągu ostatnich miesięcy uruchomiono rejsy między innymi do Bejrutu, Damaszku, Kairu, Tbilisi, Erywania czy w końcu Hanoi.

Wschodni priorytet poprawą wizerunku LOT?

- Rozważamy uruchomienie połączeń do Pekinu, Szanghaju i Tokio - zapowiedział Piróg. To, kiedy się plany ziszczą zależy głównie od ostatecznego terminu dostarczenia Dreamlinerów oraz definitywnej i wiążącej obie strony zgody na przeloty nad Syberią. - Nasza strategia, która zakłada otwieranie kierunków długodystansowych azjatyckich w pierwszym kwartale 2012 r. zależy od tego, czy i kiedy będziemy mieli nowy samolot 787 Dreamliner - stwierdził prezes zarządu PLL LOT.

Piróg podkreśla, że prawdziwym "strzałem w dziesiątkę" było uruchomienie rejsów do Hanoi. Samoloty osiągają bardzo wysoki współczynnik wypełnienia przy dosyć wysokich cenach biletów, rewelacyjnie sprzedają się te w klasie biznes; podkreśla się przy tym, że wysokie znaczenie ma także wysoki współczynnik przewozu towarów cargo, co jest znacznym czynnikiem po stronie przychodów z połączenia do Wietnamu.

Polecimy też bliżej

Media dotarły do informacji resortu skarbu (głównego udziałowca LOT), przygotowanych dla sejmowej komisji skarbu. Wynika z nich, że przewoźnik planuje ponadto uruchomienie rejsów do Baku, Soczi, Stuttgartu, Goeteborga (ponownie, po fiasku sprzed kilku miesięcy), Oslo, Dubaju, Kuwejtu czy Ostrawy. Niemal pewne jest, że w tym roku ruszą rejsy do Doniecka i Dniepropietrowska. Te ostatnie destynacje miały się pojawić w systemie przewoźnika już kilka tygodni temu - wynika z kolei z naszych nieoficjalnych informacji.

LOT planuje na najbliższe miesiące zmiany w swojej flocie średnio i krótkodystansowej w minimalnej, choć niezbędnej, skali. Przewoźnik pozbędzie się Embraerów 145, nabędzie największe maszyny tego koncernu - Embraery 195 i dokupi nowe ATR - na początek 1 bądź 2 (najprawdopodobniej). Te ostatnie w Warszawie mają się pojawić już za mniej, niż dwa miesiące; w kwietniu wylądują także nowe samoloty brazylijskiego koncernu.

Z kolei Rzeczpospolita podała, że wysoce prawdopodobne jest także kolejne połączenie długodystansowe w przeciwnym kierunku, niż wymienione rejsy azjatyckie. Samoloty LOT mają w 2012 roku latać również do Waszyngtonu.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
b747400er 2011-02-14 00:34   
b747400er - Profil b747400er
jjemiolo: zgadzam sie, ze glownym rynkiem dla LO jest rynek krotkiego i sredniego zasiegu. Ale aby na nim LO mogl przetrwac, musi zwiekszyc frekwencje do 3-4x dziennie na wiekszosci kierunkow na jakich obecnie lata i wchodzic do mniejszych portow w Europie. Ale to wszystko moze sie udac tylko wtedy jesli te polaczenia europejskie beda mialy zapewniony feeding na rejsy pozaeuropejskie, bez niego nie da sie latac tak czesto po europie, a tylko wysoka czestotliwosc pozwoli konkurowac z innymi przewoznikami flagowymi oraz z niskobudzetowcami na trasach europejskich. Moim zdaniem LO powinien laczyc via WAW/KRK male i srednie porty w Europie Zach z malymi i srednimi portami w Europie Wschodniej, ktore jednoczesnie powinny byc feedowane ruchem dalekodystansowym. Po za Europa, LO powinien skupic sie na hubach partnerow ze Star Alliance i dodatkowo poszukiwac takich kierunkow jak HAN, gdzie albo jest spory potencjal w ruchu lokalnym i/lub konkurencja jest niewielka - czyli tez kierunki niszowe - jak np. KTM, ULN. O GRU mozemy sobie jedynie pomarzyc, moim zdaniem LO nie bedzie regularnie latac ani do Pld Afryki ani Pld. Ameryki - jest za maly potencjal i mozna te punkty oferowac w ramach code share z wieloma partnerami. Po za tym geografia tez robi tu swoje. Rejsy do Pld Ameryki bylyby bardzo dlugie - poltoradniowa rotacja, no i niebawem okaze sie, jak dlugo GRU bedzie hubem Star'a. Twoja lista potencjalnych nowych kierunkow europejskich jest bardzo bliska mojej.
jjemiolo 2011-02-14 00:24   
jjemiolo - Profil jjemiolo
b747400er: moim zdaniem szansa na przetrwanie LO jest raczej na krotkim i srednim dystansie. Tu nalezy spodziewac sie najwiekszego wzrostu ruchu sluzbowego, bo nasz region dopiero zaczyna dochodzic do lepszego poziomu gospodarczego. Stad nasze szanse sa do drugorzednych miast na wschodzie (Ukraine, Rosja), na Balkanach jak tez na zachodzie i polnocy. Glosuje za GOT, OSL, DUB, MAN, BHX, TLS, STR, HAJ, NAP, SKG, ZAG, SKP, CLJ, KIV, RWN, HRK, DNK, DOK, SIP, VOZ, ROV, KUF, SVX, PLQ.
Na dalekim dystansie musimy byc realistyczni. HAN na razie wychodzi, ale pytanie na jak dlugo? Jak konkurencja wskoczy moze sie skonczyc. Wiekszy sens maja wezly STARa: BKK, SIN, NRT, DEL, IAD. Marzy mi sie tez GRU, choc to chyba ciezki kierunnek, mimo znacznej Polonii. Ale Brazylia ma przyszlosc, nieprawdaz?
b747400er 2011-02-11 21:15   
b747400er - Profil b747400er
Jesli chodzi o przewoznikow ukrainskich to do ubieglego roku obowiazywal nalozony przez tamtejszy ULC przepis, ze VV obsluguje Europe Wschodnia, Skandynawie i Balkany oraz polaczenia miedzykontynentalne, a PS kierunki zachodnioeuropejskie. Oznaczalo to przewaznie monodesygnacje po stronie ukrainskiej. Ale to juz historia, teraz VV i PS moga sobie fruwac gdzie chca, o ile umowa lotnicza z danym krajem pozwala na multidesygnacje. Stad VV otwiera teraz polaczenia do Europy Zachodniej (np. LGW), a PS do Rosji (np. KUF). Od wielu lat na Ukrainie mowilo sie tez o fuzji VV i PS i przylaczeniu mniejszych przewoznikow jak 7D czy Z6. Wladzom ukrainskim sie to jednak nie udalo, ale powoli udaje sie to inwestorom prywatnym. Z6, VV i 7D wspolpracuja juz dosyc scisle. PS (bedace kiedys wspolwlasnoscia OS i SR) caly czas stara sie pozostac niezaleznym, ale wynika to bardziej z interesow prywatnych inwestorow, bo dla Ukrainy byloby duzo korzystniej gdyby wszyscy czterej przewoznicy Windrose stworzyli jednego duzego przewoznika ukrainskiego, rozwineli siatke i stworzyli wezel przesiadkowy w KBP.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy