Wizz Air: Natasa Kazmer

24 marca 2005 11:23
6 komentarzy
Reklama
Wywiad z Natasą Kázmér, Dyrektorem Komunikacji i Public Affairs w firmie Wizz Air

Epr.pl: Jak to się stało, że Wizz Air, zaledwie w 5 miesięcy po rozpoczęciu lotów, został wybrany na Najlepszą Linię 2004 na Węgrzech?

Natasa Kázmér: ... co więcej, ankieta przeprowadzona przez portal lotniczy pasazer.com wykazała, ze Wizz Air jest drugą najlepszą linią lotniczą w Polsce zaraz po PLL LOT, a najlepszą w kategorii cenowej (czyli jesteśmy najtańsi). Od pierwszych dni swojego istnienia Wizz Air stara się zapewnić przystępne ceny, zawodową doskonałość i niepowtarzalne usługi. Mamy nowoczesną flotę składającą się z sześciu maszyn Airbus A320, z których każdy ma 180 skórzanych siedzeń. Jest to klucz do naszego sukcesu. Naturalnie, cena jest jednym z podstawowych czynników przy wyborze danej linii lotniczej i nigdy o tym nie zapominamy. Kiedy już pasażer wybierze Wizz Air ze względu na cenę, w zamian otrzyma więcej - niepowtarzalną jakość usług na pokładzie (nowe samoloty, skórzane siedzenia, jedzenie i napoje oraz sprzedaż wolnocłowa podczas przelotu, przyjazna i profesjonalna załoga pokładowa). Odczuwamy także mocne przywiązanie do naszej marki i identyfikujemy się z jej jasnymi i wyrazistymi kolorami. Wszystko to jest oczywiście wspomagane przez silny Public Relations i innowacyjne metody marketingowe.

Epr.pl: Jakie triki marketingowe i PR są stosowane przez tanie linie lotnicze, że są tak łatwo rozpoznawane wśród opinii publicznej?

Natasa Kázmér: Najważniejszy jest czytelny i prosty przekaz. W Wizz Air zwracamy szczególną uwagę na wyraźne informowanie klientów o naszych cenach oraz przykładamy wiele uwagi do prezentowania firmy jako bezpiecznego i pewnego przewoźnika. Służy temu między innymi szczegółowa informacja o finansowych podstawach i zabezpieczeniach naszej działalności. Te dwa najważniejsze przesłania wspierane przez dodatkowe informacje przyczyniają się do sukcesu marketingowego firmy. Niezwykle istotne jest także to, że jeśli się cos obieca, to należy się tego trzymać. W przeciwnym razie bardzo łatwo traci się zaufanie pasażerów.

Epr.pl: Czy po kilku miesiącach obecności w Polsce może Pani powiedzieć coś na temat różnic między naszym krajem a innymi rynkami?

Natasa Kázmér: Polska jest oczywiście krajem wielkich możliwości dla tych, którzy umieją to w mądry sposób wykorzystać. Jest to wielki rynek z potencjałem, ale istnieje kilka wyzwań, które musimy przezwyciężyć. Przede wszystkim, Polacy w odróżnieniu od mieszkańców Europy Zachodniej nadal nie ufają zbytnio tanim liniom. Sądzą nadal, że latanie jest tylko dla wybranych i jest bardzo drogie. Uważają także, że tanie przeloty oznaczają niską jakość. To przekonanie jest bardzo trudno zmienić, ale pracujemy nad tym bardzo intensywnie. Efekt jest taki, że mamy coraz więcej na pokładzie pasażerów, którzy lecą zupełnie pierwszy raz w życiu, którzy uważają, ze jesteśmy przystępni i oferujemy dobre miejsca docelowe. Mieszkańcy Warszawy są lepiej wykształceni, ale również bardziej sceptyczni. Jest to wielkie wyzwanie dla naszego PR i marketingu.

Epr.pl: Wizz Air wpadł na genialny pomysł, aby zaoferować darmowe rezerwacje dla pasażerów upadłej Air Polonii. Czy może Pani uchylić rąbka tajemnicy, co działo się za kulisami tej decyzji?

Natasa Kázmér: Dowiedzieliśmy się o zawieszeniu lotów Air Polonii dokładnie w dzień jego ogłoszenia, ale jeszcze zanim ta informacja pojawiła się w mediach. Dzięki naszemu niezawodnemu systemowi informatycznemu oraz profesjonalnym i łatwo reagującym pracownikom, wyszliśmy na rynek z naszą propozycją ratunkową zanim Air Polonia ogłosiła zawieszenie lotów na konferencji prasowej. Uważam, że szybkość i aktywność w podejmowaniu decyzji są niewymiernie istotne. Wizz Air odniósł sukces dzięki szybkości działania, doskonałej technologii i profesjonalizmowi naszych pracowników. W sumie przewieźliśmy około 15 000 pasażerów Air Polonii.

Epr.pl: Jak postrzega Pani rynek tanich linii lotniczych? Czy jest nadal miejsce na nowego gracza?

Natasa Kázmér: Rynek jest nasycony i podlega obecnie dużej wzajemnej konkurencji. Liczba tanich przewoźników rośnie lawinowo, ale rynek pasażerski wzrasta dużo wolniej. Proces konsolidacji już się rozpoczął w Europie (sześć tanich linii już zbankrutowało ostatniej zimy, a kilka kolejnych przekształciło się ponownie w przewoźników czarterowych, którymi były poprzednio). Proces ten jest ciągły i wraz z upadkiem Air Polonii wkroczył także na teren Europy Środkowo-Wschodniej. Za 3-5 lat tylko jedna linia będzie dominować na tym rynku. Wierzymy głęboko, że będzie to Wizz Air.

Epr.pl: Jak zamierza Pani zacierać złe wrażenie powstałe po upadku Air Polonii?

Natasa Kázmér: Sądzę, że obecnie trend ten ulega odwróceniu i ludzie w Polsce znów zaczynają ufać tanim liniom. Sytuacja z Air Polonią tylko potwierdza nasze silne dążenia do prezentowania zdrowej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, która to zapobiega pojawieniu się wydarzeń, jakich doświadczyli pasażerowie AP w grudniu zeszłego roku. Przesłanie jest proste: nie ważne jaką linią podróżujecie, sprawdźcie jednak jej sytuację finansową. Pasażerowie powinni także pamiętać, że zasada ta dotyczy także linii tradycyjnych. Wizz Air przykłada bardzo dużą uwagę do informowania o kapitale 34 milionach euro, który sprawia, że jesteśmy najlepiej dokapitalizowaną linia na starcie działalności w całej historii europejskiego lotnictwa. Oczywiście stwarza to ochronę na obecne i przyszłe operacje linii. Co więcej, marketing powinien być prowadzony poprzez duże promocje cenowe obramowane wibrującymi różowymi barwami. Klienci wtedy wiedzą: Kiedykolwiek przyjdzie polecieć mi z Wizz Air, zrobię to za najlepszą cenę.

Epr.pl: Jak ocenia Pani kontrowersyjną często strategię marketingową Ryanaira? Ta linia lotnicza publikuje często reklamy, przykładowo, z papieżem lub księciem Karolem.

Natasa Kázmér: Wolałabym nie osądzać działalności naszych konkurentów.

Epr.pl: Czy zgadza się Pani, że tanie linie powinny konkurować przede wszystkim na polach ceny, punktualności i zagubionego bagażu?

Natasa Kázmér: Niska cena jest tutaj podstawą. Bez tego nie jesteś graczem w tej samej grze. Polami rozróżniającymi powinny być doskonałość wykonywania operacji lotniczych (punktualność i niezawodność) oraz marka.

Epr.pl: Niedawno easyJet nawoływał Wizz Air w swojej reklamie do ujawnienia rzeczywistej liczby odwołanych lotów. Czy to początek walki na śmierć i życie między przewoźnikami?

Natasa Kázmér: Myślę, że wojownicza natura naszego rynku została już dokładnie przedstawiona w moich poprzednich odpowiedziach. My wszyscy staramy się zdobyć rynek na pomocą różnych sposobów. Wizz Air zamierza konkurować tam, gdzie ma to znaczenie: na niebie. Dla Pana informacji: nie ma takiej linii lotniczej, która nie odwołuje lotów z takiej lub innej przyczyny, to jest charakterystyczne dla tego przemysłu. My to robimy, wszyscy nasi konkurenci robią, także easyJet to robi.

Epr.pl: Od czasu do czasu Wizz Air jest określana w mediach jako polska linia lotnicza. Czy jest to celowa strategia?

Natasa Kázmér: Wizz Air jest największą tanią linią w Polsce. Polska jest naszym strategicznym celem. W ciągu ostatnich 9 miesięcy przewieźliśmy ponad pół miliona polskich pasażerów i zamierzamy to czynić dalej. Język polski jest "urzędowym" na pokładach naszych samolotów, mamy stronę internetową po polsku i zatrudniamy Polaków. Zatem traktujemy się jako lokalna linia dla Polaków.

Epr.pl: Czy wasz wkład w pomoc dla ofiar tsunami oznacza, że przykładacie większą uwagę do zagadnień związanych z odpowiedzialnością za socjalne sprawy w biznesie? Jak to wygląda w codziennej pracy?

Natasa Kázmér: Nie sądzę, żeby można było pokazać w codziennej naszej pracy odpowiednik wspomnianej tragedii. Prostym przykładem takiej odpowiedzialności może być to, że uczestniczymy w rozwoju regionu poprzez umożliwianie wymiany coraz większej liczby ludzi. Utrzymujemy także bardzo dobre kontakty z władzami lokalnymi, współpracując z nimi na wielu polach.

Epr.pl: Internet i tanie linie zrewolucjonizują turystykę w nadchodzących latach. Czy zgadza się z tym Pani?

Natasa Kázmér: Absolutnie.

Epr.pl: Czy jest prawdą, że rozwój tanich linii może pomóc w promocji wizerunku Polski?

Natasa Kázmér: Całkiem niedawno monopol narodowych przewoźników powodował, ze podróżowanie samolotem do Polski było bardzo drogie. Obecnie coraz więcej ludzi wsiada na pokłady samolotów Wizz Air i przylatuje do Polski tylko dlatego, że oferujemy taką sposobność za bardzo przystępną cenę.

Epr.pl: Dziękujemy za rozmowę.



Natasa Kázmér ukończyła Szkołę Handlu Zagranicznego w Budapeszcie. Po studiach i pracy we Francji dołączyła do ekipy Maléva jako dyrektor ds. badania rynku. W 1998 roku pracowała jako manager ds. komunikacji nad pierwszą próbą sojuszu tej linii. W ciągu ostatnich dwóch lat jej pracy w Malévie przewodziła zespołowi ds. komunikacji. Po opuszczeniu Maléva na początku 2003 roku, została jednym z sześciu członków-założycieli Wizz Aira. Obecnie jest szefem działu ds. komunikacji i spraw PR w Wizz Air, nowej taniej linii europejskiej. Mówi biegle po węgiersku, rosyjsku, francusku i angielsku.

Wywiad pochodzi z serwisu

Rozmawiała Sylwia Petrykowska.
Tłumaczenie Marcin Jędrzejczak

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
yannkes 2005-05-09 13:05   
yannkes - Profil yannkes
Domi -jesli chodzi tobie o to ze w ogole nie mozna przewozic zwierzat, np. psa to bzdury opowiadasz...
domi 2005-05-09 12:05   
domi - Profil domi
Nie, żadna linia lotnicza nie przewozi zwierząt na swoim pokładzie. Pozdrawiam
magda 2005-05-05 13:05   
magda - Profil magda
ja mam do was wszystkich bardzo wazne pytanie prosze o odpowiedz czy te linie lotnicze przewaza zwierzeta (psa)do londynu??
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy