Związkowcy z Alitalii proponują rozwój połączeń długodystansowych

15 października 2018 09:10
Włoskie związki zawodowe pracowników branży lotniczej z zadowoleniem przyjęły rozpoczęcie działań zamierzających w kierunku ratowania narodowego przewoźnika. Proponują w ramach programu naprawczego rozwój siatki long-haul.
Reklama
Po tym jak Alitalia borykała się z problemami z konkurencją ze strony przewoźników niskokosztowych i w maju 2017 ogłosiła upadłość, ciągle nie zostały określone i wdrożone konkretne plany naprawcze. Termin na zaproponowanie rozwiązań dla ratowania linii mija 31 października, a związkowcy zapowiedzieli niedawno, że będą strajkować jeśli nie otrzymają satysfakcjonujących wiadomości odnośnie przyszłości linii.

Ostatecznie, według doniesień prasowych z 12 października, włoski rząd chce zachować 15 proc. udziałów i pozostać partnerem strategicznym, a także zaangażować we współpracę narodowy bank Cassa Deposit e Prestiti. Poinformował o tym Luigi Di Maio, włoski wicepremier i minister rozwoju gospodarczego. Z kolei premier Włoch, Giuseppe Conte, widziałby też w tym przedsięwzięciu udział krajowej spółki kolejowej - Ferrvie dello Stato. Jest to pokłosie deklaracji dyrektora zarządzającego tego przewoźnika o tym, że warto rozważyć opcję współpracy.


Włoski Krajowy Związek Transportu Lotniczego (FNTA), będący świeżo utworzoną organizacją zrzeszającą związki zawodowe pilotów i personelu pokładowego, wypowiedział się w sprawie 12 października.

- FNTA wyraża uznanie dla zaangażowania rządu i ministra Di Maio w budowanie rozwiązań kryzysu, w którym znalazła się Alitalia. Rozwiązania te w obliczu niedawnej przeszłości z pewnością pozwolą zapewnić przedsiębiorstwu i jego wszystkim pracownikom pozytywną przyszłość poprzez bezpośredni udział państwa, które zainwestuje publiczne środki w celu poprawy sytuacji - powiedzieli związkowcy.

- Teraz jest czas największego zaangażowania w budowanie biznesplanu, który musi uwzględniać wsparcie Alitalii środkami w wysokości co najmniej 2 mld euro i rozwój usług przewozów długodystansowych do USA dzięki nowym samolotom typu long-haul. Nowa Alitalia powinna też zostać zorganizowana w konkretne jednostki biznesowe dla realizacji poszczególnych zadań: operacji lotniczych, serwisu i utrzymania floty, handlingu - tak aby jak najwięcej zyskać na różnorodnych okazjach, które tworzy rynek i nie tylko zredukować zwolnienia, ale też zwiększyć zatrudnienie - dodał FNTA.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy