PGL wybuduje bazę serwisową w Rzeszowie

24 września 2018 09:50
26 komentarzy
Polska Grupa Lotnicza wybuduje w Rzeszowie centrum serwisowe dla samolotów pasażerskich, w tym szerokokadłubowych. Ma to być największa tego typu baza w Europie Środkowo-Wschodniej.
Reklama
Pod listem intencyjnym w tej sprawie podpisali się dziś (24.09) prezes Polskiej Grupy Lotniczej i Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i wicemarszałek Podkarpacia Bogdan Romaniuk. Strony zobowiązały się do podjęcia działań na rzecz ulokowania przez PGL w rejonie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka centrum serwisowego samolotów pasażerskich. Na konferencji w Rzeszowie jest Krzysztof Loga Sowiński, redaktor Pasazer.com.

Baza MRO (Maintenance Repair & Overhaul) ma zostać zbudowana w Rzeszowie przez Polską Grupę Lotniczą we współpracy z LOT Aircraft Maintenance Services (LOT AMS). Na terenie lotniska w Jasionce zostaną ulokowane hangary do obsługi technicznej, które będą przystosowane do przyjęcia samolotów szerokokadłubowych, takich jak np. Boeing 787 Dreamliner, Boeing 777 i Airbus A350.

- PGL docenia unikalne zasoby, kompetencje i doświadczenie Województwa Podkarpackiego dla szeroko rozumianego transportu lotniczego. W nowym centrum serwisowym samolotów znajdzie zatrudnienie wysoce wykwalifikowana kadra inżynierów i mechaników lotniczych, których źródłem będą m.in. Dolina Lotnicza i Politechnika Rzeszowska – mówi Rafał Milczarski, prezes PGL i LOT. - Powstanie bazy serwisowej dla samolotów pasażerskich na Podkarpaciu to dowód na to, że rozwój spółek wchodzących w skład PGL i budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego oznacza rozwój nie tylko w sąsiedztwie Warszawy i Łodzi, ale też w innych regionach Polski. Baza MRO na terenie lotniska Rzeszów-Jasionka będzie pozytywnym bodźcem dla rynku pracy i dla gospodarki – dodaje.


- Rynek lotniczy w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija, czego najlepszym przykładem jest Rzeszów i województwo podkarpackie. Jasionka notuje rekordowe wyniki, zarówno na kierunkach europejskich, jak i na trasie do Nowego Jorku. Rola Polski w regionie nieustannie rośnie, w związku z tym podejmujemy szereg działań inwestycyjnych, w tym budujemy Centralny Port Komunikacyjny. Najnowsza inwestycja Polskiej Grupy Lotniczej w Rzeszowie-Jasionce spowoduje, że również pod względem obsługi przewoźników lotniczych będziemy mogli pełnić kluczową rolę w regionie Europy Środkowej i Wschodniej - mówi Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury.


Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka zadeklarował umożliwienie nabycia działek niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji, a także wsparcie w ich skomunikowania i uzbrojenia w stopniu niezbędnym do jej przeprowadzenia. Z kolei samorząd Podkarpacia zobowiązał się, że będzie wspólpracował z PGL i LOT AMS w procesie szkolenia i pozyskiwania pracowników potrzebnych do obsługi bazy serwisowej, m.in. poprzez stworzenie programów szkolenia w szkołach średnich i wyższych z całego regionu.

- To ważny dzień dla Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, ale również dla samorządu województwa. Dzisiejszy list intencyjny potwierdza kierunek, jaki obraliśmy dla rozwoju Portu Lotniczego w Jasionce, a przede wszystkim słuszność realizowanych inwestycji na lotnisku. Jasionka to jest nasze centrum komunikacyjne, przy czym mam na myśli nie tylko ruch pasażerski, ale też ruch cargo, a także zlokalizowane tu firmy z branży lotniczej, które korzystają z lotniska, i właśnie dlatego chcemy je w dalszym ciągu rozwijać. Powyższe działania wynikają z naszej strategii, przy wyznaczaniu i realizacji której mieliśmy na uwadze także dynamiczny rozwój naszego narodowego przewoźnika i plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego – mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

- Dzisiejsza deklaracja Polskiej Grupy Lotniczej i władz regionu rysuje przed naszym lotniskiem długoterminową perspektywę rozwoju, stwarzając szansę na utworzenie w Jasionce ważnego ośrodka na europejskim rynku MRO. Już dziś dysponujemy największym w Polsce hangarem, niemniej powstanie nowej infrastruktury, dedykowanej do obsługi technicznej floty LOTu pozwoli na optymalne wykorzystanie zasobów naszego portu lotniczego i jego lokalizacji - mówi Michał Tabisz, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

W 2016 r. LOT AMS wstąpił do Stowarzyszenia Dolina Lotnicza, którego celem jest umacnianie roli południowo-wschodniej Polski jako jednego z istotnych europejskich ośrodków przemysłu lotniczego. W 2018 r. LOT objął patronatem klasę stewardes w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Tarnobrzegu, zapewniając m.in. cykliczne szkolenia w siedzibie LOT-u w Warszawie.

W styczniu br. premier Mateusz Morawiecki powołał Polską Grupę Lotniczą, która jest spółką akcyjną z kapitałem 1,2 mld zł. W sierpniu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie przez PGL spółek LOT, LOT AMS i LS Airport Services. Ta decyzja stanowi zielone światło dla budowy grupy lotniczej, czyli konsolidacji aktywów Skarbu Państwa na rynku lotniczym. Docelowo w ramach PGL powstanie m.in. spółka leasingująca przewoźnikom samoloty. Spółki lotnicze, które wejdą do PGL mają zachować odrębność organizacyjną, ale będą realizowały wspólną strategię odpowiadającą potrzebom rynku lotniczego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Każda z nich ma zachować swoją tożsamość, odrębność kapitałową i będzie prowadziła konkurencyjną działalność na rynku usług lotniczych. Projekt PGL jest jednym z elementów realizacji rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ec29c 2018-09-25 18:40   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
Baza Ryana miałaby głęboki sens w połączeniu z wielkim centrum serwisowym. W takim przypadku samoloty mogłyby nie robić pustych przebiegów, tylko byłyby rotacyjnie wymieniane. I jeszcze podkarpackie, by do tego dopłacało!

Centrum szerokokadłubowych dla LOT-u też ma sens, bo samoloty latające na literę W też można wymieniać.

Rzeszów/Dolina Lotnicza zapewnia licznych wykwalifikowanych i konkurencyjnych cenowo pracowników.

Podziwiam władze, że się nie poddały i coś stworzyły. Nawet jeśli główną motywacją do stworzenia Doliny Lotniczej były stołki dla polityków, to te pieniądze nie poszły na marne.
gość_b6d35 2018-09-25 18:14   
gość_b6d35 - Profil gość_b6d35
gość_1bc3b mówi o bazie Ryanaira, której fanboye RZE sobie wróżą
gość_d83ef 2018-09-25 13:53   
gość_d83ef - Profil gość_d83ef
@gosc_1bc3b a co ma baza Wizz w Lublinie do bazy SERWISOWEJ w Rzeszowie?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy