Modlin chce zaciągnąć kredyt na rozbudowę. Dziś rada nadzorcza

21 września 2018 09:08
17 komentarzy
Na dzisiejszym (21.09) posiedzeniu rady nadzorczej Mazowieckiego Portu Lotniczego (MPL) władze spółki podejmą próbę przełamania impasu decyzyjnego i zaproponują zaciągnięcie kredytu na rozbudowę lotniska.
Reklama
Lotnisko w Modlinie od wielu miesięcy nie może podjąć decyzji o sfinansowaniu niezbędnych dla portu inwestycji. Na emisję obligacji o wartości 60 milionów złotych nie zgadza się jeden z głównych wspólników MPL tj. Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL). Bez tej zgody zarząd ma związane ręce, bo umowa spółki wymaga jednomyślności przy podejmowaniu większości istotnych uchwał. Warto przypomnieć, że nie tak dawno PPL oferował przejęcie udziałów samorządu mazowieckiego, jednak negocjacje rozbiły się o kwestie gwarancji za ciągle jeszcze niespłacone obligacje. PPL nie chciał jej przejąć wraz z udziałami, a województwo mazowieckie obwiało się, że może dojść do zamknięcia lotniska, zanim obligacje gwarantowane przez samorządowców zostaną spłacone. Obie strony przez ostatnie miesiące prowadziły wojnę słowną, która w żaden sposób nie pomogła odnaleźć zagubionego po drodze zaufania.

W takiej sytuacji władze Modlina stanęły przed dylematem, jak doprowadzić do rozbudowy portu, bez której jego dalszy rozwój stoi pod znakiem zapytania. Rozwiązaniem, które chce na dzisiejszej radzie zastosować zarząd spółki, to ograniczenie inwestycji do kwoty 40 milionów złotych. Jest to poziom zobowiązania, które wymaga jedynie zgody większości członków rady nadzorczej. Nawet ta mniejsza, niż pierwotnie planowano, suma ma umożliwić postawienie tymczasowego terminala do odpraw pasażerów odlatujących do krajów spoza strefy Schengen. Część tej inwestycji będzie mogła zostać przeznaczona na zbudowanie nowych stanowisk postojowych dla samolotów. W sumie powiększenie lotniska w Modlinie powinno pozwolić na dwukrotne zwiększenie liczby obsługiwanych pasażerów, czyli dojście z obecnych 3 milionów do 6.


Szkopuł w tym, że do podjęcia pozytywnej decyzji o zaciągnięciu kredytu potrzebne są głosy, nie tylko samorządowców, ale także przedstawicieli Agencji Mienia Wojskowego (AMW), trzeciego dużego udziałowca spółki w Modlinie. AMW to jednostka organizacyjna podległa ministrowi obrony narodowej, a więc władzy centralnej. Stanowisko, jakie zajmą reprezentanci wojskowych będzie zatem testem intencji rządu. Jeśli zagłosują za kredytem, to potwierdzą słowa wiceministra Wilda, który stwierdził, że ministerstwo infrastruktury jest zainteresowane utrzymaniem portu Warszawa – Modlin. Jeśli natomiast członkowie rady z ramienia AMW zagłosują przeciw lub będą decyzję odwlekać, to słowa ministra Wilda będzie trzeba zakwalifikować, jako chwilową opowieść snutą tylko i wyłącznie na potrzeby trwającej kampanii wyborczej na Mazowszu.

Sprzeciw AMW utwierdzi w słuszności tych obserwatorów modlińskiego dramatu, którzy uważają, że rząd polski realizuje – niewyartykułowany wprost, ale widoczny gołym okiem - scenariusz blokowania rozwoju Ryanaira w Warszawie. Według tej teorii jest to sposób rządu na wspieranie naszego narodowego przewoźnika.

Jeśli powyższa teza jest prawdziwa to najbardziej pokrętna rola w tej intrydze przypadła PPL. Właściciel Lotniska Chopina jest równocześnie udziałowcem MPL. Wartość zainwestowanego kapitału PPL w modlińską spółkę to kilkadziesiąt milionów złotych. Każda firma nastawiona na zysk stara się, aby taki kapitał przynosił jej odpowiedni zwrot, a jeśli nie ma na to szans, to próbuje odzyskać maksimum zainwestowanej kwoty. Cała seria wypowiedzi prezesa PPL Mariusza Szpikowskiego dowodzi, że stracił on wszelką nadzieję na osiągnięcie zysku z inwestycji w modliński port. A jeśli tak, to powinien starać się uciec spod „beczki prochu”, jaką jego zdaniem jest modlińska spółka, odzyskując ile się da z włożonego kapitału. Blokowanie rozwoju Modlina na pewno nie ułatwi znalezienia kupca oferującego za udziały PPL akceptowalną cenę.

Po dzisiejszym posiedzeniu rady nadzorczej powinniśmy wiedzieć, czy polityka rządu jest motywem przewodnim napędzającym spór wokół MPL. Jeśli tak, to kolejne rozdanie nastąpi zapewne dopiero po wyborach samorządowych, czyli po 21 października br.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_61c5a 2018-09-24 18:54   
gość_61c5a - Profil gość_61c5a
No i jakie są ustalenia po Radzie nadzorczej? Od piątku czekam na informację i nic.
gość_fff03 2018-09-24 13:29   
gość_fff03 - Profil gość_fff03
PIS nie zmieni zdania.
Modlin to duży konkurent dla CPK. Podobnie jak działające Okęcie. A Radom to włoście PISu.

Oni muszą skasować wszystko sensowne żeby pasażerowie z Warszawy nie mieli opcji i korzystali z CPK.
Nie dość że będą ogromne koszty budowy to jeszcze pasażerowie będą płacic fortunę za dojazd do lotniska. Przy okazji będzie totalna dezorganizacja ruchu lokalnego w Warszawie.
gość_5d36c 2018-09-23 21:09   
gość_5d36c - Profil gość_5d36c
Paradoksalnie, żeby rozwój Modlina ruszył z miejsca to trzeba głosować na PIS..
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy