IATA przewiduje znaczący wzrost liczby miejsc pracy w lotnictwie

23 sierpnia 2018 09:10
2 komentarze
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych (IATA) opublikowało wyniki światowych badań przeprowadzonych pośród specjalistów HR branży lotniczej. Dokument przedstawia główne wyzwania związane z pozyskiwaniem pracowników, ich szkoleniem oraz zatrzymywaniem.
Reklama
Wyniki badań stanowią dobrą wiadomość dla tych osób, które swoją przyszłość zawodową planują wiązać z branżą lotniczą - w najbliższych latach przewidywany jest znaczący wzrost miejsc pracy w lotnictwie. Około 75 proc. respondentów przewiduje, że w ciągu najbliższych dwóch lat wzrośnie liczba miejsc pracy związanych z operacjami naziemnymi, obsługą klientów oraz miejsc pracy wśród załóg pokładowych. Rozwój będzie szczególnie silnie zachodził w Afryce, Regionie Azji-Pacyfiku oraz na Bliskim Wschodzie.
Jednocześnie, z punktu widzenia profesjonalistów zatrudnionych w działach kadrowych, poszukiwanie nowych pracowników staje się coraz bardziej wymagające, co wskazało aż 48 proc. respondentów. Wpływa na to ograniczona liczba kandydatów dysponujących odpowiednimi umiejętnościami i kwalifikacjami, a w pewnych przypadkach, także wymagania płacowe osób ubiegających się o pracę. Drugim, najczęściej wskazywanym wyzwaniem, było utrzymanie odpowiednich pracowników w firmie (25 proc.)

Do pracy na konkretnym stanowisku oraz w konkretnym miejscu pracy kandydatów przyciąga odpowiednie wynagrodzenie oraz pakiet przywilejów (70 proc.), możliwość rozwoju zawodowego (49 proc.) oraz możliwość treningów i rozwoju (33 proc.) Czynniki te wpływają także na możliwość utrzymania pracowników w dotychczasowej firmie.

Problemem, który dostrzega branża jest obecny kształt programu szkoleń pracowników. Tylko 28 proc. respondentów uznało je za efektywne. W dziedzinie szkoleń, wiele organizacji decyduje się na połączenie sił z partnerami zewnętrznymi, tak aby poprawić ogólną efektywność programów. 

Pracownicy działów kadrowych wskazują na najpilniejszą konieczność poprawy szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa oraz obsługi klientów.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie IATA przez agencję badania rynku Circle Research. Celem badań było ustalenie w jaki sposób osoby na stanowiskach decyzyjnych odpowiedzialnych za sprawy kadrowe są w stanie utrzymywać pracowników w firmie, szkolić oraz pozyskiwać pracowników, tak aby procesy kadrowe nadążały za ogólnym tempem rozwoju branży. Respondenci byli pracownikami linii lotniczych, lotnisk oraz firm świadczących obsługę naziemną o różnych wielkościach, ze wszystkich regionów geograficznych świata.

Więcej o sytuacji na rynku pracy w raporcie Pasazer.com: “Chiny drenują rynek pracy pilotów”.

wykresy: IATA

Ostatnie komentarze

gość_91eff 2018-08-24 14:11   
gość_91eff - Profil gość_91eff
LSAS, Welcome i inni 70% ludzi uwaza ze, najwazniejsze sa wynagrodzenia takze nie placzcie ze ludzie odchodza juz wiecie ze wynagrodzieni mniejsze jak w dyskontach nie wystarcza.
gość_83850 2018-08-23 13:30   
gość_83850 - Profil gość_83850
Taki optymizm na wyrost.Wzrosty w liniach lotniczych nie beda stale.Jak zwykle parabola gieldowa, ewentualne kryzysy gospodarcze i zawirowania na rynku paliw zadecyduja czy ten optymistyczny wariant sie sprawdzi.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy