IATA: Tempo wzrostu rośnie w czerwcu, ale spada w całym pierwszym półroczu

10 sierpnia 2018 09:56
1 komentarz
W czerwcu branża odnotowała wzrost popytu na przewozy lotnicze, poinformowało Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych (IATA). W pierwszym półroczu tempo wzrostu było nadal solidne, choć niższe niż przed rokiem.
Reklama
Tegoroczny czerwcowy popyt (RPK) wzrósł o 7,8 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem przed rokiem, co oznacza iż wzrósł w stosunku do kwietnia i maja, kiedy to utrzymywał się na poziomie 6 proc. rok do roku.

W ostatnim miesiącu pierwszego półrocza oferowanie (ASK) wzrosło o 6,5 proc., natomiast średni współczynnik wypełnienia (LF) o 1 proc., osiągając poziom 82,8 proc.

W całym pierwszym półroczu, popyt (RPK) wzrósł o 7 proc. w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. Jest to solidny wzrost, choć niższy niż ubiegłoroczny kiedy to IATA odnotowała wzrost popytu na poziomie 8,3 proc. rok do roku.

- Pierwsza połowa 2018 r. zakończyła się miesiącem, w którym po raz kolejny mogliśmy zanotować poziom wzrostu wyprzedzający trendy, co jest dobrym wskaźnikiem tuż przez szczytem sezonu letniego na półkuli północnej. Jednak wyłaniająca się perspektywa globalnej wojny handlowej rzuca długi cień na prognozy rozwoju. Dodatkowo, rosnące ceny nakładów - koszty paliwa poszybowały o około 60 proc. w ciągu ostatniego roku - ograniczają warunki do oferowania niskich cen - powiedział Alexandre de Juniac, dyrektor generalny oraz prezes IATA.


W czerwcu popyt rósł we wszystkich regionach na świecie, najbardziej na Bliskim Wschodzie (11 proc.) oraz w Afryce (10,9 proc.)

Czerwcowy ruch lotniczy w Europie wzrósł o 6,1 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem w 2017 r. Oznacza to, że tempo wzrostu w Europie odnotowało nieznaczne spowolnienie w porównaniu z majem tego roku, kiedy to IATA odnotowała tempo wzrostu na poziomi 6,8 proc. W czerwcu oferowanie (ASK) wzrosło o 4,8 proc., natomiast średni współczynnik wypełnienia (LF) o 1,1 proc., osiągając poziom 86,8 proc., najwyższy spośród wszystkich regionów na świecie.

Jak informuje IATA, wzrosty w Europie napędzane są stosunkowo korzystną sytuacją gospodarczą w regionie. Największym ryzykiem dla wzrostów są możliwe strajki kontrolerów ruchu lotniczego.


Wydaje się, że praca europejskich operatorów obszarów kontroli przestrzeni powietrznej pozostaje w centrum zainteresowania IATA, która pod koniec ubiegłego miesiąca wezwała rządy oraz agencje żeglugi powietrznej w Europie do poprawienia przepustowości lotniczej w regionie, po fatalnych danych dotyczących opóźnień. Na tym tle pozytywnie odróżnia się praca Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP), która w pierwszej połowie tego roku, pomimo odnotowania znacznego wzrostu ruchu lotniczego w kontrolowanym przez siebie obszarze, znacząco poprawiła punktualność, co czyni PAŻP liderem w Europie.

Dobre globalne wyniki branży lotniczej napędzane były przez wyniki z Regionu Azji - Pacyfiku, który z 33,7 proc. udziałem w rynku światowym, jest największym rynkiem lotniczym na świecie. W Azji czerwcowy ruch lotniczy (RPK) wzrósł o 9,5 proc. rok do roku, oferowanie (ASK) o 7,4 proc., natomiast średni współczynnik wypełnienia (LF) o 1,5 proc., osiągając poziom 80,6 proc.


Na rynku krajowych połączeń lotniczych w czerwcu, największy, 17,6 proc. wzrost ruchu lotniczego (RPK) odnotowano w Indiach. Był to już 46 miesiąc z rzędu, w którym kraj ten zanotował dwucyfrowy wzrost pasażerskiego ruchu lotniczego na trasach krajowych.

IATA skupia 290 linii lotniczych na świecie, odpowiedzialnych za 82 proc. światowego ruchu lotniczego. Raporty IATA powstają w oparciu o dane przewoźników skupionych w Zrzeszeniu, jak również o dane pozostałych linii lotniczych.

fot. Tomasz Śniedziewski

Tagi
iata wyniki

Ostatnie komentarze

gość_c9a75 2018-08-10 12:54   
gość_c9a75 - Profil gość_c9a75
Te strajki to jedna wielka ściema. Przez tyle lat nie było tam związkow zawodowych i nagle przed obecnym sezonem szybka rejestracja wielu zwiazkow. O Leary moze po cichu sie dogadywac z danymi grupami swoich pracownikow i dowlnie modyfikowac swoje trasy na takie ktore sie opłacaja. Wiadomo ze brakuje samolotow i czeka sie na nowe dosyc dlugo. Wiec teraz nci lepszego niz sprzedac bilety na kilka tras a potem wybrac te ktore sie opłacaja , a na te gorsze kilka dni prze wylotem wyslac smy ze odwolane i nie trzeba nic płacic bo rzekomy strajk. Dogaduja sie ze swoimi fikcyjnymi zwiazkami i dzieki fikcyjnemu strajkowi nic nie musza płacic. A hote do nastepnego lotul jesli w ogole ktos skorzysta i tak taniej wyjdzie niz odszkodowanie. Te strajki to ściema!!!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy