95 proc. Polaków nie zna maksymalnej kwoty odszkodowania za zakłócony lot

7 sierpnia 2018 09:30
3 komentarze
95 proc. podróżujących samolotami Polaków nie zna maksymalnej kwoty odszkodowania finansowego, o jaką mogą ubiegać się od linii lotniczych w przypadku odwołania lub opóźnienia podróży – wynika z badań przeprowadzonych w lipcu br. na zlecenie platformy technologicznej GIVT.
Reklama
Zaledwie 5 proc. badanych potrafiło wskazać, że jest to 600 euro. Z badania wynika również, że więcej niż co drugi Polak (56 proc. ankietowanych), który korzystał z usług linii lotniczych po 2004 roku – czyli od momentu, kiedy zaczęły obowiązywać nas przepisy unijne regulujące prawa podróżujących samolotami – w ogóle nie wie, że za zakłócony lot należy mu się rekompensata finansowa ze strony przewoźnika.

- To wyraźnie pokazuje, że Polacy nie są jeszcze świadomi ochrony, jaką daje im rozporządzenie WE 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lutego 2004 roku dotyczące odszkodowań i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, opóźnienia lotu o 3 lub więcej godzin lub jego odwołania – skomentowała Katarzyna Pilarczyk z GIVT.

Badania wykazały, że niemal trzy czwarte Polaków (72 proc. ankietowanych) podróżujących samolotami nie posiada wiedzy nawet o tak podstawowym prawie, jak zwrot kosztów biletu.

O prawie do zwrotu kosztów biletu w przypadku anulowania lotu wie tylko nieco więcej niż co czwarty badany - 28 proc. ankietowanych. Bardzo podobnie rzecz ma się w kwestii świadomości obowiązku zapewnienia przez przewoźnika transportu do miejsca docelowego innym połączeniem - 23 proc. ankietowanych. Raptem niecała połowa wie, że przewoźnik powinien zapewnić im nocleg w oczekiwaniu na lot, a jeszcze mniej, bo 32 proc. ankietowanych, ma świadomość, że poza noclegiem należy im się również transport do hotelu. 40 proc. badanych zdaje sobie sprawę, że linia lotnicza powinna im także zagwarantować dodatkowy posiłek.

Katalog praw pasażera linii lotniczych obejmuje kwestie związane z bagażem, takie jak jego zagubienie lub uszkodzenie oraz wspomniane wcześniej problemy z lotem, czyli opóźnienie, odwołanie czy odmowę przyjęcia na pokład. W tym zakresie przysługuje nam zestaw rekompensat ze strony przewoźnika lotniczego.

Pasażer ma prawo do odszkodowań finansowych, których podstawowym warunkiem jest odwołanie lotu lub opóźnienie samolotu w miejscu docelowym o co najmniej 3 godziny. Wysokość kwot jest zależna od odległości pomiędzy portami lotniczymi: do 1500 kilometrów jest to 250 euro, od 1500 do 3500 km – 400 euro, a kiedy lotniska znajdują się od siebie w odległości powyżej 3500 km, przysługuje nam maksymalna kwota, czyli 600 euro.

Przysługują nam ponadto prawa do zwrotu kosztów biletów lub innego połączenia z punktem docelowym, napojów i posiłków w ilości adekwatnej do czasu oczekiwania oraz prawo do zakwaterowania w hotelu wraz z transportem do niego.

Internetowe badanie przeprowadziła w dniach 16-17 lipca br. agencja badawcza SW Research na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie 1004 Polaków powyżej 24 roku życia.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
dako 2018-08-08 16:51   
dako - Profil dako
@gość_774c0
@gość_2ed9f
Tak, odszkodowania ryczałtowe tylko w przypadku winy przewoźnika (w to, zgodnie z orzecznictwem, wliczają się również usterki techniczne). Ale vouchery na posiłki, hotele i transport do hotelu należą się przy każdej nieregularności - również pogodowej.
gość_2ed9f 2018-08-08 10:08   
gość_2ed9f - Profil gość_2ed9f
@gość_774c0 Odszkodowanie się nam należy tylko wówczas gdy opóźnienie jest spowodowane z winy przewoźnika. Wszystkie opóźnienia z winy pogody (gęsta mgła, burz itd) są to sytuacje nadzwyczajne za które przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności i nie należy się nam odszkodowanie.
gość_774c0 2018-08-07 12:24   
gość_774c0 - Profil gość_774c0
Czy takie same prawa przysługują w sytuacji, gdy opóźnienie nie jest z winy przewoźnika? Dla przykładu: siedzimy w Modlinie już czwartą godziną, ponieważ są ekstremalne mgły. Czy w takiej sytuacji również należą się nam vouchery gastronomiczne? Czy wtedy również należy się 250-600€ odszkodowania?
Zakładam, że w takiej sytuacji nie można na nic liczyć, więc powstaje dodatkowe pytanie: czy przewoźnicy w większości przypadków nie są w stanie się wykpić zrzucając winę na zdarzenia losowe (pogoda, port lotniczy odmówił przyjęcia, strajk podmiotu zewnętrznego) ?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy