Baranów mówi projektowi CPK stanowcze "nie"

18 czerwca 2018 08:56
25 komentarzy
Mieszkańcy Baranowa zdecydowanie sprzeciwili się zarówno budowie CPK, jak i planowanym zasadom wypłacania odszkodowań za przejęte przez Skarb Państwa grunty.
Reklama
We wczorajszym (17.06) referendum nt. Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie zagłosowało 1932 osoby tj. prawie 47 proc. uprawnionych, czyli o 17 punktów procentowych więcej niż ustawowe minimum wymagane do uznania ważności głosowania. Ta niezbyt wysoka frekwencja (niższa niż w wyborach prezydenckich) pokazuje, że większość mieszkańców Baranowa nie wierzy w sprawczą rolę referendum i jest przekonana, że ich przyszłość, czyli realizacja projektu CPK, jest już przesądzona.

Na pierwsze pytanie czy jesteś za lokalizacją CPK na obszarze gminy Baranów, na nie oddano 1555 ważnych głosów, a na tak 322. Na drugie pytanie czy zgadzasz się na warunki rozliczeń zaproponowane przez Rząd RP mieszkańcom gminy Baranów w związku z budową CPK, na nie oddano 1751 ważnych głosów, a na tak 113. Procentowo daje to następujące rezultaty. Za budową CPK w Baranowie było 17 proc. uprawnionych a przeciw 83. Zadowolonych z propozycji rozliczeń przedstawionych przez rząd jest 6 proc., a jej niechętnych aż 94.


Można bez przesady stwierdzić, że wśród głosujących sprzeciw wobec projektu CPK i warunków rozliczeń zaproponowanych w specustawie, jest powszechny. Teraz z tymi wynikami musi sobie poradzić pełnomocnik Wild i jego zespół doradczy ds. CPK, ale także rząd i premier Morawiecki, bo opozycja nie omieszka wykorzystać rezultatów głosowania w walce politycznej. Skoro suweren zdecydował, że projektu CPK nie chce, to działanie wbrew jego woli będzie brakiem konsekwencji w obecnie obowiązującej narracji rządu.

Czy niespełna 2 tys. osób ma prawo do powstrzymania wielkiego projektu cywilizacyjnego rozwoju dla 38-milionowego kraju? Zapewne nie, ale łatwiej byłoby nam wszystkim przełknąć poświęcenie interesów lokalnych mieszkańców, gdybyśmy zostali przekonani, że CPK jest nie tylko wspaniałym, ale i dobrze przemyślanym projektem dla Polski. Póki, co takiego przeświadczenia nie mamy, więc pozostaje nam obserwowanie, jak zespół Wilda i rząd zjadają tą baranowską gorzką żabę.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_39d8a 2018-06-26 18:49   
gość_39d8a - Profil gość_39d8a
CPK jest potrzebny szczególnie dla Poznania. Tam teraz się ludzie męczą na lotnisku bo przyoszczędzili ze skąpstwa. A tak będą sobie mogli spokojnie przyjechać, w 5 min. przejść kontrolę bezpieczeństwa, a potem to co Poznaniany lubią najbardziej pyry wyciągnięte z plecaka.
eFJot 2018-06-26 16:24   
eFJot - Profil eFJot
To źle mniemasz. Gdybyś choć trochę się tematem interesował, to byś wiedział, że CPK ma być imienia Solidarności.
gość_b9ef6 2018-06-21 12:14   
gość_b9ef6 - Profil gość_b9ef6
Jako poznaniak pomysł CPK uważam za tak samo potrzebny jak strzelnice :) Czy dojazd z innych części Polski niż Warszawa/Łódź będzie na tyle dogodny, żeby zachęcić pasażerów do korzystania z CPK? Poznań już dziś korzysta z lotnisk Berlina (i ściana zachodnia Polski również), mimo, iż nowy port lotniczy Berlin-Brandenburg szwankuje, sieć połączeń z Berlina jest i tak wystarczająco bogata dla przyciągnięcia klientów z zachodniej Polski. Czas dojazdu do Berlina SXF z Poznania to 3h. Są bezpośrednie połączenia autokarowe pod samo lotnisko. Pociągiem przez Berlin Hautbanhoff z przesiadką na S-bahn, żaden problem. A skomunikowanie CPK? Komu to będzie na rękę? Mniemam, że chodzi o nadanie nowemu portowi imienia L. Kaczyńskiego (a może i J.K.)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy