Ryanair ukarany za odwołane loty

18 czerwca 2018 08:55
7 komentarzy
Włoski Urząd ds. Konkurencji nałożył grzywnę na linie Ryanair w wysokości 1,85 mln euro za masowe odwoływanie lotów jesienią 2017 r. i na początku 2018 r., spowodowane problemami kadrowymi irlandzkiego przewoźnika.


Reklama
Organ ten stwierdził, że Ryanair odwołał wiele lotów w wyniku własnych błędów organizacyjnych i zarządczych, a nie nadzwyczajnych okoliczności pozostających poza jego kontrolą. Takie anulacje, jak wskazał włoski Urząd, spowodowały "znaczną niedogodność dla konsumentów, którzy od dawna planowali swoje podróże i już zarezerwowali oraz zapłacili za bilet lotniczy".

Ponadto włoski Urząd ds. Konkurencji stwierdził, że irlandzki przewoźnik "wprowadzał w błąd" poprzez sposób informowania pasażerów o odwołaniu lotów, ponieważ oferował im jedynie opcje zwrotu lub zmiany biletu, bez odpowiedniego poinformowania ich o istnieniu prawa do rekompensaty finansowej na mocy rozporządzenia Unii Europejskiej 261/04.

Unijne rozporządzenie 261/04 przewiduje rekompensatę w wysokości kilkuset euro (od 250 do 600 euro - art 7 w zw. z art 5 rozporządzenia) dla każdego pasażera w przypadku odwołania lub opóźnienia lotu (przy spełnieniu określonych warunków), jeżeli przyczyna takiego zdarzenia znajdowała się pod kontrolą linii lotniczej (wyjątek w art 5 pkt 3).


W lutym 2018 roku w trakcie trwania dochodzenia prowadzonego przez włoskie władze, Ryanair dokonał aktualizacji informacji przekazywanych na swojej stronie internetowej, w szczególności w odniesieniu do prawa do odszkodowania pieniężnego, a także wysyłając indywidualne komunikaty do "poszkodowanych" konsumentów które umożliwiają im lepsze zrozumienie wszystkich przysługujących im praw po anulowaniu lotów. Włoski Urząd oświadczył, że ta proaktywna czynność ze strony Ryanaira doprowadziła do obniżenia kwoty grzywny do 1,85 miliona euro. Urząd nie wskazał jednak jaka była pierwotna wysokość planowanej kary.

Pisząc o proaktywnej działalności irlandzkiego przewoźnika we Włoszech, warto przypomnieć, iż na początku miesiąca po raz pierwszy w swojej 33-letniej historii linie Ryanair uznały związki zawodowe reprezentujące personel pokładowy, podpisując umowę z ANPAC i ANPAV.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_f8ec2 2018-06-19 14:23   
gość_f8ec2 - Profil gość_f8ec2
Ceny FR nie są cenami normalnymi. Albo są dumpingowe, albo są przegięte w druga stronę, np. na czas długich weekendów itp. Ja nie latam LCC poza kilkoma lotami krajowymi, latam w większości za własne pieniądze i zgadzam się, ze ktoś powinien w końcu sprowadzić pasażerów FR na ziemie, bo wyhodowano już całe pokolenie, któremu się wydaje, ze 39 zł jest „uczciwa” cena za przelot i takie ceny powinny obowiązywać wszędzie.
jsg 2018-06-19 13:20   
jsg - Profil jsg
Trudno nie zgodzić się z argumentacją włoskiego urzędu, bo FR znany jest z naginania prawa na swoją stronę i manipulowania przepisami unijnymi np. tymi odszkodowana co słusznie zostało wytkniete przez włoski urząd. To, że FR zrobił więcej niż inni to efekt wszczętego dochodzenia, a nie przejaw wspaniałomyślności tej wspaniałej linii lotniczej. Wspaniałej (według mojej oceny) oczywiście w cudzysłowiu.
gość_568b6 2018-06-18 23:16   
gość_568b6 - Profil gość_568b6
gość_16048; Latasz na koszt pracodawcy czy sam cierpisz na nadmiar gotówki? Chcesz, aby tysiące ludzi miało nie dostać szansy na loty w normalnych cenach?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy