Kampania wyborcza przywraca do życia port Chopina

8 czerwca 2018 09:25
14 komentarzy
Nie jest odkryciem, że pod wpływem kampanii wyborczej politycy potrafią nagle i radykalnie zmienić podglądy. Takie raptowne zwroty akcji nie powinny jednak dotyczyć największego projektu gospodarczego kraju.
Reklama
Od wielu tygodni polska branża lotnicza żyje projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). W związku z jego realizacją słyszeliśmy po wielokroć, że w momencie otwarcia CPK, planowanym na październik 2027 r., lotnisko Chopina zostanie zamknięte. Takie podejście jest rozsądne, bo przy tak wielkiej inwestycji należy na wszelkie możliwe sposoby minimalizować ryzyka jej zagrażające. A funkcjonowanie portu Chopina, po uruchomienia CPK właśnie takim ryzykiem jest.

Scenariusz, w którym równocześnie działa Okęcie i CPK doprowadziłby do sytuacji, w której ruch pasażerski w nowym porcie mógłby być mniejszy niż ten obsługiwany w nadal funkcjonującym starym. Taka sytuacja to fiasko finansowe CPK, bo znacznie mniejsza ilość pasażerów w porcie „Solidarność” równa się niższym przychodom, co w konsekwencji mogłoby skończyć się na braku rentowności całej inwestycji. Dodatkowo funkcjonujący port Chopina pogorszyłby pozycję konkurencyjną LOT-u, bo większość przewoźników rywalizujących z naszym raczkującym gospodarczym czempionem narodowym, nie widziałoby uzasadnienia do przeprowadzki do Baranowa. To przede wszystkim LOT potrzebuje takiego lotniska jak CPK, czyli umożliwiającego mu odpowiedni rozwój i obsługę ruchu przesiadkowego. Nie bez powodu wiceminister Wild, podczas debaty nad specustawą w Sejmie, przywoływał przykład wzięty z Kanady, gdzie nowo zbudowane lotnisko montrealskie Mirabel nie wytrzymało konkurencji ze starym, położonym bliżej miasta i niezamkniętym, lotniskiem Dorval. I też nie bez powodu na tym samym forum Wild mówił, że koncepcja duoportu Okęcie-Modlin dla Warszawy nie jest możliwa do realizacji, jeśli chcemy mieć przewoźnika narodowego, czyli LOT. Przy takich założeniach decyzja o zamknięciu Okęcia jest ze wszech miar uzasadniona.

I nagle bum! W przeprowadzonym sondażu warszawiacy wypowiedzieli się przeciwko likwidacji portu na Okęciu. W dodatku okazało się, że większość obywateli ma też negatywny stosunek do projektu CPK. Takie wyniki wystarczyły, aby politycy zaczęli opowiadać zupełnie inną historię. W TVN24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki stwierdza - Nie ma mowy o likwidacji Okęcia. Będzie ważnym i wygodnym dla warszawiaków uzupełnieniem Centralnego Portu Lotniczego. Taka jest wola i decyzja premiera Morawieckiego. Z kolei poseł Jacek Sasin tweetuje - Wygaszenie Okęcia dotyczy jego dotychczasowej formuły, jako największego lotniska, bo tę funkcję przejmie CPK. Powstawanie CPK nie wyklucza jednak funkcji lokalnej Okęcia!

Pół biedy, gdy takie wolty wyczyniają znane polityczne wygi, znacznie gorzej, gdy wtóruje im minister odpowiedzialny za transport mówiąc, że prawdopodobnie lotnisko Okęcie będzie funkcjonowało wespół w zespół z CPK. Ale już zakrawa na groteskę, gdy pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Mikołaj Wild twierdzi, że jest gotowy do rozmów o różnych scenariuszach, łącznie z pozostawieniem lotów krajowych i europejskich na Okęciu i przeniesieniem do CPK jedynie lotów międzykontynentalnych! Trudno uwierzyć, że mówi to ta sama osoba, która trzy tygodnie temu przekonywała posłów i senatorów, że lotnisko Chopina musi zostać zamknięte.

Albo mamy do czynienia z przykładem zbiorowej, i oby tymczasowej, utraty rozsądku spowodowanej zbliżającymi się wyborami samorządowymi albo jak twierdzą niektórzy eksperci, CPK jest tylko propagandowym humbugiem i nie powstanie nigdy. Strach pomyśleć, że obie te tezy mogą być prawdziwe.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_d8bbc 2018-06-11 23:25   
gość_d8bbc - Profil gość_d8bbc
Bardzo dobrze, krok w dobrym kierunku, by nie budować tego CPL, co jest głupotą! Dopiero co rozbudowano Terminal 1 dzięki czemu mamy znacznie więcej miejsca na stanowiska odprawy i dla pasażerów! Otwarto kilka lat temu kosztujący setki miliony złotych tunel i stację kolejową i po co? By za jakiś czas to zamykać? Należy rozbudowac lotnisko w Modlinie i dociągnąć do niego kolej i zbudowac tam stację, na to wydać kasę i na budowę kolei z Katowic do Pyrzowic, by szybko się dojeżdżało, a nie na chore pomysły typu CPL !!!!! W Kanadzie i w Niemczech było to bez sensu , to tym bardziej u nas.
gość_e87b8 2018-06-11 13:12   
gość_e87b8 - Profil gość_e87b8
Bedzie jak z 500+ na kazde dziecko, po wyborach w Warszawie WAW bedzie do zamkniecia ;) mozna zmieniac wszystko co sie powie obecni politycy nie maja z tym najmniejszego oporu. A durni sa tylko wyborcy co wierza w takie zapewnienia.
kier 2018-06-09 15:46   
kier - Profil kier
Są lotniska w wielu stolicach państw które znajdują się w obrębie aglomeracji i nikt nie ma z tym problemu(poza Polską) . choć by Londyn czy Amsterdam,Paryż na dwa lotniska w mieście.Osaka, Hakata czy Tokyo też posiadają po jednym lotnisku czynnym w aglomeracji i one działają. Takich lotnisk jest bardzo dużo. Owszem są naciski na hałas, ale miasta mają swoje prawa. Zresztą samoloty obecnie są o wiele cichsze od tych z przed 30-40 lat, więc problem hałasu jest na bieżąco poprawiany

Okęcie jest lotniskiem rozwojowym i nie ma co wywalać kasy na jakieś mrzonkowe tematy CPK. Mówi się że Okęcie się dławi, racja ale to chyba wina zarządu obecnego spółki, gdyż plany rozbudowy pirsów miały być realizowane od końca 2016 i zostały pierw przesunięte na rok 2017 a obecnie już chyba trafiły do archiwum.
Przy rozbudowie pirsów Okęcie mogó by zwiększyć beż większego wysiłku operacje o ok 30%, a przy większych inwestycjach mocno je podnieść .
A porównywanie ilości pasażerów do aglomeracji 10-20 milionowej to chyba jest wielkie nieporozumienie. Warszawa ma ok 2 milionów mieszkańców więc Okęcie jest wystarczającym portem.
Zapasowym lotniskiem dla WAW jest Modlin.
Zalety Blisko i dość dobrze skomunikowany (można to poprawić zwłaszcza PKP)
z możliwościami rozwoju, teren i jest to lotnisko działające które nie ma ograniczeń nocnych.

A co do CPK
to poza protestami żyjących, trzeba przenieść kilka cmentarzy oraz zabytkowych budowli.Gdzieś przesiedlić ludzi. Dla dzieci szkoły i przedszkola zapewnić. Warunki środowiskowe ,nikt nic nie wie.
A to wszystko kosztuje i to sporo
Nie będę powtarzał tego co już zostało powiedziane w różnych telewizjach i stacjach radiowych.
Ale z pozycji osoby co czasem lata to :
Okęcie jest na dzień dzisiejszy najtańszą i najlepszą opcją i dajmy mu się spokojnie rozwijać bez idiotycznych obostrzeń.
Modlin jako zapasowe powinien być lotniskiem tanich linii lotniczych i nie powinno się jego blokować, gdyż za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat jego rola może być znacznie ważniejsza niż dziś nam się wydaje. Przy mądrej polityce będzie mógł on konkurować z większością portów europejskich.
Budowa CPK złe wpłynie na lotnictwo cywilne w Polsce, bo w promieniu 200 km od lotniska zostanie jeden port podporządkowany CPK i poza tym nic. Lotniska te będą zamknięte bo nie będzie sensu ich utrzymywać. Na czym również wyłoży się nasz narodowy przewoźnik, ale to jest do innego tematu

To tak tylko z grubsza, by się nie rozwijać za bardzo
Pozdrawiam J
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy