Tarom rozważa partnerstwo z LOT

7 czerwca 2018 11:41
15 komentarzy
Rumuńskie linie lotnicze Tarom nie planują rozwijania baz poza własnym krajem, za to zainteresowane są partnerstwem z PLL LOT. Przewoźnik chce też zainaugurować połączenia dalekodystansowe.
Reklama
- Polacy i Rumuni powinni współpracować, gdyż są to dwa największe kraje w regionie. Zastanawiamy się nad czymś więcej, niż tylko porozumieniem code-share - powiedział Wolff Werner-Wilhelm, prezes Tarom w rozmowie z ch-aviation.

Werner-Wilhelm wyjaśnił, że współpraca z PLL LOT mogłaby być alternatywą wobec otwierania przez rumuńskiego przewoźnika baz poza własnym krajem.

Nie jest jasne, czy współpraca, o której wspomina prezes Tarom, przypominałaby partnerstwo LOT z liniami lotniczymi Nordica. W listopadzie 2016 r. polski przewoźnik nabył 49 proc. udziałów w spółce Regional Jet, która dysponuje flotą odrzutowców regionalnych wykorzystywanych przez Nordicę, narodową linię Estonii.



- W przeciwieństwie do zachodniej konkurencji rozumiemy narodową, historyczną oraz kulturową specyfikę regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy przekonani, że żaden z dumnych narodów żyjących pomiędzy Bałtykiem, a Adriatykiem nie pozwoli sobie na utratę bezpośrednich połączeń lotniczych do głównych ośrodków w Europie, wykonywanych pod marką narodowej linii lotniczej. LOT w innowacyjnym modelu współpracy oferuje synergię i wspólny rozwój, bez konieczności utraty narodowej tożsamości i jest to oferta skierowana nie tylko do partnerów z Estonii, ale także innych przewoźników z naszego regionu - komentował tę transakcję Rafał Milczarski, prezes LOT.


W lutym 2017 r. LOT zapowiadał, iż inwestycja w Regional Jet i tym samym przejęcie kontroli operacyjnej nad Nordicą wpisuje się w nową strategię linii lotniczych. Przewoźnik zamierzał dalej konsolidować rozdrobniony rynek CEE (Europy Środkowo-Wschodniej). LOT zakładał, że w oparciu o model współpracy oparty na synergii przewoźników, a nie pełnej integracji i likwidowaniu narodowych marek, w niedalekiej przyszłości przejmie udziały w kolejnych liniach regionalnych.

Konsolidacja przewoźników miała doprowadzić do stworzenia silnej grupy w rejonie CEE. Przewoźnicy utrzymywaliby najważniejsze połączenia z własnych baz, ale hubem dla połączeń dalekodystansowych dla wszystkich z nich miałby być polski Centralny Port Lotniczy, którego budowę LOT mocno popiera.

Do tej pory LOT nie przekonał jednak do współpracy kolejnych przewoźników po Nordice. Niepowodzeniem zakończyła się także próba przejęcia linii lotniczych Niki.

LOT odszedł też na razie od strategii oferowania połączeń dalekodystansowych tylko z Warszawy. Narodowy przewoźnik oferuje loty transatlantyckie także z Krakowa, Rzeszowa, jak również z Budapesztu. Przedstawiciele przewoźnika konsekwentnie zapewniają jednak, że LOT nie traktuje tamtych baz jako hubów.

Tarom na najbliższy rok planuje inaugurację własnych połączeń dalekodystansowych, zdradził Werner-Wilhelm. Rumuński przewoźnik chce latać do Chin a następnie do Stanów Zjednoczonych.


- Planujemy uruchomienie tras dalekodystansowych w 2019 r. Na początek chcemy latać do Chin, a następnym krokiem będą loty do Stanów Zjednoczonych. Umowa na pozyskanie samolotów będzie skomplikowana i będzie wymagało uczestnictwa wielu podmiotów, w tym także z Chin. Nie zdecydowaliśmy się jeszcze na określony model samolotu - powiedział Werner-Wilhelm.

Tarom nie wykonywał połączeń dalekodystansowych od 2003 r. W 2016 r. flotę przewoźnika opuściły dwa ostatnie szerokokadłubowe airbusy A310-300.

fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
greg0303 2018-06-22 14:51   
greg0303 - Profil greg0303
Linie Tarom właśnie sprzedały swoje dwa samoloty A310, które rozpoczęły służbę dla rumuńskiego przewoźnika w 1992 roku, liniom Armenia Airways za 5,5 mln Euro. Nowy właściciel otrzymał również części zapasowe i jeden zapasowy silnik.
gość_29954 2018-06-08 11:15   
gość_29954 - Profil gość_29954
To tak żeby podsumować info na temat TAROM

Romania’s state airline Tarom recorded losses of RON 172 million (EUR 38 million) in 2017, as the company changed five general managers, local Economica.net reported.

Last year was the tenth consecutive year when Tarom recorded loses. The negative result was over three times higher than in 2016 when the company saw losses of RON 47 million (some EUR 10 million).

The company’s revenues also declined last year by some 4.5%, to RON 1.025 billion (EUR 220 million).

Tarom carried some 2.35 million passengers last year, ranking fourth among the airlines operating in Romania, behind low-cost operators Wizz Air, Blue Air and Ryanair. The company’s new management has implemented several recovery measures such as leasing two Boeing B737-800 aircraft and launching several new domestic and international routes.

Chyba nie przetrwają 2018.
gość_b1367 2018-06-08 11:12   
gość_b1367 - Profil gość_b1367
gość_98a17: Na razie zajmujesz się wróżeniem, więc ja to między bajki włożę.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy