Rolls-Royce ostrzega przed masowymi uziemieniami Dreamlinerów

6 czerwca 2018 09:00
1 komentarz
Firma Rolls-Royce, producent silników Trent 1000 napędzających dużą część boeingów 787, w tym także maszyn LOT, ostrzegła przez możliwością masowych uziemień Dreamlinerów spowodowanych spiętrzeniem się prac naprawczych.
Reklama
Brytyjski producent ostrzegł, że tuż przed ostatecznych terminem przeglądów silników Trent 1000 Package C, który przez amerykański Federalny Urząd Lotnictwa (FAA) został ustalony na 9 czerwca, liczba samolotów uziemionych ze względu na konieczność przeprowadzenia stosownych prac może wzrosnąć z około 35 do 50 maszyn.

- Doskonale zdajemy sobie sprawę, że są to przerwy w operacjach na poziomie trudnym do zaakceptowania dla naszych klientów. Spodziewamy się, że w najbliższym czasie, tuż przed wymaganym końcowym terminem wykonania prac, liczba samolotów dotkniętych problemem wzrośnie, jednak jesteśmy pewni, że mamy wystarczające zasoby by obsłużyć dodatkowe konieczne prace - powiedział Chris Cholerton, prezydent Civil Aerospace.

W marcu firma Rolls-Royce w porozumieniu z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wydała dyrektywę Airworthiness Directive (AD) wzywającą operatorów samolotów z silnikami Package C Trent 1000 do dokonania wcześniejszych niż pierwotnie planowanych przeglądów jednostek napędowych. Już wcześniej konieczność dokonania przeglądów została ustalona na okres 2 tys. cykli. Po najnowszej dyrektywie EASA konieczność dokonania przeglądu została przyspieszona do okresu zaledwie 300 cykli.

Kolejne poważne ograniczenie użytkowania samolotów z silnikami Package C Trent 1000 przyniosła operatorom dyrektywa FAA z początku maja tego roku, która ograniczyła ETOPS obowiązujący przy typie silników do zaledwie 60 min.


Wśród operatorów silników Trent 1000 w wariantach -A2, -AE2, -C2, -CE2, -D2, -E2, -G2, -H2, -J2, -K2 oraz -L2 są takie linie lotnicze jak British Airways, Thai Airways International, Air Europa, Avianca, Ethiopian Airlines, Norwegian, Norwegian UK, Scoot, Air New Zealand, Royal Brunei Airlines, Virgin Atlantic, oraz LATAM Airlines, wylicza portal ch-aviation. Problem dotknął także PLL LOT.

Linie lotnicze dotknięte problemem zmuszone były czasowo wyłączyć z operacji część boeingów 787, tak aby mieć możliwość dokonania wymaganych przeglądów, co wpłynęło negatywnie na funkcjonowanie siatki połączeń. Część przewoźników zdecydowała się na ten okres wyleasingować wraz z załogą (wet lease) samoloty zastępcze.

Kłopoty operacyjne wywołało też ograniczenie certyfikacji ETOPS. Problem ten dotknął w szczególności tych przewoźników, którzy z racji położenia geograficznego swoich hubów zmuszeni są korzystać z tras lotniczych wymagających certyfikacji ETOPS o znacznie przedłużonym czasie lotu do najbliższych lotnisk. Dla przewoźników takich jak LOT, którzy korzystają z tras przebiegających tan obszarami o sporym zagęszczeniu lotnisk, skutki ograniczenia certyfikacji ETOPS nie były daleko idące. Dodatkowo dobrą wiadomością dla LOT jest to, że tylko niewielka liczba maszyn użytkowanych przez przewoźnika wyposażona jest w silniki Trent 1000 pakietu C.

Więcej o tym, jak tegoroczne problemy techniczne jednostek napędowych wpływają na operacje lotnicze w raporcie Pasazer.com: "Problemy z nowymi silnikami dotykają branżę".

fot. Tomasz Śniedziewski

Ostatnie komentarze

Kelo 2018-06-06 10:42   
Kelo - Profil Kelo
RR T1000 to taki odpowiednik VW TSI lotnictwa :D. Wadliwy ale ma atuty, o kilkaset metrów mniejsze wymagania rozbiegu do startu w porównaniu z GENX. Dzięki niemu możliwe jest operowanie KRK-ORD i w przeszłości WAW-LAX z krótszego pasa na Okęciu przy remoncie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy