Prezydent podpisał ustawę o CPK

4 czerwca 2018 08:30
9 komentarzy
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek (1.06) ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Przepisy w niej zawarte ułatwią realizacje tej ambitnej inwestycji, która ma zostać oddana do użytku w IV kwartale 2027 r.
Reklama
Podpisana ustawa określa zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) oraz infrastruktury towarzyszącej. Przepisy normują kwestie rezerwacji terenu, wydawania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości. Ponadto ustawa określa rolę pełnomocnika rządu ds. CPK oraz ustrój korporacyjny spółek realizujących inwestycje, w tym Spółki Celowej, która zostanie utworzona przez Skarb Państwa w celu zarządzania projektem.

Ustawa przewiduje dwa etapy przygotowania obszaru inwestycji. Najpierw zostanie wydane rozporządzenie Rady Ministrów wskazujące gminy objęte przygotowaniem oraz środki prawne niezbędne do realizacji postępowania. Następnie wojewoda mazowiecki na wniosek Spółki Celowej wyda zarządzenie rezerwujące obszar inwestycji. Spółka Celowa przed złożeniem wniosku o wydanie decyzji lokalizacyjnej zobowiązana jest do przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Realizacja budowy CPK jest celem publicznym, co umożliwia dokonywanie wywłaszczeń nieruchomości. W związku z tym wiele przepisów ustawy poświęconych jest zasadom pozyskiwania terenów i sposobom prowadzenia tego procesu. Ustawa zakłada, że nabycie gruntów pod inwestycję odbędzie się na zasadzie negocjacji przeprowadzonych z ich obecnymi właścicielami. Zamiast odszkodowania w gotówce możliwe będzie też otrzymanie nieruchomości zamiennych. Ostatecznością będzie wywłaszczenie za odszkodowaniem, którego wysokość ustalać będzie wojewoda, a w II instancji minister infrastruktury, na podstawie wyceny wykonanej przez rzeczoznawcę majątkowego.

Ustawa reguluje zasady działania Spółki Celowej, którą powoła premier, jako spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka będzie mogła zostać przekształcona w spółkę akcyjną. Ustawa nie przesądza, czy Skarb Państwa będzie musiał być jej jedynym właścicielem.

Ustawa zobowiązuje pełnomocnika ds. CPK do przedstawiania Radzie Ministrów nie rzadziej niż raz na pół roku sprawozdania z działalności. Z kolei Spółka Celowa będzie przedstawiać pełnomocnikowi co pół roku raporty o postępie prac i ryzykach z nimi związanych.

Art. 131 ustawy przewiduje, iż w terminie 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie premier może nieodpłatnie przejąć na rzecz Skarbu Państwa udziały lub akcje należące do przedsiębiorstwa państwowego „Porty Lotnicze” (PPL). A zatem Skarb Państwa będzie mógł stać się częściowym właścicielem m.in. portów lotniczych w Krakowie, Szczecinie, Rzeszowie, Poznaniu, Modlinie czy Gdańsku. Ponadto Skarb Państwa może stać się jedynym udziałowcem spółek Welcome Airport Services, Chopin Airport Development oraz ACS. Wymagana w ustawie zgoda PPL na takie przejęcia jest raczej iluzoryczna, skoro zarówno prezes PPL, jak i rada nadzorcza przedsiębiorstwa powoływana i odwoływana jest przez ministra infrastruktury.

Ustawa wejdzie w życie prawdopodobnie 19 czerwca br., czyli po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_797a7 2018-06-05 14:12   
gość_797a7 - Profil gość_797a7
Chcę się mylić, ale: projekt bez inwestorów prywatnych i bez realnego studium rentowności, to ewidentny skok na kasę (publiczną oczywiście). Polski podatnik zostanie okradziony przez bandę PISowskich złodziei na wiele miliardów. Obym się mylił.
gość_b1367 2018-06-04 22:52   
gość_b1367 - Profil gość_b1367
gość_ec29c: Nie TVP, tylko Rafał Trzaskowski obwieścił, że CPK nie będzie potrzebne, skoro powstaje nowe lotnisko w Berlinie. Do tego piję. A w Wiedniu jeszcze nigdy się nie przesiadałem, bo to mały hub - najczęściej we Frankfurcie. Mały hub mało straci.
gość_ec29c 2018-06-04 18:56   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
I mamy obniżkę poziomu forum:

1) gość_b1367 przytacza argumenty podawane przez rządowe TVP, jakoby CPK miało konkurować z BBI. Otóż BBI nie będzie hubem, zaprojektowane zostało tylko na 27 mln, podczas, gdy berlińskie lotniska w 2017 roku odprawiły 33 milionów. Problemem BBI jest to, że zostało zaprojektowane jako zbyt małe i od razu podjęta zostanie próba rozbudowy do 45 mln.

Rywalizacja CPK, gdyby powstał i BBI, jeżeli zostanie dokończony w zasadzie ograniczy się do mieszkańców Zachodniej Polski, czyli ułamka pasażerów (bo mamy jeszcze lotniska w Szczecinie, Poznaniu i Wrocławiu).

Głównym poszkodowanym CPK, oprócz polskich regionów, byłby główny konkurent Warszawy w regionie, czyli Wiedeń. Ale "eksperci" Wiadomości powiedzieli o Berlinie, więc pelikany łyknęły.

2) gość_d7b71 przytacza argumenty mediów antyrządowych, o rzekomych poszkodowanych mieszkańcach Baranowa. Otóż na wykupy ma być przeznaczone 2,5 mld złotych. Na czym więc ma polegać to zniszczenie życia kilkuset Polaków? Gdyby te kilkaset toi było np. 500, to wychodzi po 5 mln na łepka. O Zły PiS-ie, czy mógłbyś "zniszczyć moje życie"?

Cała gmina to 75,37 km² i 5 240 ludności, ale tylko część ma być przeznaczona na lotnisko. Dla mnie jest oczywiste, że absolutna większość zyskałaby na CPK, gdyby powstał. To nowe miejsca pracy, możliwość prowadzenia własnej działalności, choćby najprostszej typu konkurencyjne parkingi.

Apeluję o NIE powielanie propagandy żadnej ze stron i pisanie samodzielnych przemyśleń.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy