Odszkodowanie za loty z przesiadką poza terytorium Unii Europejskiej

1 czerwca 2018 15:14
5 komentarzy
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) rozpatrzył wczoraj (31.05) sprawę o odszkodowanie za opóźniony rejs łączony, którego druga część odbyła się poza granicami państw członkowskich. Rozstrzygnięcie sędziów z Luksemburga nie spodoba się liniom lotniczym.
Reklama
Claudia Wegener zakupiła w Royal Air Maroc (RAM) bilet lotniczy w ramach jednej rezerwacji umożliwiającej jej podróż z Berlina do Agadiru z międzylądowaniem w Casablance, w trakcie którego miała nastąpić zmiana samolotu. Po stawieniu się na lotnisku w Berlinie i dokonaniu odprawy na całą podróż pani Wegener weszła na pokład samolotu RAM. Lot do Casablanki wystartował jednak z opóźnieniem. Po przybyciu do Casablanki kobieta udała się do odprawy na samolot do Agadiru, lecz RAM nie przyjął jej na pokład, informując, że jej miejsce zostało przydzielone innemu pasażerowi. Pani Wegener odleciała do Agadiru na pokładzie innego samolotu RAM, lecz przybyła do portu przeznaczenia z czterogodzinnym opóźnieniem w stosunku do pierwotnego czasu przylotu. W związku, z czym pani Wegener zażądała odszkodowania. RAM odmówił jednak uwzględnienia jej żądania, podnosząc, że nie może powoływać się na prawo do odszkodowania na podstawie rozporządzenia (WE) 261/04 ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów.


W tych okolicznościach skarga pani Wegener trafiła do sądu krajowego w Berlinie, który postanowił zwrócić się do TSUE z zapytaniem czy rozporządzenie 261/04 obejmuje też loty łączone, ze zmianą samolotu w trakcie międzylądowania poza terytorium Unii Europejskiej (UE)?

Na wstępie sędziowie stwierdzili, że zgodnie z rozporządzeniem 261/04 ma ono zastosowanie do pasażerów odlatujących z lotnisk znajdujących się na terytorium państw członkowskich. Ponadto zauważyli, że przewóz pani Wegener został dokonany na podstawie jednej rezerwacji. W związku, z czym uznali, że należy ustalić, czy owo rozporządzenie ma zastosowanie do przewozu pasażerów dokonanego na podstawie jednej rezerwacji, w ramach którego między odlotem z lotniska znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego a przylotem na lotnisko znajdujące się na terytorium państwa trzeciego miało miejsce planowane międzylądowanie poza UE, ze zmianą samolotu.

Gdyby drugi odcinek lotu, dokonany w całości poza UE, uznać za oddzielną czynność przewozu, nie byłby on wówczas objęty rozporządzeniem 261/04. Gdyby natomiast taki przewóz uznać za całość z miejscem odlotu w państwie członkowskim, rozporządzenie miałoby zastosowanie.

Już wcześniej TSUE orzekł, że nieodwracalna strata czasu stanowiąca niedogodność prowadzącą do powstania prawa do odszkodowania przewidzianego w rozporządzeniu 261/04 materializuje się w chwili przybycia pasażera do miejsca docelowego. Pojęcie „miejsca docelowego” zostało zdefiniowane w rozporządzeniu, jako miejsce lądowania określone na bilecie przedstawionym przy odprawie lub, w przypadku lotów łączonych, miejsce lądowania ostatniego lotu. Ze sformułowania „ostatni lot” wynika, że pojęcie „lotu łączonego” należy rozumieć jako odnoszące się do dwóch lub większej liczby lotów stanowiących całość i że ma to miejsce wówczas, gdy te loty były przedmiotem jednej rezerwacji.

Sąd stwierdził też, że co prawda drugi odcinek lotu został dokonany przy pomocy innego samolotu niż pierwszy, to jednak żaden z przepisów rozporządzenia 261/04 nie uzależnia kwalifikacji lotu łączonego od jego wykonania tym samym samolotem. W konsekwencji jego zmiana, która może mieć miejsce podczas lotu łączonego, nie ma znaczenia w przypadku żądania odszkodowania.

Ostatecznie Trybunał orzekł, że rozporządzenie 261/04 ma zastosowanie do przewozu pasażerów dokonanego na podstawie jednej rezerwacji, w ramach którego między odlotem z lotniska znajdującego się na terytorium UE a przylotem na lotnisko znajdujące się na terytorium państwa trzeciego miało miejsce planowane międzylądowanie poza UE, ze zmianą samolotu.

W ten sposób po raz enty TSUE potwierdził swoją prokonsumencką linię orzecznictwa. Konsekwencje omawianego wyroku odczują najsilniej linie spoza UE, które oferują loty przez swoje centra przesiadkowe. Ofiarami będą zwłaszcza przewoźnicy z Zatoki Perskiej, ale także Turkish Airlines, Aeroflot, linie z obu Ameryk, linie z Dalekiego Wschodu a nawet, jak wskazują okoliczności na podstawie, którego został wydany wyrok, linie afrykańskie. Faktem jest, że do tej pory wspomniani przewoźnicy odmawiali wypłaty odszkodowania, jeśli nieregularność dotykała odcinka rejsu łączonego wykonanego poza terytorium UE.

Wraz z napływem nowych spraw dotyczących rozporządzenia 261/04, a jest ich obecnie w kolejce 19, sędziowie z Luksemburga ograniczają pomału szare strefy interpretacyjne tego niezbyt starannie zredagowanego aktu prawnego. W nadchodzących wyrokach można spodziewać się dalszego wzmacniania ochrony praw pasażerów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_29db9 2018-06-06 11:41   
gość_29db9 - Profil gość_29db9
Przepisy są bardziej skomplikowane i na loty do UE mają zastosowanie tylko dla przewoźników z UE (w drógą stronę dla wszystkich). To znaczy, że jeśli np. bilet został kupiony z LAX do WAW przez ORD i lot hipotetycznie odbywał się z AA to odszkodowanie by się nie należało. Co innego gdyby lot do WAW obłsugiwał LO.
adam7691 2018-06-02 18:12   
adam7691 - Profil adam7691
gość_5e1bc: wówczas gdy leciałem LAX - WAW jeszcze nie było,
dziś pewnie bym tak zrobił
pytanie było czysto hipotetyczne
gość_5e1bc 2018-06-01 20:36   
gość_5e1bc - Profil gość_5e1bc
adam7694: polecma latać LAX-WAW-LAX bez przesiadek.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy