LOT chciał przejąć Niki

7 maja 2018 09:30
15 komentarzy
Podczas postępowania upadłościowego Niki, Polskie Linie Lotnicze LOT były jednym z oferentów starających się o przejęcie austriackiego przewoźnika czarterowego, ustalił Pasazer.com
Reklama
LOT złożył ofertę nabycia linii lotniczych Niki w postępowaniu upadłościowym przewoźnika. Ostatecznie jednak w postępowaniu upadłościowym została wybrana inna oferta niż polskiego przewoźnika, potwierdzają źródła w branży, do których dotarł Pasazer.com.

- Nie komentujemy informacji dotyczących tej konkretnej transakcji. Oczywiście, jako dynamicznie rosnąca i przynosząca zyski linia lotnicza szukamy rynkowych okazji, nie wykluczając możliwości akwizycji. Dalekosiężnym celem jest dalsze wzmacnianie potencjału spółki i konsekwentna budowa pozycji LOT-u jako linii pierwszego wyboru dla jak największej liczby pasażerów w regionie - powiedział Adrian Kubicki, rzecznik prasowy LOT w rozmowie z Pasazer.com.

Postępowanie upadłościowe Niki było następstwem ogłoszenia niewypłacalności a następnie procesu upadłościowego linii lotniczych airberlin, z którymi związany był austriacki przewoźnik czarterowy. W sierpniu ubiegłego roku linie airberlin ogłosiły że planują zakończyć działalność w październiku tego samego roku, jednak linie Niki będą w dalszym ciągu wykonywały operacje.


W październiku chęć przejęcia linii Niki wyraziła Grupa Lufthansa. Zgodnie z planami, marka Niki miałaby przestać istnieć do końca roku po wchłonięciu przez należące do Lufthansy linie lotnicze Eurowings.

W grudniu Lufthansa wycofała się z planów przejęcia Niki, po tym gdy Komisja Europejska zasygnalizowała brak zgodny na przeprowadzenie transakcji. W tym samym miesiącu zainteresowanie przejęciem austriackiego przewoźnika wyraziła grupa International Airlines Group (IAG), skupiająca takie linie lotnicze jak British Airways, Iberia, Aer Lingus, Vueling czy Level. Grupa IAG oferowała 36,5 mln euro za 15 airbusów A321 należących do Niki, jak również za sloty Niki na kilku lotniskach, planując w miejsce Niki stworzyć austriacki oddział linii lotniczych Vueling.

W styczniu b. r. roku sąd administracyjny w Berlinie orzekł, że postępowanie upadłościowe Niki może być prowadzone jedynie w Austrii. W tym samym miesiącu założyciel linii Niki, Niki Lauda, złożył zwycięską ofertę przejęcia przewoźnika.

W marcu tego roku linie lotnicze Ryanair ogłosiły, iż planują przejąć pakiet większościowy udziałów w należącej do Laudy firmie Laudamotion. Irlandzki przewoźnik na razie przejął 25 proc. udziałów w Laudamotion za niecałe 50 mln euro. W przypadku zgody Komisji Europejskiej Ryanair planuje kupić kolejne 50 proc. udziałów.


Rozmówcy z branży przypomnieli próby przejęcia Niki przez PLL LOT po tym, gdy polski przewoźnik zdecydował się zaskarżyć w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości decyzję Komisji Europejskiej zezwalającą na przejęcie części aktywów airberlin przez line lotnicze easyJet. Rozmówcy Pasazer.com wyrażali zdziwienie, dlaczego LOT zdecydował się zaskarżyć właśnie tę decyzję KE, natomiast nie zdecydował się kwestionować wyników postępowania upadłościowego Niki. W tym przypadku zaskarżenia wyników postępowania upadłościowego austriackiego przewoźnika LOT mógłby znacznie łatwiej udowodnić swój interes prawny, co przekładałoby się na wyższe szanse wygranej w procesie.

Oferta przejęcia Niki, to nie jedyna próba polskiego przewoźnika narodowego na szybszą budowę swojego potencjału przewozowego poprzez pozyskanie aktywów innych linii lotniczych. W 2016 r. LOT z powodzeniem nabył 49 proc. udziałów w liniach lotniczych Regional Jet. Zapoczątkowana w ten sposób półtora roku temu współpraca pomiędzy przewoźnikami z Polski oraz Estonii przynosi już wymierne korzyści.


Inwestycja w Regional Jet i tym samym przejęcie kontroli operacyjnej nad Nordicą wpisywała się w nową strategię LOT-u. Przewoźnik zamierzał dalej konsolidować rozdrobniony rynek CEE (Europy Środkowo-Wschodniej). LOT zakłada, że w oparciu o model współpracy oparty na synergii przewoźników, a nie pełnej integracji i likwidowaniu narodowych marek, w niedalekiej przyszłości przejmie udziały w kolejnych liniach regionalnych.

Jak dowiedział się Pasazer.com, wartość transakcji nabycia udziałów w Regional Jet była na tyle niska, że LOT bez problemu pokrył ją z bieżących środków. Koszt zakupu 49 proc. akcji estońskiego przewoźnika wynosił poniżej 10 tys. złotych i nie wpłynął istotnie na finanse spółki.

W przypadku Niki równie atrakcyjna cena przejęcia udziałów nie była jednak możliwa do osiągnięcia. Wartością austriackiego przewoźnika, prócz samolotów były atrakcyjne sloty na lotniskach w Düsseldorfie, Monachium, Wiedniu, Zurychu czy Palma de Mallorca, stąd też przejęciem Niki zainteresowane były największe linie lotnicze w Europie, oferując za udziały przewoźnika dziesiątki milionów euro.

fot. Piotr Bożyk, Laudamotion, Nordica

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_fede1 2018-05-08 09:46   
gość_fede1 - Profil gość_fede1
@gość_d3060: Idąc dalej tym tropem, na Chorwacji LOT powinien założyć CRLOT, na Słowacji SLLOT, na Litwie LILOT, w Bośni i Hercegowinie BHLOT, w Macedonii MCLOT (bo MALOT zajęty już przez MAdziarów).
:D
gość_b1367 2018-05-08 09:07   
gość_b1367 - Profil gość_b1367
greg0303: Czyli zakup akcji Regional Jet był bardzo dobrą inwestycją.
gość_f67f3 2018-05-08 00:19   
gość_f67f3 - Profil gość_f67f3
greg0303: Już od dawna chodzą takie słuchy, że LOT kupił akcje Regional Jet za "grosze".
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy