Plany rozbudowy lotniska Modlina

13 kwietnia 2018 09:00
13 komentarzy
Zarząd spółki Portu Lotniczego Warszawa-Modlin posiada plany i część pozwoleń na rozbudowę lotniska do obsługi nawet 17 mln pasażerów rocznie. Projekt inwestycji został zaprezentowany podczas konferencji prasowej w Warszawie.
Reklama
Gdyby lotnisko w Modlinie przestało być blokowane przez Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" spółka mogłaby przystąpić do rozpoczęcia niezbędnych inwestycji, twierdzą przedstawiciele zarządu podwarszawskiego lotniska.

Z wiele mniejszym budżetem niż ten oszacowany w raporcie firmy ARUP, Modlin mógłby zostać rozbudowany w trzech etapach do przepustowości 17 mln pasażerów rocznie.

Pierwszy etap: 8 mln pasażerów rocznie

W pierwszym z nich, który miałby potrwać 20 miesięcy (tyle ile planowane inwestycje w Radomiu) przeprowadzonoby remont drogi startowej, płyty postojowej PPS1 oraz drogi kołowania DK-C.


Rozbudowany zostałby terminal w hali odlotów. Dodatkowo plan inwestycji przewiduje budowę płyty do odladzania samolotów, płyty postojowej PPS4 oraz rozbudowę istniejącej PPS1 o 50 proc. jej obecnej wielkości.


Powiększone zostałby także parkingi. Zarząd szacuje koszt I etapu rozbudowy na 183 mln złotych. Wtedy port mógłby obsłużyć od 7 do 8 mln pasażerów rocznie.

Drugi etap: Nowa droga startowa oraz drugi terminal

Ten etap inwestycji pochłonąłby najwięcej środków bo aż 446 mln złotych. Potrwałby 45 miesięcy, a przepustowość portu po drugiej fazie rozbudowy zwiększyłaby się nawet do 12 mln pasażerów rocznie.


Najważniejszym elementem tego etapu byłaby budowa nowej drogi startowej z infrastrukturą towarzysząca. Dwie niezależne, równoległe drogi startowe pozwoliłyby prowadzić na lotnisku operację w sposób ciągły, nawet w przypadku wyłączenia jednej z nich z powodów losowych.

- Na część z tych inwestycji mamy już pozwolenia, pozostałe są w trakcie uzyskiwania. Nowa droga startowa nie musi być budowana przy zakłócaniu obecnego ruchu. Proszę spojrzeć na przykład lotniska w Katowicach. To samo tyczy się budowy nowego terminala - powiedział Piotr Okienczyc, wiceprezes ds. operacyjnych lotniska w Modlinie.

Wybudowany zostałby także drugi terminal. Byłby to szklany obiekt lekkiej konstrukcji. Jego powierzchnia miałaby obejmować około 2 tys. m kw. i miałby posłużyć lotnisku od 5 do 7 lat - 500 m kw. przeznaczylibyśmy na strefy komercyjne. Od 2 miesięcy zespół pracuje nad tym projektem. Obecnie rozmawiamy z kontrahentami ponieważ musimy sobie zapewnić wynajem powierzchni na czas od 5 do 7 lat - dodaje Marcin Danił, wiceprezes ds. komercyjnych lotniska w Modlinie.

Ponownie powiększona zostałaby płyta postojowa PPS1 o 50 proc. jej wielkości (po pierwszym etapie) oraz wybudowana zostałaby strażnica lotniskowej straży pożarnej.


Trzeci etap: Wynik Chopina z 2017 roku

Ostatni etap rozbudowy lotniska w Modlinie pozwoliłby uzyskać przepustowość do 17 mln pasażerów rocznie. Podwarszawski port mógłby więc obsługiwać tylu pasażerów, ilu obsłużyło w roku ubiegłym Lotnisko Chopina (15,75 mln). Koszt inwestycji to 198 mln a czas potrzebny na jej ukończenie to 60 miesięcy.

Rozbudowany zostałby terminal drugi, który mógłby być również połączony z pierwszym terminalem, tworząc strefę tranzytową na lotnisku. Rozbudowane zostałyby także drogi kołowania DK-A3 i DK-E. Wybudowany zostałby parking wielopoziomowy a lotnisko zyskałoby dodatkowe wyposażenie i sprzęt do obsługi zwiększonej liczby pasażerów.

Inwestycje zewnętrzne

Oprócz planów rozbudowy portu i jego infrastruktury przez zarząd spółki, w międzyczasie na lotnisku są w planach projekty inwestorów zewnętrznych:
  • budowa nowej wieży kontroli ruchu lotniczego przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej;
  • budowa bazy technicznej i hangaru z możliwością obsługi samolotów kodu C;
  • budowa terminala cargo - obiekt zostałby zlokalizowany po północnej stronie lotniska o łącznej powierzchni 5 tys. m kw. z przepustowością do 20 tys. ton cargo rocznie;
  • budowa hotelu 3-gwiazdkowego, mogącego przyjąć od 110 do 200 gości w jednym czasie;
  • bezpośrednia linia kolejowa i stacja na lotnisku.

Koszt 3-etapowej rozbudowy to 827 mln złotych - wtedy lotnisko zyskałoby przepustowość do 17 mln pasażerów rocznie, stając się komplementarnym lotniskiem dla Warszawy. Czas potrzebny na ukończenie inwestycji to około 6 lat.

Wizualizacje i grafiki: materiały prasowe Portu Lotniczego Warszawa-Modlin

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_f02f0 2018-05-14 15:32   
gość_f02f0 - Profil gość_f02f0
Dobra ,bardzo dobra robota
gość_1dcc0 2018-04-18 22:14   
gość_1dcc0 - Profil gość_1dcc0
Chociaż jestem z Lublina to o wiele chętniej wybiorę Modlin ze względu na bogatą siatkę połączeń, dobrą infrastrukturę parkingową i możliwość lotu za normalne pieniądze. Lotowskiej drożyźnie dziękuję.
gość_40753 2018-04-16 18:38   
gość_40753 - Profil gość_40753
gość_9a588: ale zgodzisz się chyba, że już lepiej rozbudowywać Modlin niż tak oddalony Radom? WMI mógłby w przyszłości posłużyć za hub LOTu zamiast WAW (Okęcie mogłoby być wtedy czymś w stylu LCY). Natomiast RDO widzę za kilka lat (jak jeszcze się trochę lotnictwo w PL rozwinie) jako lotnisko regionalne obsługujące południowe Mazowsze, Świętokrzyskie i inne pobliskie rejony.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy