Gość Pasażera: Mikołaj Wild (pełnomocnik ds. CPK)

5 kwietnia 2018 09:00
21 komentarzy
CPK to nie tylko międzykontynentalny port lotniczy, ale również rozbudowa sieci kolejowej i drogowej. To także integracja Łodzi i Warszawy - mówi w rozmowie z Pasazer.com Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK oraz wiceminister w resorcie infrastruktury.
Reklama
Pasazer.com: Kiedy możemy spodziewać się specustawy dotyczącej Centralnego Portu Komunikacyjnego?

Mikołaj Wild: Jesteśmy zdeterminowani żeby przyjąć ją jak najszybciej, jednak z drugiej strony mówimy o dość szczególnym akcie prawnym. Sama nazwa „specustawa” nawiązuje do ustaw o wyjątkowym charakterze. Bardzo mi zależy na tym, żeby przekonać całą Radę Ministrów do rozwiązań, które są w niej zawarte. Ustawa jest już przygotowana. Obecnie trwają intensywne rozmowy wewnątrzrządowe.

Pasazer.com: Jakie prowadzone są obecnie pracę dotyczące budowy CPK?

Mikołaj Wild: Trwa procedura wyboru lokalizacji pod badania środowiskowe. Równolegle toczą się badania dotyczące prognozy ruchu na najbliższe 10 lat i dalej po roku 2030.


Pasazer.com: Czy możemy już powiedzieć jakiego rzędu są to szacunki?

Mikołaj Wild: Chciałbym powstrzymać się od wypowiedzi dopóki nie będziemy dysponowali twardymi danymi. Na razie mówimy o badaniach, które są w toku.

Pasazer.com: Czy nadal jest plan zakładający przepustowość rzędu 50 mln pasażerów rocznie w momencie uruchomienia CPK?

Mikołaj Wild: Na dzisiaj to się nie zmienia. Oczywiście mówimy o zdolności portu do obsłużenia takiej liczby pasażerów. Nie mówimy o startowej liczbie pasażerów, tylko o jego przepustowości.

Pasazer.com: Docelowo CPK miałby obsłużyć nawet do 100 mln pasażerów rocznie. Co przewiduje projekt? Rozbudowę etapami czy może większe jednorazowe inwestycje?

Mikołaj Wild: Zdecydowanie etapowo. Wszelkie prognozy, które przekraczają okres 10 lat są obarczone tak dużym ryzykiem błędu, że to co możemy i powinniśmy zapewnić to dostateczne rezerwy terenowe. Chcemy być pewni, że port będzie mógł być w sposób nieskrępowany rozbudowywany. Z tej perspektywy mówimy o zdolności CPK do obsłużenia nawet 100 mln pasażerów rocznie. Oczywiście tutaj należy bacznie obserwować rynek i do niego przystosowywać infrastrukturę.


Pasazer.com: Czy oprócz badań środowiskowych są prowadzone inne prace przy projekcie CPK?

Mikołaj Wild: Pracujemy nad tzw. definicją programu. Ponieważ CPK to nie tylko międzykontynentalny port lotniczy, ale również rozbudowa sieci kolejowej i drogowej. To także integracja Łodzi i Warszawy. Z tej perspektywy konieczne jest po pierwsze wyodrębnienie wszelkich zadań jakie się z tym wiążą, wszystkich projektów inwestycyjnych. Następnie poszukanie interakcji między tymi projektami, tak abyśmy nie znaleźli się w sytuacji, że mamy lotnisko do którego np.: nie została dociągnięta linia kolejowa. Obecnie jesteśmy na etapie prac planistycznych, które pozwolą nam lepiej przygotować wszystkie przedsięwzięcia, które będą się składać na program CPK.

Pasazer.com: Jak ocenia Pan swoją nową funkcję w resorcie infrastruktury?

Mikołaj Wild: To była bardzo dobra decyzja. Mając wśród swoich kompetencji nadzorowanie całego sektora lotniczego uzyskuję bezpośredni dostęp do analiz, badań robionych przez wszystkie instytucję sektora publicznego. To jest bardzo wartościowe. Oczywiście to było możliwe wcześniej, ale skrócenie dystansu na pewno pomaga. Sprawia to, że pomimo, że nie mamy jeszcze specustawy mnóstwo prac możemy przeprowadzać już teraz.

Pasazer.com: Dziękuję za rozmowę.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_d7164 2018-04-07 14:03   
gość_d7164 - Profil gość_d7164
Proponuję żeby Pan Wild i reszta ekipy przygotowując analizę wykonalności CPK wzięli pod uwagę ten wywiad
zobacz link
cantus 2018-04-05 21:52   
cantus - Profil cantus
gość_5a120@ Tak naprawdę napisałeś drugi raz to samo. W 2016 r. trzeba było płacić zobowiązania poprzedniego rządu. Podaj lepiej zadłużenie w grudniu 2017 r., a oddzielnie to na początku rządów PO-PSL.
jjemiolo 2018-04-05 19:57   
jjemiolo - Profil jjemiolo
Najpierw budujmy a potem sprobujmy uzasadnic dlaczego. Czy to ma sens? Co nie znaczy ze Warszawa potrzebuje wiekszej pojemnosci od tej co WAW ma i moze zaoferowac.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy