W Naricie powstanie trzecia droga startowa

19 marca 2018 09:17
4 komentarze
Lotnisko w Tokio Narita oraz przedstawiciele dziewięciu miast wokół portu lotniczego zgodzili się na budowę nowej drogi startowej oraz rozszerzenie godzin operacji lotniska.
Reklama
Dokument w sprawie zwiększenia przepustowości lotniska, którego sygnatariuszami są Narita International Airport Corporation (NAA) oraz dziewięć miast w sąsiedztwie portu lotniczego, położonych w prefekturze China oraz w terenie miasta Narita, został podpisany 13 marca. Zgodnie z jego założeniami, przy tokijskim lotnisku powstanie trzecia droga startowa C, przedłużona zostanie droga startowa B oraz wydłużeniu ulegną godziny operacji lotniczych.

Obecnie samoloty lądujące i startujące z portu lotniczego Tokio Narita korzystają z dwóch dróg startowych: A (RWY 16 R / 34 L) o długości 4 tys. m. oraz B (RWY 16 L / 34 R) o długości 2,5 tys. m. Nowo planowana droga startowa C, której otwarcie planowane jest na rok 2028 powstanie równolegle do istniejących dróg startowych i będzie miała długość 3,5 tys. m.

Dodatkowo o 1 tys. m. przedłużona zostanie droga startowa B, tak aby umożliwić korzystanie z niej przez samoloty wymagające dłuższej drogi startowej.


Po wybudowaniu drogi startowej C, wydłużeniu ulegną godziny operacji lotniczych lotniska z obecnych 17 godzin dziennie (od 6:00 rano do 23:00) do 19,5 godzin dziennie (od 6:00 rano do 00:30). Będzie to pierwsze rozszerzenie godzi operacji od czasu oddania lotniska do użytku w 1978 r., informuje “Asahi Shimbun”.

Wszystkie te zmiany umożliwią zwiększenie rocznej liczby operacji z obecnego poziomu 300 tys. rocznie do pół miliona operacji rocznie.

Jak informują pomysłodawcy zwiększenia przepustowości lotniska, zmiany pozwolą rynkowi japońskiemu na zachowanie konkurencyjności wobec innych państw w regionie.

- Wzmocnienie funkcji lotniska jest konieczne dla dalszego rozwoju naszego kraju, jak również lokalnych obszarów - powiedział Makoto Natsume, prezydent Narita International Airport Corporation (NAA).

Władze lotniska przedstawiły plan rozbudowy we wrześniu 2016 r., co oznacza iż konsultacje w tej sprawie trwały 18 miesięcy. Jest to bardzo szybkie tempo, które było możliwe dlatego, iż władze szybko wyludniających się samorządów położonych niedaleko lotniska upatrują w planach rozwoju portu lotniczego szansy na rewitalizację własnych obszarów. Rozwój lokalnych terenów byłby możliwy zarówno dzięki środkom finansowym ze strony NAA, jak i dzięki wzrostowi liczby podróżnych. Spora grupa mieszkańców jak i aktywistów jest jednak wciąż przeciwna planom rozbudowy i zapowiada protesty.


Rozwój Narity jest jednym z elementów promowanego przez rząd Japonii wzrostu ruchu lotniczego. Od 2010 r. liczba slotów dostępnych dla dwóch tokijskich lotnisk, Haneda oraz Narita, wzrosła z poziomu 520 do 750 tys. rocznie. Wzrost ten był możliwy głównie dzięki oddaniu do użytku czwartej drogi startowej w porcie lotniczym Tokio Haneda oraz stworzeniu terminala dla niskokosztowych linii lotniczych w porcie lotniczym Tokio Narita.

Ministerstwo Transportu Japonii do 2020 r. chce zwiększyć liczbę slotów do 830 tys. rocznie dzięki otwarciu nowych dróg podejścia do portu lotniczego Tokio Haneda, przebiegających nad centrum Tokio. Jednak, jak podkreślają eksperci, lotniska obsługujące miasta o podobnej wielkości, na przykład Nowy Jork lub Londyn, dysponują ponad milionem slotów rocznie.

- Gdy otwarta zostanie trzecia droga startowa w Naricie, łączna liczba slotów w obu lotniskach powinna osiągnąć liczbę miliona. To doprowadzi do większej konkurencyjności lotnisk oraz możliwości przyjmowania 60 miliona zagranicznych podróżnych rocznie - powiedział przedstawiciel ministerstwa transportu.


Zwiększenie przepustowości jest niezwykle ważne, gdyż inne porty lotnicze w regionie, takie jak Seul Incheon, Singapur Changi czy lotniska w Chinach otwierają nowe drogi startowe lub terminale pasażerskie. Już niedługo w Pekinie powstanie zupełnie nowy, gigantyczny port lotniczy. Co więcej, tamte porty lotnicze w większości działają przez całą dobę, co wpływa na ich większą elastyczność operacyjną i atrakcyjność dla przewoźników.

Rząd Japonii rozważa różne warianty dalszego rozwoju lotniczych przewozów pasażerskich. Do końca pierwszej dekady XXI w. port lotniczy Narita obsługiwał głównie międzynarodowe połączenia lotnicze, podczas gdy port lotniczy w Hanedzie połączenia krajowe. Od 2010 r. położony w Zatoce Tokijskiej port lotniczy Haneda zaczął przyjmować międzynarodowy ruch lotniczy, co doprowadziło do szybkiego rozwoju lotniska.

Jeden z planów rządy Japonii zakłada uczynienie z Narity głównego portu przesiadkowego dla lotów międzynarodowych, linii niskokosztowych oraz przewoźników cargo, podczas gdy Haneda funkcjonowałaby jako lotnisko przesiadkowe pomiędzy lotami międzynarodowymi i krajowymi. 

Inny wariant rozwoju przewiduje iż loty międzynarodowe mogłyby się przenieść do Hanedy, na której operacje lotnicze wykonywane są bez ograniczeń przez całą dobę.

PLL LOT obecnie wykonuje loty do portu lotniczego Tokio Narita.

fot. NAA, Tomasz Śniedziewski

Podobne artykuły
Brak wiadomości
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_f22d9 2018-03-19 19:52   
gość_f22d9 - Profil gość_f22d9
Nie do konca sluszne jest to nawiazanie, Narita jest ulokowana daleko od miasta i ma perspektywe rozwoju. Haneda jest zapchana, jest to dawne lotnisko Tokyo, na ktorym od paru lat temu ponownie moga ladowac samoloty transkontynentalne.
Starski 2018-03-19 19:46   
Starski - Profil Starski
Kolega chyba dość słusznie nawiązuje do najnowszych trendów, które wdrażają na Okęciu miłościwie nam Panujący ;)
gość_0951b 2018-03-19 12:47   
gość_0951b - Profil gość_0951b
gość_d2c31: Na które lotniska? Na jeszcze bardziej zawaloną Hanedę?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy