IATA popiera pomysł budowy CPK

16 lutego 2018 07:50
37 komentarzy
Europa Wschodnia i Środkowa generuje coraz większe zapotrzebowanie na rynku lotniczym. IATA popiera pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i widzi w nim antidotum na problemy infrastruktury lotniczej w tej części Europy.
Reklama
W ubiegłym tygodniu IATA opublikowała roczne dane liczbowe na temat globalnego popytu pasażerskiego oraz cargo w 2017 r. Pokazały one, że zapotrzebowanie na transport lotniczy jest niezmiennie wysokie. Ruch wyrażony wskaźnikiem RPK wzrósł o 8,2 proc., a średni współczynnik obłożenia osiągnął 84,4 proc.

- Mamy do czynienia z kryzysem infrastrukturalnym. Nowe inwestycje w sektorze lotniczym czy zarządzania ruchem powietrznym są niezbędne, aby zaspokoić przyszłe wzrosty w branży - mówi Alexander de Juniac, dyrektor generalny IATA.

Największe zapotrzebowanie na rozwój lotniczy ma miejsce w Europie Środkowej i Wschodniej. Najważniejszym punktem na mapie inwestycji jest Polska i budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Lotnisko Chopina ma coraz większe problemy z przepustowością dlatego, zdaniem IATA, inwestycja w nowy centralny port lotniczy w Polsce jest niezbędna.


- Stoimy przed potencjalnym koszmarem infrastruktury w wielu częściach Europy. Niektórzy kwestionują, czy kiedykolwiek zobaczymy ponownie duży projekt portu lotniczego. Polska wizja jest antidotum na tę pesymistyczną postawę. Nowe lotnisko ujawnia przekonanie o istotnym znaczeniu podróży lotniczych do budowania dobrobytu, zarówno pod względem gospodarczym, jak i kulturowym - mówi Rafael Schvartzman, regionalny wiceprezes IATA ds. Europy.

Według niego dążenie Polski do rozwoju infrastruktury lotniczej może być naszym atutem i to właśnie z naszego kraju inni powinni wziąć przykład, aby zadbać o przyszłość rynku lotniczego w Europie. Schvartzman ma nadzieje, że tą samą drogą pójdą inne kraje ponieważ nie jest jeszcze za późno, aby Europa zaplanowała zrównoważoną rozbudowę infrastruktury, transportu lotniczego i skorzystała ze wzrostu na tym rynku w przyszłości.

Już teraz Polska prowadzi wspólne działania ze stowarzyszeniem IATA, we współpracy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej w celu wypracowywania krajowej strategii dotyczącej przestrzeni powietrznej. Dzięki silnym przygotowaniom strategicznym na ziemi i w powietrzu, według IATA, Polska buduje drogę do przywództwa lotniczego w Europie.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_29954 2018-02-19 14:22   
gość_29954 - Profil gość_29954
Do gimbazy która twierdzi że LOT miał kłopoty przez PO.
LOT ma kłopoty co kilka lat ale począrkiem dużego kryzysu było oddanie rządów w LOT pokoleniu Misiewiczów w czasach pierwszych rządów PIS. Wtedy LOT popłynął na setki milionów złotych przy zakupie kontraktów na paliwo. Po tej wtopie trzeba było na gwałt wyprzedawać co tam jeszcze LOT posiadał, likwidować wiele operacji, itp.
A pamiętam gdy Michał Krupiński obecny wiceprezes Peako SA a wcześniej prezes PZU, opowiadał jak to LOT będzie otwierał kolejne połączenia, biura (np. w RPA).
On i były minister finansów Paweł Szałamacha prawie rozwalili ten LOT.
W temacie restrukturyzacji oczywiście ta ekipa nic by nie zrobiła bo siedzi w kieszeni związkowców. Szczęście Mikosz wyprostował bazę kosztową i ustawił strategie na parę lat więc chwilowo to się jakoś się to toczy. Również dzięki niskim cenom paliw i świetnej koniunkturze gospodarczej. Ale to nie będzie trwać wiecznie.
gość_a4786 2018-02-19 12:28   
gość_a4786 - Profil gość_a4786
voyager1 jest w dalszym ciągu zwolennikiem OLT Express jako linii narodowej na czele z Michałem Tuskiem i i głównego hubu na Długim Targu, gdzie Paweł Adamowicz odholowywałby osobiście za pomocą liny wszystkie samoloty.
gość_405fa 2018-02-19 02:19   
gość_405fa - Profil gość_405fa
Idiotyczny pomysl na lotnisko, jade na dalsze lotnisko tylko z powodu bledu cenowego inaczej mi sie nie oplaca. Juz widze tlumy walace 1.5h na lotnisko w pod Warszawa z roznych stron Polski. Sam mam 14min metrem do terminala HAM i bardzo sobie cenie Emirates ze ma tutaj swoje samoloty wybieramy piatkowe loty popoludniowe z HAM a wracamy wieczorem w niedziele lub nad ranem w poniedzialek. Dzieki temu mamy zawsze dluzszy urlop bez brania dodatkowego wolnego w pracy a ze drozej niz gdzies indziej ... wygoda na pierwszym miejscu. Ostatnio lot z AMS i trzeba bylo sie wybrac jeden dzien wczesniej bo jakis strajk, zamiec moze spowodowac strate naszych wakacji. Tak samo nie pojade do CPK na styk glupie gadanie ze zrobia kolej co z poludnia polski skroci podroz z 3h do 2h nic to nie daje.
Bardzo sobie cenie Pyrzowice czy Krakow dostene w zasiegu 30min dwupasmowami drogami i to jest aksymum na co mozemy sie zdecydowac przy normalnych biletach.

Na CPK sciagna wymagana liczbepasazerow jak zamkna lokalne lotniska i jeszcze uszczelnia granice by pasazerowie nie wybierali lotnisk spoza Polski ;)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy