Narasta konflikt między PPL-em a Modlinem

18 stycznia 2018 11:16
26 komentarzy
Województwo mazowieckie oskarża Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" o działanie na szkodę lotniska w Modlinie i wzywa do odsprzedaży swoich udziałów, podnosząc kapitał zakładowy spółki o 4,9 mln złotych.
Reklama
Decyzja o dofinansowaniu lotniska w Modlinie zapadła na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników w dniu 11 stycznia. Podniesienie kapitału zakładowego spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin Sp. z o.o. zostało dokonane poprzez utworzenie prawie 9,8 tys. udziałów o wartości 500 zł każdy. Wszystkie nowo utworzone udziały zostały objęte i pokryte wkładem pieniężnym przez województwo mazowieckie.

Jak tłumaczą przedstawiciele województwa, dokapitalizowanie stało się konieczne powodu braku zgody PPL na emisję obligacji w wysokości 60 mln złotych, przez co lotnisko nie było w stanie dokonać inwestycji gwarantujących utrzymanie działalności portu. Warto przypomnieć, że Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze posiada 30,39 proc. udziałów w lotniskowej spółce, pozostałe: Agencja Mienia Wojskowego - 34,43 proc, Województwo Mazowieckie - 30,37 proc, oraz Nowy Dwór Mazowiecki - 4,81 proc. udziałów.

- Brak zgody PPL na emisję obligacji jest zupełnie niezrozumiałe i nieuzasadnione, a ponadto spowodowało sytuację, w której po raz pierwszy spółka nie była w stanie zgromadzić niezbędnych środków finansowych do dokonania płatności wynikających z dotychczasowej obsługi zadłużenia i zmuszona była wystąpić do województwa mazowieckiego z wnioskiem o podwyższenie kapitału zakładowego - czytamy w oświadczeniu województwa mazowieckiego.

Sprzeciw PPL na emisję obligacji, województwo odbiera jako działanie na szkodę portu lotniczego w Modlinie oraz pozostałych udziałowców

.

- Według oceny województwa mazowieckiego dotychczasowe działania podejmowane przez jednego z udziałowców tj. Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL), bez względu na ich subiektywną przyczynę, należy uznać jako działania na szkodę spółki oraz pozostałych wspólników spółki, a w szczególności województwa mazowieckiego - informują autorzy oświadczenia.


Samorząd ostrzega, że dalsze blokowanie inwestycji Modlina przez PPL może doprowadzić do utraty płynności finansowej lotniska, a w rezultacie do jego bankructwa i konieczności zwrotu dofinansowania z Unii Europejskiej. 



- Dalsze utrzymywanie takiego stanu rzeczy tj. blokowania przez PPL koniecznych przedsięwzięć finansowych i inwestycyjnych w spółce stanowi realne zagrożenie niezakłóconego jej funkcjonowania, w tym popadnięcia spółki w poważne kłopoty finansowe i utratę przez nią płynności finansowej, a w konsekwencji postępowania upadłościowego i zwrotu uzyskanych przez spółkę środków unijnych. samorząd województwa mazowieckiego, którego zaangażowanie finansowe w uruchomienie lotniska w Nowym Dworze Mazowieckim wynosi na dzisiaj około 400 mln zł (w różnych formach), nie może akceptować takiej sytuacji, w której jeden z udziałowców spółki prowadzi do zmarnotrawienia kilkuset milionów pieniędzy publicznych przeznaczonych na ważny publiczny cel tj. rozbudowę lotniska w Nowym Dworze Mazowieckim - argumentuje województwo.

By do tego nie dopuścić, samorząd zapowiada, że podejmie niezbędne działania by uratować lotnisko, nawet jeśli za takimi działaniami nie stoi jednomyślna decyzja wspólników spółki. 



- Do chwili obecnej wyrażaliśmy przeświadczenie, że wszystkim udziałowcom spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa – Modlin Sp. z o.o. zależy na jej rozwoju i wszyscy jej udziałowcy będą wspierać podejmowane przez spółkę racjonalne przedsięwzięcia. Oświadczamy niniejszym, że samorząd województwa mazowieckiego podejmie wszelkie kroki ekonomiczne i prawne mające zapewnić dalszy rozwój lotniska w Nowym Dworze Mazowieckim - zapowiadają autorzy raportu.

Województwo wezwało także PPL do odsprzedania swoich udziałów lotnisku.



- Jednocześnie województwo stoi na stanowisku, że jeśli Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” nie jest zainteresowane dalszym istnieniem i rozwojem lotniska w Nowym Dworze Mazowieckim powinno odsprzedać swoje udziały na rzecz pozostałych udziałowców lub podmiotu trzeciego gwarantującego rozwój lotniska - czytamy w oświadczeniu.


Konflikt pomiędzy PPL a pozostałymi wspólnikami spółki, do której należy lotnisko w Modlinie ciągnie się od ubiegłego roku. Lotnisko planowało przeprowadzenie inwestycji, które miałyby być sfinansowane poprzez emisję obligacji o wartości 60 mln złotych. Plany te konsekwentnie blokowane były przez PPL. Władze spółki tłumaczą, że mogą same dokapitalizować to lotnisko, ale tylko w zamian za pełną kontrolę, choć bez odpowiedzialności za przeszłe zobowiązania. Dodatkowo prezesowi PPL nie podoba się to, że jedynym przewoźnikiem na lotnisku są linie lotnicze Ryanair.

- Modlin nie ma ograniczeń w nocy, a jednak nikt tam nie chce latać oprócz Ryanaira. Dopóki nie zniknie dominacja Ryanaira, według mnie żadna inna linia nie pojawi się na Modlinie - mówił Mariusz Szpikowski, prezes PPL

To wszystko spowodowało, że zamiast porozumieć się z pozostałymi wspólnikami, spółka PPL zdecydowała się wesprzeć inne podmiot - port lotniczy w Radomiu, który zgodnie z zapowiedziami PPL miałby się stać lotniskiem nastawionym na przewoźników niskokosztowych i czarterowych. List intencyjny w sprawie przejęcia portu lotniczego w Radomiu został podpisany 17 stycznia, czyli prawie tydzień po nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników lotniska w Modlinie.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_39c5b 2018-01-24 14:59   
gość_39c5b - Profil gość_39c5b
skąd tylu tu fanów Radomia... czy to może LOT płaci za trolle. lepsze warunki? może w ILSie albo długości pasa czy ilości stanowisk?
gość_83076 2018-01-22 19:09   
gość_83076 - Profil gość_83076
To jest efekt gdy towarzysze z jednej strony sceny politycznej walczą z towarzyszami z drugiej strony a najwięcej na tym traci pasażer a zyskuje zagraniczna konkurencja a szczególnie niemiecka. Jak PPL i LOT chcą naprawdę się rozwijać to muszą zacząć myśleć co jest najlepsze dla pasażera i to nie tylko z okolic Warszawy. W przeciwnym wypadku ludzie z regionów w przypadku braku połączenia P2P nadal będą wybierać loty przez inne huby a nie WAW a w przyszłości CPK. Sztuczne pozbywanie się konkurencji aby ułatwić życie LOTowi nic dobrego nie przyniesie.
gość_02c06 2018-01-21 01:42   
gość_02c06 - Profil gość_02c06
Lotnisko Modlin tonie we mglach,i jego sytuacja jest coraz gorsza wzgledem sytuacji
okolo biznesowej atmosfery,rynek zweryfikuje wszystkie bledy jakie powstaly przy budowie ,projekcie,zarzadzaniu,tego lotniska.Port lotniczy Radom ma duzo lepsze warunki,potecjal,od Modlina.Osoby wypowiadajace sie nizej za lokalizacja w Modlinie ,buduja juz siatki polaczen na 5 lat do przodu,nie nowosc.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy