Turkish Airlines Domestic Business Lounge w Stambule

18 stycznia 2018 13:22
Funkcjonalne połączenie poczekalni biznesowej i ekskluzywnej strefy odpraw oraz boardingu to zalety oferty Turkish Airlines dla pasażerów podróżujących rejsami krajowymi z lotniska Atatürka w Stambule.
Reklama
Salon krajowy jest wprawdzie dużo skromniejszy od słynnej poczekalni tureckiego przewoźnika w terminalu międzynarodowym, ale mimo ograniczeń przestrzennych na zatłoczonym do granic możliwości lotnisku zapewnia dość wygodne warunki do oczekiwania przed krótkimi lotami krajowymi.

Turkish Airlines oferują na lotnisku Atatürka w Stambule dwie poczekalnie biznesowe dla pasażerów podróżujących lotami krajowymi. Są one zlokalizowane w terminalu krajowym i połączone wspólną strefą odpraw przeznaczoną wyłącznie dla osób z biletami w klasie biznes oraz posiadaczy odpowiednich kart statusowych we własnym programie tureckich linii Miles&Smiles lub statusu Star Alliance Gold u innych przewoźników zrzeszonych w tym sojuszu. Całość tworzy wydzieloną część terminala krajowego, co pozwala ominąć uprawnionym klientom ogólnodostępną halę odpraw i strefę gate'ów.

Dla posiadaczy statusu Star Alliance Gold oraz statusów Classic Plus i Elite w programie Turkish Airlines (odpowiadających odpowiednio statusom Star Alliance Silver i Gold) przeznaczony jest Elite Lounge. Z kolei dla osób podróżujących w klasie biznes i klientów z najwyższym statusem Elite Plus w Miles&Smiles dostępny jest Business Lounge, który recenzujemy.


Wejście do poczekalni znajduje się po lewej stronie strefy odpraw, bezpośrednio za dedykowanym punktem kontroli bezpieczeństwa. Z tego względu w środku salonu nie ma już osobnej recepcji - uprawnienia do skorzystania z niego sprawdza agent dokonujący odprawy na rejs zapraszając każdego pasażera do właściwego lounge.

Business Lounge składa się z jednego obszernego pomieszczenia w kształcie litery L, w którym wydzielono strefę wypoczynkową oraz jadalnię z samoobsługowym bufetem. Salon posiada ponadto własne łazienki i kabiny prysznicowe dla osób chcących odświeżyć się między lotami.


Dla gości przygotowano sporą liczbę miejsc siedzących, przede wszystkim w postaci rozmieszczonych w całej poczekalni skórzanych foteli. Do dyspozycji są również ustawione obok nich niskie stoliki wyposażone w gniazdka sieciowe do ładowania sprzętu elektronicznego. Uzupełnieniem tej oferty jest wyodrębniona strefa telewizyjna z wygodniejszymi leżankami. Monotonny układ części wypoczynkowej wzbogacają pasy zieleni składające się z różnego gatunku żywych roślin.


Poczekalnia jest zlokalizowana na parterze terminala i mimo że posiada szerokie okna, nie zapewnia niestety żadnego szczególnego widoku. Można stąd jedynie obserwować ruch autobusów i innych pojazdów po płycie lotniska.


Wnętrze salonu nawiązuje do stylistyki flagowej poczekalni biznesowej Turkish Airlines znajdującej się w części międzynarodowej terminala. W jego wystroju dominuje kontrast jasnych oraz ciemnych kolorów uzupełnionych drewnianymi i marmurowymi wykończeniami. Całość tworzy dość spójne i nowoczesne wrażenie.


W lounge dostępny jest też panel do ładowania telefonów komórkowych oraz wybór prasy codziennej (w większości tureckiej).


Urządzono ponadto nieduży kącik biznesowy z dostępem do kilku komputerów stacjonarnych i urządzenia wielofunkcyjnego.


W poczekalni znajdują się dwa samoobsługowe bufety. Mniejszy zlokalizowany w strefie wypoczynkowej oraz główny w osobnej części jadalnej. Nad drugim z nich umieszczono podświetlaną mapę Turcji z oznaczeniem wszystkich miast obsługiwanych przez Turkish Airlines.


Posiłek można wygodnie spożyć przy ustawionych w tej części salonu stolikach.


Oferta dostępna w bufetach jest dość skromna, zwłaszcza jeśli porównamy ją z fantastycznym zaopatrzeniem międzynarodowej poczekalni biznesowej tureckich linii. W salonie krajowym serwowane są bowiem jedynie proste przekąski oparte na lokalnej kuchni. Wszystkie dania są praktycznie bezmięsne, ograniczony jedynie do zupy dnia jest również wybór ciepłych opcji.


Poza zupą w porze lunchu podawano tradycyjny burek z serem, sałatkę z kuskusu oraz wybór warzyw, kanapek i tureckich serów. Uzupełnieniem tej oferty były świeże owoce oraz simit, czyli obowiązkowe w lokalnej kuchni bajgle oraz inne wypieki.


W poczekalni nie są serwowane żadne napoje alkoholowe. Goście mogą natomiast skorzystać zarówno z ciśnieniowych ekspresów do kawy, jak i tradycyjnej kawy parzonej, napojów gazowanych, różnych soków i herbaty podawanej w charakterystycznych szklankach w kształcie kwiatu tulipana.


Sporym udogodnieniem jest połączenie poczekalni biznesowej z dedykowanymi dla ruchu premium gate'ami. Dzięki temu boarding odbywa się bezpośrednio z salonu bez konieczności przechodzenia do ogólnodostępnej strefy lotniska. Poczekalnie posiadają dostęp do czterech własnych bramek.


Goście przebywający w lounge zapraszani są po 10-15 minutach po rozpoczęciu boardingu dla pozostałych pasażerów, co daje możliwość maksymalnego wykorzystania pobytu w salonie. Ze względu na lokalizację gate'ów przejazd do samolotu odbywa się dedykowanym autobusem typu "business" z wygodnym układem foteli.


Turkish Airlines Domestic Business Lounge łączy w sobie koncepcję poczekalni biznesowej oraz ekskluzywnej strefy odprawy i boardingu na rejsy krajowe obsługiwane ze stołecznego lotniska Atatürka. Ta podwójna funkcjonalność jest jego największą zaletą, gdyż daje możliwość całkowitego ominięcia ogólnej hali w terminalu krajowym. Przyspiesza to znacznie proces rejestracji na rejs i gwarantuje wejście na pokład w bardziej komfortowych warunkach.


Sama poczekalnia jest oczywiście dużo skromniejsza od gigantycznego, dwupoziomowego międzynarodowego salonu tureckich linii. Wydaje się jednak, że projektując poczekalnię krajową maksymalnie wykorzystano ograniczone możliwości przestrzenne, jakie aktualnie oferuje mocno zatłoczone i przestarzałe lotnisko w Stambule.

Mimo lokalizacji na parterze ograniczającej widok na płytę lotniska, lounge został nowocześnie i w sumie dość wygodnie urządzony. Posiada w zasadzie wszystko, czego można oczekiwać od salonu dedykowanego do obsługi jedynie krótkich rejsów krajowych. Oferta kulinarna jest skromna, ale pozwala na zjedzenie lekkiego posiłku przed podróżą. W poczekalni można również bez problemów popracować lub odpocząć.

Fot. M. Stus

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy