Incydenty Bombardiera. "Typowy Dash Q400"

11 stycznia 2018 16:02
22 komentarzy
Wczorajszy (10.01) wypadek samolotu Bombardier Dash Q400 należącego do Polskich Linii Lotniczych LOT po raz kolejny wskazuje awaryjność tych maszyn. Wielu przewoźników z powodu problemów z podwoziem wycofało samoloty ze swojej floty.
Reklama
Samoloty turbośmigłowe Dash Q400 są dla przewoźnika na lotach regionalnych bardziej ekonomiczne niż samoloty odrzutowe. Maszyny te cechują się niestety większą awaryjnością systemów podwozia.

Prezentujemy zestawienie incydentów związanych z tym modelem samolotu w barwach polskiego przewoźnika z ostatnich dwóch lat.


10 marca 2016
LOT: Warszawa - Wrocław
Podczas lądowania na wrocławskim lotnisku w samolocie Dash Q400 pękła opona. Nikomu z pasażerów nic się nie stało. Do pęknięcia ogumienia miało dojść już na ziemi.

12 października 2016
LOT: Budapeszt - Warszawa
Rejs do Warszawy wystartował z Budapesztu z prawie 3 godzinnym opóźnieniem. Oficjalną przyczyną były problemy techniczne, które pojawiły się podczas lotu do Budapesztu. Według zapewnień załogi, problem został rozwiązany, jednak kapitan poinformował, że w drodze powrotnej podczas całego lotu podwozie będzie wysunięte. Samolot leciał wolniej i niżej niż to zazwyczaj. Dodatkowo na pokład nie zabrano wszystkich pasażerów oraz części bagaży. Według linii, lot odbył się przy zachowaniu wszystkich procedur i instrukcji dotyczących bezpieczeństwa.

28 sierpnia 2017
LOT: Warszawa - Katowice
Maszyna o numerach rejestracyjnych SP-EQH po starcie z lotniska Chopina do Katowic zgłosiła wieży problem techniczny. Piloci mieli poinformować, że po podniesieniu podwozia nie zapaliła się w kokpicie sygnalizacja informująca o tym. Załoga zdecydowała się na powrót do Warszawy.

21 września 2017
LOT: Warszawa - Kraków
Samolot wystartował z warszawskiego lotniska w kierunku Krakowa. Tuż po starcie okazało się, że sygnalizacja podwozia nie działa poprawnie. Po kilkudziesięciu minutach samolot zawrócił do Warszawy. Dash Q400 lądował w asyście służb ratowniczych. Maszyna bezpiecznie wylądowała w Warszawie.

15 grudnia 2017
LOT: Wrocław - Warszawa
Bombardier lecący z Wrocławia do Warszawy lądował na lotnisku Chopina w asyście służb ratowniczych. Decyzję o zabezpieczeniu lądowania podjął kapitan, po tym gdy zauważył problemy z sygnalizacją podwozia - W momencie lądowania podwozie było wysunięte i sprawne. Samolot bezpiecznie i standardowo wylądował na lotnisku Chopina i odkołował na stanowisko postojowe - podały linie w oświadczeniu.

10 stycznia 2018
LOT: Kraków - Warszawa
Dashem o numerach SP-EQG leciało 59 pasażerów i cztery osoby załogi. Podczas lądowania w samolocie doszło do uszkodzenia przedniego podwozia. Lądowanie odbyło się w asyście straży pożarnej. Nikomu nic się nie stało, nikt nie został ranny - Po lądowaniu nie zablokowała się przednia część podwozia, w efekcie ono się złożyło, a samolot uderzył kadłubem o pas startowy - mówił Adrian Kubicki, rzecznik PLL LOT.


Informacje o incydentach z udziałem tych samolotów napływają z całego świata. Podobna sytuacja jak w Warszawie wydarzyła się na lotnisku w Belfaście w 2017 r., gdzie również podczas lądowania przednie podwozie nie zablokowało się. W 2013 roku podczas lądowania w Toronto samolotu linii Air Canada Jazz doszło do poluzowania przedniej części podwozia. Do poważnego wypadku doszło w 2007 roku, kiedy to samolot linii SAS podczas lądowania stracił prawą część podwozia pod skrzydłem, tym samym zawadził o drogę startową skrzydłem co wywołało pożar. Na szczęście nikt z pasażerów nie ucierpiał. SAS po serii trzech wypadków z udziałem Dashy Q400 wycofał samoloty ze swojej floty.

Problemy z lądowaniem Dashy Q400 doczekały się nawet swojej oddzielnej zakładki na Wikipedii oraz prześmiewczego fanpage na Facebooku pod tytułem "Typowy Dash Q400".

„Dashing through the snow”. Kolejne umiejętności Typowego Q400

Opublikowany przez Typowy Dash Q400 na 29 listopada 2017


Po wczorajszym wypadku na lotnisku Chopina w Warszawie, polski przewoźnik zapowiedział przegląd podwozia we wszystkich swoich bombardierach. Według przewoźnika to jednostkowy incydent.

LOT posiada w swojej flocie 10 samolotów Bombardier Dash Q400. Samoloty operują głównie na trasach krajowych oraz krótkich trasach europejskich np. do Budapesztu, Lwowa czy Pragi. Samoloty są wyleasingowane od Nordic Aviation Capital (NAC).

fot. The Sun

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_1aae0 2018-09-23 22:37   
gość_1aae0 - Profil gość_1aae0
Ale i tak się nim fajnie leci.
zobacz link
adam1987 2018-08-27 11:35   
adam1987 - Profil adam1987
gość_27450: Airbus nie przejął Bombardiera, a tylko większościowy udział w projekcie C-series. Nie ma więc, żadnego związku z Q400 i go nie promuje, co wynika również z faktu, iż jest współwłaścicielem ATR. :)
gość_bb0b1 2018-08-27 10:34   
gość_bb0b1 - Profil gość_bb0b1
@gość_27450
"Bombardier promowany a obecnie przejęty przez Airbusa.

Obsługa - koszmar.
Zalety - cichszy.
Większa (trochę) prędkość na trasach na których lata nie ma większego znaczenia"

Ale wiesz, że Airbus nie przejął programu Q400?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy