Boeing i Embraer rozmawiają o połączeniu

22 grudnia 2017 09:00
3 komentarze
Producenci samolotów Boeing oraz Embraer prowadzą rozmowy o “możliwym połączeniu”, potwierdzili przedstawiciele spółek. Ten ruch może być postrzegany jako odpowiedź na przejęcie programu C-Series Bombardiera przez Airbusa.
Reklama
Informacje o rozmowach Boeinga oraz Embraera pojawiają się dwa miesiące po tym, gdy rywal Boeinga, konsorcjum Airbus, zdecydowało się kupić program odrzutowców CSeries, będących rywalem rynkowym odrzutowców E-Jets Embraera. Już wtedy wielu komentatorów w branży przypuszczało, że decyzja Airbusa i Bombardiera może wywołać podobny ruch ze strony Boeinga i Embraera.

Przez lata zarówno Embraer jak i Bombardier skupiały się na produkcji samolotów przewożących od 70 do 100 pasażerów, czyli segmencie rynku który nie pozostawał w centrum zainteresowania duopolu producenckiego Boeinga i Airbusa. Decyzja Bombardiera o przekazaniu programu CSeries Airbusowi spowodowała zaburzenie tego delikatnego balansu i stanowi impuls do konsolidacji branży producentów samolotów w ramach istniejącego duopolu Boeinga i Airbusa.


Z dostępnych informacji wynika, że dla Boeinga uzyskanie porozumienia z Embraerem może okazać się trudniejsze niż przejęcie programu CSeries przez Airbusa. Rząd Brazylii posiada w Embraerze “złotą akcję”, czyli prawo weta w stosunku do jakiejkolwiek decyzji strategicznej spółki. Przedstawiciele brazylijskiego rządu już teraz zapowiedzieli, że zgodziliby się na partnerstwo Embraera i Boeinga w segmencie samolotów komercyjnych, lecz nigdy nie zgodzą się na próby przejęcia Embraera przez Boeinga.

Jak przekonują poinformowane osoby w rozmowie z Reutersem, ta deklaracja przedstawicieli rządu Brazylii i tak oznacza znaczne złagodzenie stanowiska, gdyż ponad 10 lat temu Boeing dwukrotnie podejmował już rozmowy o podobnej współpracy i wtedy został odesłany z kwitkiem przez ówczesny rząd Brazylii wywodzący się z Partii Robotniczej.

Michel Temer, który od 2016 r. jest prezydentem Brazylii, deklaruje bardziej prorynkowe podejście, niż poprzedni rząd, jednak nawet dla niego zagraniczna kontrola nad Embrearem jest nie do zaakceptowania. Podczas czwartkowego spotkania z doradcami wojskowymi, miał zadeklarować “mój rząd nigdy nie zgodzi się na sprzedaż Embraera”, informuje brazylijska gazeta “Folha de S.Paulo”. Informacja ta została jednak oficjalnie zdementowana przez rzeczniczkę rządu.


Innym problemem jest skomplikowana struktura działalności Embraera.

- Na papierze dobrze prezentowałaby się współpraca Boeinga z oddziałem Regional Jet należącym do Embraera, ale już nie z oddziałami Executive Jet oraz Defense - powiedział Rob Stallard, analityk lotniczy Vertical Research Partners cytowany przez Reuters.

Jak donosi gazeta "Wall Street Journal", która pierwsza poinformowała o toczących się rozmowach, Boeing zgodził się podjąć kroki by zapewnić ochronę marki, zarządu oraz miejsc pracy w Embraerze, a także zapewnił że skonstruuje umowę gwarantującą wpływy rządu Brazylii w oddziale Embraer Defense.

Po ogłoszeniu oświadczenia, że obaj producenci prowadzą rozmowy, ceny akcji Embraera na giełdach w Nowym Jorku i Sao Paulo wzrosły o ponad 20 proc., natomiast akcje Boeinga spadły o prawie 1 proc.

fot. Embrear, Boeing

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_e33da 2017-12-23 00:09   
gość_e33da - Profil gość_e33da
lot powinien lupic ATR 72-600 i zdecydowania zainwestowac w E2
jjemiolo 2017-12-22 17:34   
jjemiolo - Profil jjemiolo
Zarowno CS jak E2 wygladaja atrakcyjnie dla LO. LOT bedzie mial latem lacznie 32 Embraery, zatem zostajac przy znanym produkcie Embraer mialby przewage. Skoro obecne E70 powinny byc wymienione Q400 zostalyby jako najmniejsze. Lot ma szereg tras gdzie Q400 jest obecnie i chyba pozostanie optymalny na jakis czas, nawet w porownaniu z E70-E2. Zatrzymujac wiec Q400 i pozostajac przy jednym producencie wskazywaloby to raczej na Bombardiera. Jesli Boeing bedzie razem z Embraerem a LO wybral 787 i 73M na dalekie i srednie trasy, standardyzacja wskazywalaby na Embraera. Zgadzam sie LO potrzebuje 40-50 maszyn tej wielkosci, zostawiajac Q400. Czy ceny E2 bylyby wyzsze jak Boeing przejmie Embraera tego nie jestem pewien w sytuacji ostrej rywalizacji z Airbus/Bombardier.
gość_ec29c 2017-12-22 12:27   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
BARDZO ZŁA informacja dla LOT-u, gdyż LOT powinien kupić jakieś 30 - 50 E195-E2 lub CS300. A połączenie podwyższy ich ceny!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy