Unia Europejska i Chiny z porozumieniem lotniczym

14 grudnia 2017 10:54
Komisja Europejska oraz urząd Lotnictwa Cywilnego Chin (CAAC) zakończyły negocjacje w dwóch ważnych obszarach współpracy. Na nowym porozumieniu skorzystać może m.in. LOT.
Reklama
Pierwszą umową międzynarodową, będącą częścią osiągniętego porozumienia, jest "Dwustronna umowa o bezpieczeństwie lotnictwa cywilnego" (Bilateral Civil Aviation Safety Agreement - BASA). Ten akt prawny ma na celu wsparcie handlu statkami powietrznymi oraz związanymi z nimi produktami poprzez unikanie podwójnej ewaluacji i certyfikacji produktów aeronautycznych przez władze lotnictwa cywilnego Unii Europejskiej oraz Chin, co przełoży się na znaczną redukcję kosztów ponoszonych przez branżę lotniczą.

BASA będzie także promować współpracę pomiędzy Unią Europejską i Chinami w zakresie osiągnięcia wyższego poziomu bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego oraz spełnienia wymogów środowiskowych. Zainicjowanie tej umowy przyspieszy także obecnie toczący się proces certyfikowania europejskich produktów lotniczych w Chinach. Na postanowieniach tych skorzystają nie tylko najwięksi producenci sprzętu lotniczego, ale także przedsiębiorstwa z krajów o mniejszej sile przebicia, takich jak Polska.


Drugą umową międzynarodową jest Horizontal Aviation Agreement. Zgodnie z postanowieniami tego porozumienia, Chiny uznają umowy międzynarodowe negocjowane przez Komisję Europejską w imieniu wszystkich państw członkowskich, tym samym uznając Unię Europejską jako podmiot międzynarodowy. Jest to znaczna różnica, choćby wobec postawy Rosji, która w umowach lotniczych odmawia uznania podmiotowości prawnej Unii Europejskiej i każdorazowo negocjuje postanowienia umów bilateralnych z pojedynczymi krajami członkowskimi.

Horizontal Aviation Agreement umożliwia każdej linii lotniczej z Unii Europejskiej wykonywanie lotów z dowolnego kraju członkowskiego Unii Europejskiej, który posiada umowę dwustronną z Chinami. Do tej pory loty pomiędzy danym krajem a Chinami, mogły wykonywać jedynie linie lotnicze należące, lub podlegające kontroli tego kraju. Jednocześnie istniejące umowy dwustronne będą korzystały z ochrony gwarantowanej przez prawo europejskie.

Na tym zawartym porozumieniu mogą szczególnie skorzystać Polskie Linie Lotnicze LOT, które zgodnie z zapowiedziami ich przedstawicieli, chcą być przewoźnikiem Europy Środkowej. Horizontal Aviation Agreement umożliwi polskiemu przewoźnikowi otwieranie połączeń do Chin między innymi z Budapesztu, skąd już w przyszłym roku LOT będzie oferował dalekodystansowe loty do Stanów Zjednoczonych i wydaje się prawdopodobne, że polski przewoźnik będzie chciał skorzystać z tej nowo powstałej możliwości.


Innymi beneficjentami zawartego porozumienia mogą być zarejestrowane w Unii Europejskiej linie lotnicze operujące na trasach dalekodystansowych w formule point-to-point, takie jak Norwegian, Eurowings, Level czy Joon.

- Chiny są dla Unii Europejskiej głównym partnerem lotniczym i pogłębianie naszych wzajemnych powiązań jest priorytetem naszej strategii lotniczej. Dzisiejsze porozumienie pozwoli na zwiększenie liczby lotów pomiędzy oboma regionami, wesprze unijny handel statkami powietrznymi i powiązanymi produktami. Dodatkowo zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa lotniczego - powiedziała Violeta Bulc, unijny komisarz transportu.

fot. COMAC, Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy