Sześć faktów o jedzeniu w samolocie

5 grudnia 2017 17:07
7 komentarzy
Chyba każdy z nas spróbował w samolocie soku pomidorowego, nawet jeśli nie jest jego fanem. Wysokość, ciśnienie czy wilgotność mają wpływ na odczuwanie przez nas smaków potraw na pokładzie. Także piloci otrzymują specjalne posiłki, aby wykluczyć możliwość zatrucia.
Reklama
Przedstawiamy sześć ciekawostek na temat posiłków serwowanych w samolotach. Składniki i zapachy potraw są specjalne dobrane pod kątem podania ich na pokładzie. Pomimo przeszkód związanych z warunkami panującymi na wysokości około 11 tys. metrów, linie starają się, aby wszystko było smaczne i odpowiednio przyrządzone. Jednak nie wszystko co smakuje nam w samolocie, zjedlibyśmy na ziemi.

1. Wysokość, ciśnienie i niska wilgotność


Wysokość, ciśnienie i niska wilgotność wpływa na nasze odczucia związane ze spożywaniem posiłków na pokładzie. Przez warunki panujące w samolocie pasażerowie słabiej odczuwają różne smaki. Ciekawostką potwierdzoną badaniami jest także wpływ silników na nasze odczucia kulinarne. Hałas związany z ich pracą może zaburzać nasz zmysł smaku.

2. Sód


Aby zrekompensować słabsze odczuwanie smaków na pokładzie, posiłki serwowane w samolocie zawierają większą niż normalnie ilość sodu. Te same dania na ziemi byłyby dla nas za słone.

3. Smak Umami


Umami to jeden z pięciu podstawowych smaków odczuwanych przez człowieka, który został wyodrębniony w 2000 roku od smaku słonego. Wysokość oraz ciśnienie nie mają wpływu na odczuwanie umami, stąd wybrane dania smakują nam lepiej niż pozostałe. Wśród takich podniebnych przysmaków możemy wyróżnić jeden najbardziej popularnych w przestworzach, czyli sok pomidorowy. Hitem sprzedaży jest także powstająca na jego bazie "Krwawa Mary". Szerzej o soku pomidorowym pisaliśmy w artykule "Sok pomidorowy hitem przestworzy".

4. Zapach


Z uwagi na zamkniętą przestrzeń w samolocie, planując i przygotowując posiłki, szefowie kuchni zwracają uwagę na używane produkty, a dokładnie na zapachy jakie przygotowana potrawa może wydzielać. Zapach niektórych produktów mógłby źle wpłynąć na pasażerów "zamkniętych" w samolocie. Wykluczone są potrawy o intensywnym zapachu, które mogłyby spowodować np. nudności.

5. Dwa różne dania dla pilotów


Podczas rejsu kapitan i drugi pilot spożywają zawsze dwa różne od siebie posiłki. Jest to związane z bezpieczeństwem, by zminimalizować ryzyko zatrucia pokarmowego. Gdyby jeden z nich się zatruł, drugi będzie mógł kontynuować lot.

6. Sos ma znacznie!

Ze względu na niską wilgotność na dużych wysokościach, posiłki serwowane w samolotach są przeważnie podawane z sosami. Ma to zapobiec nadmiernemu wysuszeniu żywności, jednocześnie poprawiając ich smak.

Nasze zmysły nie są przystosowane do jadania na wysokości dziesięciu tysięcy metrów, jednak z kilkoma powyższymi zabiegami stosowanym przez linie lotnicze jesteśmy w stanie zjeść smaczne potrawy na pokładach samolotów.Pamiętajmy, że to co w przestworzach nam nie smakuje, na ziemi może okazać się całkiem smaczne. Nie jest to wina oszczędności przewoźnika a raczej naszych kubków smakowych, które trochę inaczej pracują na wysokości. Tutaj wygrywają warunki panujące w powietrzu.

A jakie są Wasze doświadczenia z podniebną kuchnią?

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_adbef 2017-12-31 14:48   
gość_adbef - Profil gość_adbef
ja zawsze, ale to zawsze mam kanapkę ze schabowym.
pawwoj 2017-12-06 09:48   
pawwoj - Profil pawwoj
Gosc_7ff67 czyli jednak piłeś skoro wiesz że w powietrzu też go nie lubisz:d
malin 2017-12-06 09:24   
malin - Profil malin
Ja tam zawsze zamawiam sok pomidorowy. A wafelek prince polo smakuje tak samo na ziemi jak i w samolocie ;-)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy