Grójec jako alternatywna lokalizacja dla CPK

1 grudnia 2017 10:43
3 komentarze
Rząd musi w projekcie inwestycji podać przynajmniej dwie potencjalne lokalizacje dla Centralnego Portu Lotniczego. Oprócz Baranowa, na liście znalazł się Grójec - powiedział pełnomocnik ds. CPK, Mikołaj Wild.
Reklama

- Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez doradcę technicznego druga ewentualna lokalizacja dla Centralnego Portu Komunikacyjnego - nie uwzględniając komponentu kolejowego - mogłaby być rozważana w rejonie Grójca. W naszej ocenie, z perspektywy kolejowej trudno jest to uznać za alternatywę rzeczywistą - powiedział Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Grójec jest miastem w województwie mazowieckim, oddalonym 45 kilometrów na południe od Warszawy. Przez miasto przebiega droga ekspresowa S7 w kierunku Radomia, Kielc i Krakowa. Jedynym mankamentem jest wspomniany brak połączenia kolejowego.

Rząd musi wskazać przynajmniej dwie lokalizacje inwestycji pod CPK. Wszystko musi się także odbyć pod nadzorem organów środowiskowych. Na dzisiaj w projekcie znajdują się dwie zidentyfikowane i nienachodzące na siebie lokalizacje w Baranowie. Według Wilda najtrudniejszym wymogiem inwestycji jest właśnie wskazanie drugiej lokalizacji stanowiącej realną alternatywę dla Baranowa.

- Tak naprawdę ciężko jest dzisiaj wskazać - poza Baranowem - lokalizację, która byłaby porównywalnie atrakcyjna z punktu widzenia spięcia z siecią kolejową. Taka, która byłaby węzłem o potencjale dworca krzyżowego, gdzie krzyżują się wszystkie trasy południkowe i równoleżnikowe i z którego w każdym kierunku można polecieć. To jest naprawdę trudne. Jednocześnie ta lokalizacja powinna być położona ok. 50 km od Warszawy - dodaje Wild.

Najbliższe dwa lata to czas na przeprowadzenie badań środowiskowych, a co za tym idzie, wskazanie ostatecznej lokalizacji Centralnego Portu Lotniczego "Solidarność".

Według przyjętej na początku listopada uchwały ws. "Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność - Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej", port ma powstać pomiędzy Warszawą a Łodzią. Lotnisko ma zostać jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie i po pierwszym etapie inwestycji obsługiwać do 45 milionów pasażerów rocznie. Obiekt wraz z całą infrastrukturą ma kosztować około 35 mld zł. Otwarcie lotniska planowane jest na 2027 rok.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_6ad58 2017-12-05 16:11   
gość_6ad58 - Profil gość_6ad58
Z punktu widzenia pracownika to znacznie lepsza lokalizacja, gdyż kilkadziesiąt % personelu na Chopinie to mieszkańcy trójmiasta mazowieckiego: Warka, Grójec, Radom oraz ich okolic. Do Baranowa większość z nich nie przejdzie.
gość_5276e 2017-12-02 10:52   
gość_5276e - Profil gość_5276e
Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to znaczy że chodzi o PPL ;)
gość_00546 2017-12-01 23:01   
gość_00546 - Profil gość_00546
A ja po raz kolejny proszę aby ktoś mi wytłumaczył co ma przekonać pasażera z regionu żeby wybrał lot z przesiadką na CPK zamiast np. FRA lub jakiś inny hub? Czy to ma być podyktowane tylko i wyłącznie patriotyzmem czy też PPL ma zamiar ograniczyć ilość połączeń z regionów do Europejskich hubów?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy