IATA: Huragany obniżyły wrześniowe wzrosty, cargo wciąż silne

4 listopada 2017 10:00
We wrześniu pasażerskie przewozy lotnicze (RPK) wzrosły o 5,7 proc. w ujęciu rok do roku. Wzrost mógłby być większy, gdyby nie huragany Irma i Maria, szacuje Stowarzyszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA).
Reklama
Miesięczne tempo wzrostu przewozów rok do roku we wrześniu było najniższe w tym roku i tylko nieznacznie przewyższyło 5,3-proc. wzrost oferowania. W tym czasie średni współczynnik wypełnienia poprawił się o 0,3 proc. i osiągnął średni poziom 81,6 proc. który jest rekordowym poziomem dla września.

- Wzrost popytu na podróże lotnicze we wrześniu był spory, pomimo silnego wpływu ekstremalnych zjawisk pogodowych w Amerykach. Stan światowej gospodarki wspiera rosnący popyt na podróże lotnicze, ale wraz z wyższymi nakładami kosztów, zanikła stymulacja popytu spowodowana niższymi cenami biletów, co sugeruje hamujący trend we wzroście ruchu - powiedział Alexandre de Juniac, dyrektor generalny oraz prezes IATA.

Ruch pasażerski najszybciej wzrastał w regionie Azji-Pacyfiku, gdzie we wrześniu wyniósł 8,7 proc. w skali rok do roku. W tym samym czasie oferowanie w regionie wzrosło o 7,8 proc. a średni współczynnik wypełnienia (LF) wzrósł o 0,6 proc. i osiągnął poziom 78,3 proc. Wzrosty przewozowe w regionie napędzane są ogólną dobrą sytuacją gospodarczą, szczególnie w Chinach.

W Europie ruch pasażerski we wrześniu wzrósł o 7,1 proc. w porównaniu z okresem przed rokiem. Oferowanie wzrosło o 5,2 proc. a wskaźnik średniego wypełnienia polepszył się o 1,6 proc. osiągając poziom 86,8 proc. - najlepszy spośród wszystkich regionów na świecie.


Na wynikach transportowych wielu regionów zaważyły ekstremalne zjawiska pogodowe. W Amerykach branża lotnicza ucierpiała w wyniku huraganów Irma oraz Maria, co szczególnie widoczne jest w 1,2 proc. spadku ruchu pasażerskiego na trasach wewnętrznych w Stanach Zjednoczonych. Z kolei w Japonii tajfun Talim wpłynął na spadek wzrostu ruchu pasażerskiego na trasach krajowych z 8,8 proc. w sierpniu do 3,6 proc. we wrześniu.

W tych trudnych dla wielu osób okresach klęsk żywiołowych, branża lotnicza aktywnie włączyła się w pomoc ofiarom kataklizmów.

- Nasze serca łączą się ze wszystkimi osobami dotkniętymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, które miały miejsce w ostatnim czasie, wpływając na życia jednostek i wspólnot, zadając cios lokalnym gospodarkom w terenach dotkniętych kataklizmami. W tak trudnych czasach możemy dostrzec jak ważną rolę pełni branża lotnicza, transportując tak bardzo potrzebnych ratowników, jak również artykuły pierwszej potrzeby, jedzenie oraz leki do osób potrzebujących - powiedział de Juniac.

Wrzesień był kolejnym miesiącem wzrostów tonażu przewożonego frachtu lotniczego. Na świecie przewozy cargo (FTK) wzrosły o 9,2 proc. podczas gdy oferowanie (AFTK) wzrosło o 3,9 proc.

Tempo wzrostu przewozów frachtu lotniczego najwolniejsze od pięciu miesięcy, choć wciąż znacznie wyższa niż średnia pięcioletnia, która wynosi 4,4 proc. Spowolnienie sugeruje, że wzrost minął już szczyt cyklu koniunkturalnego i trend wzrostowy będzie ulegał osłabieniu. Jak sugeruje raport, zakończył się już okres, w którym firmy potrzebowały szybkiego uzupełnienia składu dostępnych produktów, co napędzało ruch przewozowy frachtu lotniczego.


- Popyt na przewozy cargo wzrósł we wrześniu o 9,2 proc. Podczas, gdy jest to tempo wolniejsze niż w ostatnich miesiącach, w dalszym ciągu wzrost jest silniejszy, niż to co pamiętamy w ostatnich czasach. Są sygnały, że krzywa popytu mogła już osiągnąć szczyt. Dlatego coraz ważniejsze staje się by poprawić konkurencyjność branży poprzez przyspieszanie modernizacji wielu z przestarzałych procesów - przekonuje Junac.

Najsilniejsze, 10,3 proc. wzrosty przewozów cargo odnotowały linie lotnicze z Europy. W tym samym oferowanie europejskich przewoźników wzrosło o 5,6 proc. Nie zrealizowały się obawy, że umocnienie się kursu euro może dotknąć eksporterów z Europy - zamówienia eksportowe producentów z Niemiec rosły najszybciej od siedmiu lat. Popyt na przewozy cargo pozostaje silny na trasach pomiędzy Europą i Azją, gdzie rząd w Chinach podjął działania stymulujące rozwój gospodarczy, praz na trasach atlantyckich.

fot. Tomasz Śniedziewski, Piotr Bożyk, Lufthansa Cargo

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy