Pasażerowie chcą wszystko robić sami i cyfrowo

30 października 2017 07:40
2 komentarze
Aż 82 proc. pasażerów chciałoby korzystać z cyfrowego paszportu w telefonie, a 64 proc. woli być rozpoznawanych po cechach biometrycznych niż na podstawie dokumentów - takie wnioski płyną z badania Global Passenger Survey 2017 przeprowadzonego przez IATA.
Reklama
Coroczne badanie Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA) pokazało, że pasażerowie oczekują przede wszystkim coraz większej automatyzacji i płynności podróży. Chcą też otrzymywać coraz więcej informacji na własne urządzenia mobilne w czasie rzeczywistym. Oczekują, że telefony staną się dla nich elektronicznymi paszportami, co pozwoli na wyeliminowanie potrzeby pokazywania papierowych czy plastikowych dokumentów.

- Pasażerowie chcą posługiwać się pojedynczym systemem weryfikacji biometrycznej podczas całej podróży, od rezerwacji przez kontrolę bezpieczeństwa i graniczną po odbiór bagaży. Projekt IATA One ID szybko zmierza w kierunku sytuacji, gdy rozpoznawanie twarzy, tęczówek lub odcisków palców pozwoli na płynny przebieg podróży. Jednak zastosowanie istniejącej technologii w lotnictwie musi przyspieszyć - powiedział Nick Careen, wiceprezes IATA ds. lotnisk, pasażerów, cargo i bezpieczeństwa.

Ponad dwie trzecie przebadanych osób zadeklarowało, że woli samodzielnie drukować i przyklejać przywieszki bagażowe, a niemal połowa woli także samodzielnie nadawać bagaż.

58 proc. zapytanych twierdzi, że woli korzystać z automatycznych bramek kontroli paszportowej w porównaniu z tymi obsadzonymi przez pracowników służb. W przypadku boardingu aż 72 proc. osób woli korzystać z automatycznych skanerów kart pokładowych. Obydwa te wskaźniki wzrosły w porównaniu do badania z 2016 r.


85 proc. osób chciałoby mieć możliwość łatwego i ciągłego sprawdzania statusu lotu z aktualnymi informacjami, a dokładnie połowa ankietowanych wskazała na potrzebę ciągłego śledzenia swojego bagażu. Nieco ponad połowa podróżnych chciałaby, aby na bieżąco informować ich o czasie oczekiwania na kontrolę na lotnisku początkowym i docelowym. To wzrost aż o 12 pkt. proc. w porównaniu do zeszłorocznego badania. Pasażerowie nadal najczęściej wymieniają SMS jako ulubiony sposób otrzymywania informacji, ale już niemal tyle samo osób woli komunikację za pośrednictwem smartfonów lub maili.

Popularność urządzeń mobilnych wpływa też na oczekiwania wobec systemu rozrywki pokładowej. 42 proc. osób wskazało, że spodziewają się przede wszystkim możliwości wniesienia własnych tabletów czy laptopów i udogodnień w korzystaniu z nich, w tym dostęp do internetu lub intranetu z zasobami filmów czy seriali.

Największą bolączką pasażerów niezmiennie pozostaje etap kontroli bezpieczeństwa. 60 proc. przebadanych narzekało na konieczność opróżniania kieszeni, 52 proc. - na konieczność wypakowania elektroniki z bagażu podręcznego, a 47 proc. - na różnice w procedurach kontroli między lotniskami.

W badaniu GPS 2017 przepytano 10675 osób ze 152 państw.

fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

gość_7ff67 2017-11-01 18:26   
gość_7ff67 - Profil gość_7ff67
Moze chęci takie maja, ale w praktyce to trochę inaczej wyglada. Wystarczy popatrzeć ile osób podczas odprawy ma boarding w telefonie, a ile na papierze (z domu lub z check-inu), proporcje się odwracają...
gość_abd57 2017-10-30 14:20   
gość_abd57 - Profil gość_abd57
Paszport w telefonie wraz z danymi biometrycznymi? Poważnie? Czyli jak na wycieczce ukradną komuś telefon to ma przesr*ne jeszcze bardziej niż do tej pory...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy