×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Gdańsk: Świetny trzeci kwartał


W trzecim kwartale bieżącego roku port lotniczy w Gdańsku notował miesięczne wzrosty powyżej 17,5 proc. W lipcu i sierpniu dodatkowo otarto się o granicę pół miliona odprawionych pasażerów. Od początku roku lotnisko im. L. Wałęsy odwiedziło blisko 3,56 mln klientów (+16,4 proc.).


Liczba pasażerów według miesięcy
Najlepiej wypadł lipiec. W tym miesiącu gdańskie lotnisko zarejestrowało 499,3 tys. pasażerów (+18,6 proc.). Dalej uplasował się sierpień (495,5 tys., +17,9 proc.) i wrzesień (453,7 tys., +17,6 proc.). Wzrosty odnotowano zarówno w segmencie przewozów regularnych jak i czarterowych. W całym omawianym okresie z tych ostatnich skorzystało ok. 160 tys. podróżnych. Najpopularniejszymi kierunkami były Antalya (24,2 tys.), Zakintos (20,1 tys.) oraz Rodos (19,7 tys.). 

Dwukrotnie tego lata (w lipcu oraz sierpniu) dosłownie otarliśmy się o liczbę pół miliona pasażerów obsłużonych w ciągu jednego miesiąca. Oznacza to, że z naszego lotniska korzystało średnio około 16 tysięcy osób każdego dnia - powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. 

Liczba operacji rosła wolniej, niż potoki pasażerskie. To oznacza, że przewoźnicy podstawiają do obsługi tras z Gdańska większe maszyny oraz rośnie wypełnienie pokładów. W siódmym i ósmym miesiącu tego roku obsłużono po ok. 4,3 tys. starty i lądowania (odpowiednio: +4,5 proc. i +7,3 proc.). We wrześniu z kolei było ich 4 tys. (+7,1 proc.).


Po trzech kwartałach 2017 r. zysk na działalności operacyjnej portu wyniósł 27,6 mln zł. Wygenerowano przepływy pieniężne na poziomie 40,6 mln zł netto. W tym roku wysokość zobowiązań (spłata pożyczek, wykup obligacji i odsetki) wyniesie ok. 25 mln zł. Można zatem śmiało stwierdzić, że kondycja finansowa spółki jest na tyle dobra, że nie tylko sama finansuje swoją działalność, ale bez problemu może realizować założone inwestycje.

Jednocześnie w komunikacje przedstawionym przez port lotniczy w Gdańsku poinformowano, że w wyniku błędu systemu zliczającego pasażerów za pozostałe okresy 2017 r. statystyki ruchowe zostały zaniżone o 21 tys. Skorygowane dane prezentują wykresy publikowane na łamach naszego Portalu.

fot. Dominik Sipinski


gość_5808b - Profil
gość_5808b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!
Wylot:
Przylot:
  • Data wylotu:
  • Data powrotu:
Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie