Ryanair: Port przesiadkowy możliwy w Polsce

30 września 2017 10:00
27 komentarzy
Ryanair chce mieć port przesiadkowy w Polsce - podaje "Rzeczypospolita". Miałby on się znaleźć w Modlinie, Krakowie lub Wrocławiu, lecz to kwestia raczej kilku lat niż miesięcy.
Reklama
Według "Rzeczypospolitej" Ryanair rozważa stworzenie na jednym z polskich lotnisk swojego centrum przesiadkowego w tej części Europy. Taki port przesiadkowy mógłby powstać we Wrocławiu, Krakowie lub w Modlinie. Na wszystkich tych lotniskach funkcjonują duże bazy irlandzkiego przewoźnika, położone w strategicznym miejscu. Faworytem przewoźnika ma być lotnisko w Modlinie, jednak do stworzenia tam bazy konieczna jest rozbudowa lotniska, którą obecnie blokuje PPL.

- Polska wyrasta na europejską potęgę gospodarczą, a dzięki strategicznemu położeniu ma wszelkie niezbędne cechy, by stać się także lotniczym pomostem między Wschodem a Zachodem – uważa cytowany przez "Rzeczpospolitą", Alexandre de Juniac, dyrektor generalny IATA.

Ryanair chciałby wykorzystywać swoją bazę w Polsce do łączenia tras z Europy Zachodniej i nowych w kierunkach takich jak Ukraina czy Kaukaz. Do tej pory irlandzka linia nie jest obecna na Wschodzie, choć w 2018 r. prawdopodobnie zadebiutuje na Ukrainie.

Lotnisko przesiadkowe w standardzie Ryanaira nie wiąże się z istotnymi dodatkowymi inwestycjami ze strony linii. Obecnie jej huby działają w Mediolanie-Bergamo i Rzymie-Fiumicino. Przewoźnik nawet nie zmienia jednak rozkładu lotów, aby zbudować prawdziwe fale przylotów i odlotów. Pasażerowie mają możliwość kupienia dwóch lotów na jednym bilecie z gwarantowaną przesiadką i transferem bagażu, ale często muszą długo czekać na drugie połączenie. W przypadku lotów poza strefę Schengen Ryanair niewątpliwie dla bezpieczeństwa wymagałby jeszcze dłuższego minimalnego czasu przesiadki.



Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_00546 2017-10-03 22:01   
gość_00546 - Profil gość_00546
@gość_649bd. Kto tu nie ma wiedzy. Nawet jeśli PPL ma mniejszościowe udziały w lotnisku to umowa z reguły jest taka że na jakiekolwiek zmiany i inwestycje trzeba zgody wszystkich udziałowców, np. Modlin.
gość_c3df9 2017-10-03 21:46   
gość_c3df9 - Profil gość_c3df9
O jakim hubie Wy piszecie? Hub linii, która z założenia nie tworzy połączeń innych niż p2p? I skoro PKS mialby się przepoczwarzyc w linie hubowa, to dlaczego nie zaczną od swojego macierzystego lotniska, czyli STN? Tam nie potrzeba żadnych inwestycji, ani hopsztosów, by uruchomić połączenia przesiadkowe, wystarczy je umożliwić i zacząć sprzedawać bilety. Ludzie, napijcie się trochę zimnej wody, najlepiej tej, która wam z mózgów robi MOL.
gość_ec29c 2017-10-03 21:26   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
@gość_8ba55

Ja mimo, że jestem zwolennikiem konkurencji i dostrzegam zalety prywatnych firm i firm zagranicznych nigdy nie pozwoliłbym oligopolistyczemu liderowi Europy na otwarcie hubu w Modlinie. Bo ta linia potrafi wykańczać konkurentów, a hub w Modlinie służyłby tylko do wykończenia LOT-u.

Natomiast w regionach wręcz bym dotował, jeśli nie w Krakowie to we Wrocławiu, a także na każdym innym regionalnym lotnisku.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy