Sierpień kolejnym miesiącem wzrostów w Azji

27 września 2017 10:00
Sierpień był kolejnym miesiącem wzrostu popytu na międzynarodowe podróże lotnicze w Azji, jak również rozwoju przewozów cargo - informuje Stowarzyszenie Linii Lotniczych Azji Pacyfiku (AAPA).
Reklama
W sierpniu linie lotnicze w Regionie Azji Pacyfiku odnotowały 5,6 proc. wzrost liczby pasażerów w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku. Łącznie na pokładach samolotów przewoźników skupionych w AAPA gościło w sierpniu 27,8 mln pasażerów, podróżujących w zarówno w celach wypoczynkowych jak i służbowych. Popyt na międzynarodowe podróże lotnicze mierzony w pasażerokilometrach (RPK) wzrósł o 7,1 proc. za co odpowiadały głównie wzrosty odnotowane na trasach dalekodystansowych. W tym samym czasie oferowanie (ASK) wzrosło o 6,7 proc., co przełożyło się na 0,3 proc. wzrost średniego współczynnika wypełnienia (LF), który w sierpniu wyniósł 81,7 proc.


Silne zapotrzebowanie na towary przetworzone na rynkach światowych, w szczególności na wyroby farmaceutyczne i produkty wysokiej technologii, napędzało silne 12,2 proc. sierpniowe wzrosty popytu na przewozy cargo, mierzone w tonokilometrach (FTK). Wzrosty tonażu przewożonego frachtu lotniczego przewyższały 5,6 proc. wzrost oferowania dostępnej przestrzeni ładunkowej, prowadząc do 3,8 proc. wzrostu współczynnika wypełnienia cargo (FLF), który w sierpniu wyniósł 64,1 proc.

- Linie lotnicze z Azji były zachęcone do kontynuowania ekspansji zarówno na rynkach przewozów pasażerskich jak i cargo, odnotowując 5,2 proc. wzrost liczby pasażerów do poziomu 210 mln osób w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku. W tym samym okresie na rynku międzynarodowych przewozów cargo odnotowano prężny, 10,6 proc. wzrost łącznego tonażu frachtu lotniczego przetransportowanego przez linie lotnicze z Azji. Zrównoważony wzrost popytu na przewozy lotnicze był z pewnością bardzo pozytywny dla sektora. Pomimo przeszkód, takich jak silna konkurencja cenowa oraz rosnące koszty, przewoźnicy z Azji ciężko pracują by poprawić dochodowość operacji, z różnicami widocznymi w działalności poszczególnych linii lotniczych w skali globalnej jak i regionalnej - powiedział Andrew Herdman, dyrektor generalny AAPA.


Raport AAPA został przygotowany w oparciu o dane pochodzące od 32 linii lotniczych z Azji. Linie lotnicze skupione w AAPA, czyli m.in. Air Astana, All Nippon Airways, Asiana Airlines, Bangkok Airways, Cathay Pacific Airways, China Airlines, Cathay Dragon, EVA Airways, Garuda Indonesia, Japan Airlines, Korean Air, Malaysia Airlines, Philippine Airlines, Royal Brunei Airlines, Singapore Airlines i Thai Airways International w ubiegłym roku przewiozły łącznie 1,21 mld pasażerów oraz 20 mln ton cargo, co odpowiada jednej trzeciej przewozów pasażerskich i dwóm piątym lotniczych przewozów cargo na świecie.

fot. Tomasz Śniedziewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy