Oblatywacz: United na pokładzie JumboJeta

1 października 2017 10:00
3 komentarze
Linia United już za miesiąc wycofa z floty boeingi 747, czyli słynne JumboJety. My przetestowaliśmy ten legendarny samolot w klasie ekonomicznej na trasie, która sama w sobie jest ciekawa, czyli transpacyficznym locie z Pekinu do San Francisco.
Reklama
Amerykańska linia United po raz pierwszy przewiozła pasażerów dwupokładowym boeingiem 747-100 w 1970 r. Była jednym z pierwszych użytkowników JumboJetów na świecie. Teraz, po niemal pół wieku, przychodzi kres epoki boeingów 747 w United. Ostatni rozkładowy lot zostanie wykonany na trasie z Seulu do San Francisco 29 października, a 7 listopada zaplanowany jest specjalny lot na trasie z San Francisco do Honolulu.

My, korzystając z ostatnich chwil na lot boeingiem 747 w barwach United, przetestowaliśmy samolot na transpacyficznej trasie UA889 z Pekinu do San Francisco. Od 7 września przewoźnik zastąpił na tym połączeniu JumboJeta boeingiem 777-300ER. Obecnie boeingi 747-400 United latają jeszcze z San Francisco do Londynu-Heathrow, Frankfurtu, Szanghaju-Pudong i Seulu-Incheon.


Transpacyficzna trasa, na której lecieliśmy, sama w sobie jest ciekawa. Lecąc na wschód, do Stanów Zjednoczonych, nadrobiliśmy jeden dzień przy przekroczeniu międzynarodowej linii zmiany daty. Podczas rejsu obserwowaliśmy dwa wschody słońca i ani jednego zachodu. Klasa ekonomiczna United na pokładzie boeinga 747-400 okazała się dość komfortowa, głównie ze względu na udany wybór miejsca w kabinie. Lot umilał dobry system rozrywki pokładowej opartej o własne urządzenia pasażerów (warto przygotować się do podróży, pobierając aplikację przewoźnika) i sprawną sieć Wi-Fi, przyzwoity serwis oraz uśmiechnięty personel pokładowy.

United - linia Williama Boeinga

Linia United Airlines wywodzi się w linii prostej od założonego w 1926 r. przesiębiorstwa Varney Air Lines. Linia ta jako pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych wykonała rozkładowy lot, łącząc Pasco w stanie Waszyngton z Elco w Newadzie przez Boise w Idaho. W 1931 r. firmę przejął koncern United Aircraft and Transport Corporation, którego założycielem w 1927 r. był William Boeing, twórca koncernu produkującego samoloty. UATC przejmowało wtedy liczne mniejsze linie specjalizujące się w przewozie poczty i pasażerów i od 1931 r. skupiało je w holdingu United Air Lines. W 1934 r. amerykańskie prawo zakazało posiadania wspólnego właściciela przez linie lotnicze i producentów samolotów, więc firma podzieliła się na United Aircraft (dziś UTC), Boeinga i United Air Lines.

United - informacje praktyczne

Kod: UA/UAL
Oferta: Amerykańskie linie tradycyjne obsługujące loty krajowe, regionalne i międzykontynentalne z baz w Stanach (Newark, San Francisco, Houston, Los Angeles, Chicago-O'Hare, Washington-Dulles i Denver) oraz w Europie (Londyn-Heathrow i Frankfurt). Główne trasy to rejsy krajowe (Chicago-San Francisco, Newark-San Francisco, Los Angeles-San Francisco). Boeingi 747 latają jeszcze z San Francisco do Frankfurtu, Seulu, Szanghaju i Londynu-Heathrow.
Flota: 160 airbusów z rodziny A320, 328 boeingów z rodziny 737, 77 boeingów 757, 51 boeingów 767, 87 boeingów 777, 33 boeingów 787 i 11 boeingów 747 (bez floty regionalnej)
Odprawa: Darmowa na lotnisku (w tym samodzielnie), przez stronę internetową lub aplikację mobilną. Odprawa online uruchamiana 24 godzin przed wylotem. Możliwość wcześniejszego zarządzania rezerwacją (np. wyboru miejsca).
Bagaż:
- rejestrowany: na trasach dalekodystansowych dwie walizki po maksymalnie 23 kg każda
- podręczny: jedna walizka o standardowych wymiarach bez ograniczeń wagowych oraz przedmiot osobisty (laptop, torebka, niewielki plecak)
Układ siedzeń: W boeingu 747 w klasie ekonomicznej 3-4-3 z wyjątkiem ostatnich trzech rzędów (58-60), gdzie jest układ 2-4-2.
Posiłki na pokładzie: Kolacja i śniadanie, ciepłe posiłki do wyboru, drobne przekąski za darmo przez cały lot.
Rozrywka pokładowa: Ekrany w przejściach oraz darmowy streaming filmów, seriali i muzyki na urządzenia przenośne pasażerów (na telefonach i tabletach niezbędna aplikacja United, na laptopach dostęp przez przeglądarkę)
Wybór miejsca: Darmowy, płatne podwyższenie standardu do EconomyPlus (dodatkowa przestrzeń na nogi). Cena elastyczna zależna od popytu i trasy.

W powojennej historii Stanów United szybko zyskało pozycję największej linii, potwierdzonej przejęciem Capital Airlines w 1961 r. W 1968 r. doszło do reorganizacji firmy - powstał holding UAL Coporation, który jest całkowitym właścicielem linii. Podczas kryzysowych lat 70. przewoźnik nieco podupadł i notował straty. W tym okresie linia była jednym z pierwszych użytkowników boeingów 747 (od 1970 r.) i pierwszym klientem programu boeinga 767 (od 1982 r.). W 1985 r. United przejął cały oddział pacyficzny przeżywającej kryzys linii PanAm, a w 1991 r. odkupił od tej znajdującej się wówczas na skraju bankructwa spółki prawa do lądowania w Londynie-Heathrow. Do 2008 r. do Wielkiej Brytanii mogły latać tylko dwie amerykańskie linie (United i TWA, potem American Airlines). W 1995 r. przewoźnik jako pierwszy na świecie wprowadził do floty samolot boeing 777.

W 1997 r. United było jednym ze współzałożycieli sojuszu Star Alliance, a kilka lat później bez powodzenia próbowało przejąć linię US Airways. Po zamachach z 11 września 2001 r. (porwano wtedy dwa samoloty United) linia wpadła w kryzys. Pod koniec 2002 r. została objęta Rozdziałem 11, czyli formalną ochroną przed upadłością w trakcie głębokiego programu restrukturyzacyjnego. Linia wyszła z bankructwa dopiero w 2006 r. W 2010 r. doszło do połączenia linii United i Continental - nowa firma korzysta z certyfikatu, nazwy i kodu United, ale jej szefem został wtedy były prezes Continental. Również nowe logo i malowanie samolotów nawiązuje do tej linii. Formalnie proces połączenia zakończył się w 2012 r.


Dziś przewoźnik jest trzecią co do liczby przewożonych linią na świecie, po lokalnych rywalach American Airlines i Delta Air Lines. W 2016 r. linia wraz z oddziałami regionalnymi przewiozła 143,2 mln pasażerów. Linia zarobiła netto 2,3 mld dolarów przy 36,6 mld dolarów przychodów. Siedziba spółki i jej centrum operacyjne od 2012 r. znajduje się w wieżowcu Willis Tower w śródmieściu Chicago - pokazywaliśmy je w fotorelacji.


Linia oferuje obecnie loty do 78 miast w Stanach Zjednoczonych oraz 108 zagranicznych w 73 państwach na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Afryki. Przewoźnik nie oferuje rejsów do Polski, ale lata do Berlina-Tegel z Newark.

Łatwa rezerwacja i zarządzania rezerwacją

Rezerwacja biletów na stronie przewoźnika jest prosta, a układ samej witryny funkcjonalny. Na głównej stronie wystarczy wpisać interesującą nas trasę i datę. Na następnej stronie otrzymujemy pełną informację o rozkładzie, obejmującym loty bezpośrednie i z przesiadkami. Czytelnie zaprezentowane są ceny w trzech głównych taryfach (ekonomicznej, ekonomicznej z dopuszczalnymi zmianami oraz biznes). Na stronie znajduje się też podgląd cen lotów na tej samej trasie dwa dni przed i po wybranej przez nas dacie, jest także możliwość rozszerzenia wyszukiwania o pobliskie lotniska. Przed wybraniem lotu można też podejrzeć na planie kabiny, ile miejsc jest jeszcze wolnych w poszczególnych klasach. Przewoźnik od razu podaje też informację o liczbie mil w programie MileagePlus, typie samolotu oraz serwisie na pokładzie. Z uwagi na natłok informacji strona nie jest nazbyt czytelna, ale zapewnia wszystkie niezbędne dane.


Co ciekawe, przewoźnik nie daje możliwości rezerwacji miejsca w klasie EconomyPlus już na tym etapie. Ta klasa jest przez United traktowana jako "lepsze" fotele klasy ekonomicznej z większą przestrzenią nogi. Podniesienie standardu można wykupić na późniejszym etapie, podobnie jak miejsce przy wyjściu awaryjnym w liniach niskokosztowych. Linia sprzedaje zarówno same miejsca EconomyPlus, jak i całe pakiety wraz z wejściem do lounge'u i priorytetowym boardingiem. Przewoźnik traktuje jednak EconomyPlus jako dodatkowe usługi, a nie osobną kategorię taryf.


Po wykupieniu biletu pasażer przez cały czas ma dostęp do własnej rezerwacji i możliwość dokupienia usług dodatkowych - większego bagażu czy nawet wyższej klasy podróży. Przewoźnik szczególnie mocno promuje fotele EconomyPlus. Podróżując w klasie ekonomicznej na trasie dalekodystansowej można już na etapie rezerwacji lub w dowolnym momencie później wybrać miejsce za darmo.

Na większości tras dalekodystansowych linia nie oferuje biletów w klasie Economy Basic, czyli bez żadnych usług dodatkowych.

Odprawa na lotnisku

Przewoźnik umożliwia dokonanie odprawy online lub przez aplikację mobilną - rozpoczyna się ona 24 godziny przed wylotem. Jednak w przypadku rejsu dalekodystansowego do Stanów Zjednoczonych i tak niezbędna jest weryfikacja dokumentów, w tym wizy, przez agenta obsługi na lotnisku. Nie ma więc potrzeby ani żadnych korzyści z wcześniejszej odprawy.

Na lotnisku w Pekinie United korzysta z przestronnego terminalu 3, więc przy stanowiskach odprawy nie ma tłoku. Są one otwierane trzy godziny przed wylotem.

United zapewnia hojny limit darmowego bagażu rejestrowanego - podróżni w klasie ekonomicznej mogą nadać dwie walizki o wadze do 23 kilogramów każda. Pasażerowie z wyższymi statusami (od złotego wzwyż) w programach lojalnościowych MileagePlus lub linii partnerskich Star Alliance mogą nadać nawet trzy sztuki. Waga walizek nie sumuje się jednak, a przewoźnik pobiera wysokie opłaty za przekroczenie limitu 23 kg - 200 dolarów za walizkę o wadze do 32 kg (nawet jeśli waży tylko 24 kg) i 400 dolarów za cięższe.

Po nadania bagażu i przejściu dość czasochłonnych procedur kontroli paszportowej i bezpieczeństwa w Pekinie mamy jeszcze sporo czasu w terminalu. Jednak w locie do Stanów Zjednoczonych na pokład nie wolno wnosić żadnych płynów o pojemności ponad 100 ml, nawet zapakowanych zakupów ze sklepów wolnocłowych. Nie wolno wnosić też własnych butelek z wodą czy innymi napojami, nawet jeśli zostały one zakupione w strefie wolnocłowej. Kontrola ma miejsce w rękawie podczas boardingu samolotu.

Kabina wygląda na wiekową

Boarding odbywa się przez dwa rękawy, odpowiednio podzielone są też kolejki w terminalu. Osobny rękaw jest przeznaczony dla pasażerów klasy pierwszej i biznes, a osobny dla ekonomicznej. Osoby podróżujące w klasie ekonomicznej i tak mijają dwa rzędy foteli klasy biznes, które umieszczone między wejściem a klasą ekonomiczną.


Na pokładach boeingów 747-400 linii United łącznie jest 387 miejsc dla pasażerów, w tym 12 suit klasy pierwszej, 52 miejsca w klasie biznes (w tym 20 na górnym pokładzie), 70 miejsc w standardzie EconomyPlus i 240 standardowe fotele klasy ekonomicznej.

W klasie ekonomicznej fotele są ustawione w układzie 3-4-3. Wszystkie mają szerokość 17 cali (43,2 cm). Odstęp między rzędami to 34 cale w standardzie EconomyPlus i 31 cali w standardowej klasie ekonomicznej. Wszystkie fotele są obite materiałem i odchylają się o odpowiednio 5 i 4 stopnie. Zagłówki są regulowane i mają odchylane boczne strony. Na każdego pasażera czeka cienki koc oraz dość wygodna poduszka, a także słabej jakości słuchawki. W klasie ekonomicznej przewoźnik nie rozdaje nawet najbardziej elementarnego zestawu kosmetyków.


Na pokładzie zajmujemy miejsce w tylnej części kabiny - 58A. Ostatnie trzy rzędy na pokładzie (58, 59 i 60) są skonfigurowane w układzie 2-4-2 z uwagi na krzywiznę kadłuba. Dzięki temu są one wygodniejsze niż pozostałe, bo od strony okien jest dodatkowa przestrzeń np. na bagaż. Dla osób podróżujących w dwójkę to doskonały wybór miejsc. Osoby podróżujące samotnie mają nieco większą szansę niż w innych rzędach, że nikt nie usiądzie obok.


Fotele są wyposażone w duże rozkładane stoliki starszej generacji, na których można wygodnie zmieścić komputer czy książkę. Pod siedziskami znajdują się gniazdka sieciowe, nie ma jednak połączeń USB.

Rozrywka na własnych ekranach

Pasażerowie nie mają dostępu do indywidualnej rozrywki na wbudowanych monitorach, bo te nie zostały zainstalowane. W kabinie co kilka rzędów znajdują się niewielkie ekrany nad przejściami. Jakość obrazu jest fatalna, wyboru wyświetlanych filmów nie ma oczywiście żadnego.


United oferuje jednak w zamian za indywidualne ekrany dostęp do systemu rozrywki na własnych urządzeniach pasażerów. W niemal wszystkich samolotach dalekodystansowych dostępne jest Wi-Fi. Połączenie z internetem działa niemal na całym świecie (z wyjątkiem m.in. terytorium Chin), ale w klasie ekonomicznej jest płatne. Dostawcą technologii jest Panasonic. Dostęp kosztuje 5,99 dolara za godzinę lub 9,99 dolara za cały lot. Wi-Fi działa szybko, ale nie umożliwia np. oglądania filmów czy YouTube'a. Narazi możemy korzystać tylko z jednego urządzenia z dostępem do sieci.


Poza dostępem do Wi-Fi przewoźnik oferuje także darmowy streaming treści na urządzenia pasażerów. Ta opcja działa przez cały lot. W przypadku laptopów dostęp uzyskujemy za pomocą przeglądarki, chociaż na MacBookach wymaga to pobrania jeszcze przed lotem odpowiednich sterowników. Na mniejszych urządzeniach mobilnych niezbędna będzie aplikacja United, którą również należy pobrać przed wylotem (lub po wykupieniu dostępu Wi-Fi na pokładzie). Katalog filmów, seriali i muzyki dostępnych za darmo jest bardzo szeroki.


Za darmo możemy też za pośrednictwem sieci sprawdzić cały szereg informacji o locie, od bieżącej lokalizacji samolotu po wysokość, przewidywany czas przylotu i bramkę na lotnisku docelowym.

Przyjemny serwis

Lot transpacyficzny ma specyficzny przebieg pod względem pór dnia. Start rejsu UA889 odbywa się w południe, ale w trakcie lotu godzina... cofa się do 9:00. To efekt przekroczenia międzynarodowej linii zmiany daty. Jednak dla pasażerów nie ma to aż takiego znaczenia - krótko po starcie zaczyna się ściemniać (bo samolot "dogania" wschód słońca), a rozjaśnia się niedługo przed lądowaniem. Dlatego serwowana jest tradycyjna kolacja po starcie i śniadanie przed lądowaniem.

W klasie ekonomicznej potrawy są podstawowe ("chicken or pasta"), ale dość smaczne i estetycznie podane. Jeszcze przed kolacją załoga rozdaje orzeszki i napoje - pasażerowie nawet w klasie ekonomicznej mogą bez ograniczeń prosić o zimne i ciepłe napoje bezalkoholowe oraz dość różnorodne alkohole.

Na kolacje wybieramy opcję wegetariańskiej pasty z sałatką i pieczywem. Jedzenie jest akceptowalnie smaczne jak na posiłek w klasie ekonomicznej.


Na deser przewoźnik serwuje smaczne lody z kawą lub herbatą.

Przed lądowaniem serwowane jest ciepłe śniadanie - w jego skład wchodzi omlet (bez smaku), drobiowa parówka (smaczna), ziemniaki pieczone oraz słodka bułka. Pasażerowie, którzy prześpią śniadanie, mogą otrzymać słodkiego muffina i chińskie ciasteczko w wersji na wynos.


Podczas całego lotu serwis odbywa się w nieformalnej, ale przyjaznej atmosferze. Załoga United (której połowa to osoby chińskojęzyczne) jest uśmiechnięta i bez problemu donosi napoje czy przekąski. Jedynie w środku nocy czasem trzeba nieco dłużej poczekać na podejście stewardessy lub stewarda.

Lot w tylnej części kabiny przebiega bardzo cicho. W tym miejscu nie słychać czterech silników Pratt & Whitney PW4062. Samoloty czterosilnikowe zwykle są nieco cichsze niż dwusilnikowe z uwagi na jednostkowo mniejszy ciąg silników. W tylnej części kabiny nieco silniej odczuwa się natomiast turbulencje.

Ocena

Boeingi 747-400 linii United to kawał historii i w zasadzie nie ma już potrzeby ich oceniać - wkrótce znikną z lotów regularnych. W kabinie tych maszyn widać ich wiek oraz to, że były produkowane w innych czasach. Szczególnie widoczne jest to po archaicznym wspólnym systemie rozrywki oraz starym typie foteli. Fotele są odchylane w niewielkim stopniu, a rozdawane pasażerom koce tak cienki, że równie dobrze mogłoby ich w ogóle nie być.

Jednak wiek samolotu ma też swoje zalety - fotele są wygodniejsze i luźniej ustawione niż w niektórych nowszych modelach. Brak indywidualnego systemu rozrywki oznacza też, że pod fotelami nie są montowane skrzynki techniczne, co zwiększa ilość miejsca na nogi. Dzięki systemowi transmisji na własne urządzenia pasażerów United bardzo dobrze zastępuje brak indywidualnych ekranów. Warto jednak pamiętać o tym, aby przed rejsem pobrać aplikację mobilną - nie tylko w boeingach 747, bo podobny system działa w wielu innych typach maszyn United.


Serwis pokładowy jest na standardowym poziomie w klasie ekonomicznej - jedzenie jest proste, ale smaczne i dobrze podane. Linia oferuje szeroki wybór napojów, a personel pokładowy jest uprzejmy, choć w typowo amerykańskim, nieformalnym stylu. Dużą uciążliwością są amerykańskie przepisy, które zabraniają wnoszenie własnej wody i wymuszają na pasażerach zajęcie miejsc siedzących na długo przed lądowaniem, ale to już nie wina United. Ogólnie, mimo wieku samolotu, transpacyficzna klasa ekonomiczna w boeingach 747-400 linii United zasługuje - choć może raczej już "zasługiwała" - na solidną czwórkę z plusem.

fot. Dominik Sipinski

Reporter Pasazer.com testował linię United na pełnopłatnym bilecie.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9d18f 2017-10-01 22:30   
gość_9d18f - Profil gość_9d18f
Na stronie United nie można zapłacić kartami wydanymi w Polsce !!!
adam7691 2017-10-01 22:22   
adam7691 - Profil adam7691
generalnie United wypada znacznie gorzej w porównaniu z liniami europejskimi
gość_b0f75 2017-10-01 10:22   
gość_b0f75 - Profil gość_b0f75
Hmm Leciałem United z FRA do ORD co prawda B-777 , i mam złe doświadczenia w porównaniu z Luffthansą na tej trasie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy