Porty lotnicze muszą być nie tylko coraz większe. Potrzebują inteligentnych rozwiązań, które pozwolą im lepiej wykorzystać ograniczone zasoby. Inaczej mówiąc, potrzebują infrastruktur obsługujących inteligentny port lotniczy.


" />

Lotniska muszą być bardziej inteligentne

13 września 2017 12:15

Porty lotnicze muszą być nie tylko coraz większe. Potrzebują inteligentnych rozwiązań, które pozwolą im lepiej wykorzystać ograniczone zasoby. Inaczej mówiąc, potrzebują infrastruktur obsługujących inteligentny port lotniczy.


Reklama
Internet rzeczy, automatyzacja czy wielkie zbiory danych, czyli big data, jak również roboty, sztuczna inteligencja i wirtualna rzeczywistość znajdują coraz szersze zastosowanie w lotnictwie cywilnym. To samo można powiedzieć o zintegrowanych systemach gromadzenia danych i sprawnych kanałach komunikacji w czasie rzeczywistym. Aby maksymalnie wykorzystać te technologie, porty lotnicze muszą wdrożyć procesy, które uproszczą i przyspieszą współpracę ze wszystkimi grupami interesariuszy - twierdzi Kelly Allen, dyrektorka ds. sektora transportu w firmie Alcatel Lucent Enteprise na region Europy Północnej.

Podłączenie zasobów do systemu Internetu rzeczy może bardzo usprawnić procesy zarówno w środowisku operacyjnym, jak i w obszarze obsługi klienta. Monitorowanie stanu zasobów w czasie rzeczywistym, usługi oparte na lokalizacji czy sygnalizatory wskazujące drogę i umożliwiające jej śledzenie to tylko niektóre przykłady. W tym miejscu należałoby też wymienić cyfrowy marketing, ekrany reklamowo-informacyjne, narzędzia do udostępniania informacji w czasie rzeczywistym, czujniki do zdalnego monitorowania pasów startowych lub warunków środowiskowych, kamery internetowe połączone z oprogramowaniem do rozpoznawania twarzy, cyfrowe systemy wież kontroli lotów, obsługę bagażu, śledzenie ruchu pasażerów czy samoobsługowe punkty odprawy.


Trudno jednak zarządzać tymi technologiami, jeśli każda z nich jest powiązana z podsystemem, który wymaga odrębnego utrzymania i zarządzania. Niezależnie od tego, jakie cyfrowe narzędzia, platformy czy systemy wdroży port lotniczy, nigdy nie wykorzysta on w pełni ich możliwości bez odpowiedniej sieci lub elementów systemu komunikacyjnego. Ponadto, jeśli środowisko informatyczne jest nieefektywne, to podłączenie do niego nowych urządzeń może przeciążyć sieć oraz zwiększyć jej podatność na awarie i ataki, co niekorzystnie wpłynie na obsługę pasażerów.

Porty lotnicze muszą wdrażać ekonomiczne rozwiązania oparte na Internecie, które obejmują większość używanych przez nie systemów. To samo dotyczy innych podmiotów powiązanych z branżą lotniczą. W ten sposób można natychmiast usprawnić łączność między ludźmi, procesami i inteligentnymi urządzeniami oraz uprościć zarządzanie środowiskiem informatycznym. Na tym opiera się koncepcja połączonego portu lotniczego.

Uruchamianie wszystkich procesów w jednej infrastrukturze sieci obniża koszty ich utrzymania i zarządzania nimi oraz zapewnia znacznie lepszą widoczność całego systemu przedsiębiorstwa. Z drugiej jednak strony zwiększa ryzyko, że słabo zabezpieczony system lub uszkodzone urządzenie zostaną wykorzystane do ataku na całą sieć. Techniki wirtualizacji sieci pozwalają na utworzenie w tej samej infrastrukturze odizolowanych środowisk wirtualnych, co znacznie usprawnia zarządzanie Internetem rzeczy. Te wyodrębnione środowiska, zwane kontenerami, umożliwiają łączenie użytkowników i urządzeń w grupy oraz efektywne zabezpieczanie tych grup i zarządzanie nimi, a w przypadku naruszenia bezpieczeństwa sieci zapobiegają rozprzestrzenianiu się zagrożeń na całą sieć.

Coraz więcej przedsiębiorstw wdraża połączone platformy ułatwiające komunikację i współpracę między osobami, procesami i urządzeniami. Dotyczy to również portów lotniczych. Usunięcie barier utrudniających przepływ informacji przyniesie korzyści wszystkim interesariuszom branży lotnictwa cywilnego - operatorom lotnisk, liniom lotniczym, podmiotom zapewniającym obsługę naziemną, pasażerom, władzom i ustawodawcom.

Porty lotnicze mogą efektywniej zarządzać ruchem pasażerów, optymalizować operacje i usprawnić komunikację awaryjną, a linie lotnicze - zapewnić swoim pasażerom bezproblemową obsługę dzięki infrastrukturze umożliwiającej np. automatyczne wysyłanie powiadomień. Pasażerowie otrzymują aktualizowane w czasie rzeczywistym informacje o przybliżonym czasie oczekiwania w kolejce do punktu kontroli bezpieczeństwa, jak również o lokalizacji stanowisk odprawy konkretnych linii lotniczych, bramek lub taśm bagażowych.

Znajdujące się na lotnisku sklepy i restauracje wykorzystują usługi oparte na lokalizacji do promowania ofert, co ułatwia im interakcje z pasażerami, a tym samym zwiększenie przychodów. Informacje o znaczeniu krytycznym dotyczące pasażerów lub sytuacji mogą być udostępniane bezpośrednio przez zainteresowane strony w czasie rzeczywistym, dzięki czemu zawsze docierają do właściwych osób we właściwym czasie.


Poszczególne systemy nie mogą być od siebie odseparowane, a narzędzia komunikacyjne, takie jak komunikatory lub technologie przesyłania głosu i transmisji wideo, współużytkowania dokumentów i wysyłania alertów, muszą być bezpośrednio zintegrowane z aplikacjami i systemami. Oba te warunki można spełnić dzięki otwartym interfejsom API, które udostępnia już kilku największych na świecie dostawców technologii komunikacyjnych.

Aby sprostać tym wszystkim wyzwaniom, porty lotnicze potrzebują innowacyjnych technologii, które pozwolą im na bardziej inteligentne używanie infrastruktury, maksymalne wykorzystanie dostępnego budżetu i zasobów, zarządzanie coraz większą liczbą podróżujących oraz spełnienie coraz wyższych wymagań zarówno pasażerów, jak i najemców powierzchni komercyjnych korzystających z zaawansowanych technologii.

fot. Dubai Airports, Tomasz Śniedziewski
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy