Recenzja: OSL Lounge w Oslo-Gardermoen

14 września 2017 10:00
OSL Lounge na lotnisku Oslo-Gardermoen to komfortowa poczekalnia składająca się z części ogólnej dostępnej dla pasażerów statusowych oraz strefy premium dla podróżujących w klasie biznes.
Reklama
Salon wyróżnia się wygodnym i funkcjonalnym rozkładem wnętrz oraz znakomitym designem. Nieco słabiej wypada jego oferta kulinarna, ale i tak można tu zjeść pełnowartościowy posiłek.

OSL Lounge to jedna z dwóch poczekalni biznesowych dostępnych dla pasażerów podróżujących rejsami międzynarodowymi z lotniska Gardermoen w Oslo. Lounge znajduje się na antresoli powyżej strefy sklepów wolnocłowych, w pobliżu gate'u E8. Można do niego dotrzeć schodami lub zlokalizowaną tuż obok przeszkoloną windą.


Z oferty salonu mogą korzystać pasażerowie klasy biznes oraz posiadacze odpowiednich kart statusowych posiadających bilety na połączenia obsługiwane ze stolicy Norwegii przez Aerofłot, Air Baltic, Air France, British Airways, CSA, Emirates, Ethiopian Airlines, Finnair, Icelandair, TAP i Qatar Airways. Poczekalnia dostępna jest również dla klientów klasy premium Norwegiana (na trasach długodystansowych), TUIfly Nordic oraz Thomas Cook. W ramach wolnych miejsc pozostali pasażerowie mogą skorzystać z płatnego wstępu w cenie w cenie 300 NOK (ok. 140 PLN).


Salon jest otwarty codziennie od 5:30 do 20:30. Przy wejściu znajduje się recepcja, w której należy zarejestrować wizytę. Sama poczekalnia składa się z dwóch osobnych części: strefy ogólnej przeznaczonej dla przede wszystkim dla klientów statusowych oraz bardziej ekskluzywnego premium lounge przeznaczonego wyłącznie dla pasażerów podróżujących w klasie biznes na pokładzie wybranych linii lotniczych. W zależności od typu posiadanego biletu obsługa kieruje do właściwej części salonu.


Część ogólna poczekalni składa się z przestronnego pomieszczenia, w którym urządzono zarówno strefę bufetowo-jadalną, jak i klasyczną część wypoczynkową. Jej wystrój cechuje się świeżością i charakterystycznym, skandynawskim designem.


Bufet nie jest nadzwyczajnie rozbudowany, ale składa się z dań i przekąsek o przyzwoitej jakości. Menu zmienia się w zależności od pory dnia, ale przez cały czas dostępnych jest kilka prostych zimnych potraw (np. makaron, krojone warzywa, sałaty, sery i wędliny, ryby, ciasta) oraz jedno lub dwa dania na ciepło.


Bogaty jest za to wybór napojów. W ofercie dostępne są m.in. typowe napoje chłodzące, soki, dwa rodzaje lanego piwa, kilka gatunków win i mocniejszych alkoholi. Można również skorzystać z ekspresu ciśnieniowego do parzenia kawy.


Przy barze urządzono niewielką jadalnię, w której dostępne są wysokie stoły z obrotowymi krzesłami. Okna w tej części salonu zapewniają dobry dopływ dziennego światła do środka pomieszczenia. Niestety miłośnicy oglądania samolotów kołujących po płycie lotniska będą zawiedzeni, gdyż rozciąga się stąd widok jedynie na drogi dojazdowe do terminala pasażerskiego.


W części wypoczynkowej znajduje się kilkadziesiąt różnego typu foteli, sof i krzeseł. Aranżacja tej strefy sprawia przyjemne i zarazem przytulne wrażenie. Efekt ten uzyskano m.in. dzięki ciepłej kolorystyce mebli, drewnianym parkietom oraz oryginalnemu oświetleniu.


Ustawione w kilku miejscach niskie ścianki działowe dodatkowo zwiększają poczucie prywatności w czasie pracy czy relaksu. Nie brakuje gniazdek elektrycznych, a w całym pomieszczeniu działa dość szybki, bezprzewodowy internet. Można też korzystać z ogólnodostępnej sieci lotniskowej, które jednak co jakiś czas wymaga ponownego logowania.


Wejście do wydzielonej z poczekalni strefy premium znajduje się po prawej stronie tuż za recepcją.


Również w tej część urządzono strefę jadalną z samoobsługowym bufetem oraz nieco mniejszą od ogólnej strefę przeznaczoną do odpoczynku przed lotem.


W premium lounge panuje zupełnie inny styl. Dominujące w kolorystyce wyposażenia odcienie brązów i fioletów nadają poczekalni szykownego, zdecydowanie klubowego charakteru. Podkreśla go zwłaszcza fantastycznie zaprojektowane designerskie oświetlenie.


Wśród mebli przeważają wygodne kanapy i sofy z poduszkami. Przy każdej z nich dostępne są gniazdka elektryczne oraz porty USB ułatwiające korzystanie ze sprzętu elektronicznego. Przez większą część dnia panuje tutaj niewielki ruch, co stwarza bardzo dobre warunki do odpoczynku lub pracy.


Przez okna można stąd obserwować główną halę terminala ze stanowiskami odpraw różnych przewoźników, a zawieszone na ścianach ogromne lustra dodatkowo powiększają optycznie to pomieszczenie.


Świetnie prezentuje się też jadalnia, w której ustawiono dwa duże stoły z kilkunastoma krzesłami.


Dostępny w tej części poczekalni bufet nie różni się w zasadniczy sposób od tego w strefie ogólnej, aczkolwiek wybór poszczególnych dań nie jest dokładnie taki sam. Pasażerowie uprawnieni do wstępu do premium lounge mogą korzystać też z oferty kulinarnej ogólnego salonu.


W zależności od pory dnia serwowane są przede wszystkim zimne przekąski i dania, a także świeże owoce i ciasta. Przez cały czas dostępna jest też jedna lub dwie potrawy na ciepło (np. potrawka mięsna, zupa).


Oprócz tego można skorzystać z typowych, drobnych przekąsek (orzeszki, chipsy, małe ciastka) albo samodzielnie przygotować sobie gofry z ulubionymi dodatkami.


Wybór napojów alkoholowych w strefie premium jest nieco bogatszy, zwłaszcza w zakresie dostępnych gatunków mocniejszych trunków.


OSL Lounge na lotnisku Gadermoen to znakomicie zaprojektowana poczekalnia biznesowa. Dzięki podziałowi na dwie niezależne części dodatkowo zapewnia pasażerom podróżującym w klasie biznes poczucie większej prywatności i ekskluzywności. Obie strefy poczekalni zostały atrakcyjnie urządzone w nowoczesnym, typowo skandynawskim stylu. Pod tym względem OSL Lounge jest jednym z najlepiej prezentujących się wizualnie salonów biznesowych funkcjonujących na lotniskach europejskich.

Ocena dostępnej tu oferty kulinarnej wypada wprawdzie słabiej, ale jest ona wystarczająca, aby spożyć smaczny posiłek. Na uznanie zasługuje także częsta zmiana serwowanych potraw w ciągu dnia.

Zdecydowaną wadą poczekalni jest natomiast brak kabin prysznicowych zarówno w części ogólnej, jak i premium lounge. Biorąc pod uwagę, że salon jest przeznaczony również dla pasażerów wylatujących i przylatujących do Oslo rejsami długodystansowymi stworzenie możliwość odświeżenia się w trakcie pobytu w lounge byłoby znaczącym udogodnieniem.

fot. Marek Stus

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy