Lotnisko w Helsinkach jeszcze bardziej ekologiczne

4 września 2017 13:25
Port lotniczy w stolicy Finlandii otrzymał międzynarodowy certyfikat Airport Carbon Accreditation (ACA). Oznacza to, że pod względem emisji dwutlenku węgla lotnisko jest neutralne dla środowiska.
Reklama
Redukcja produkcji trujących gazów cieplarnianych jest efektem szeroko zakrojonych działań, które będą zresztą kontynuowane przez kolejne lata.

- To niezwykle istotne, aby różne firmy brały udział w akcji ograniczania emisji szkodliwych substancji, ale były także przykładem jak należy sobie z tym radzić. Finavia zobowiązała się podjąć wysiłki, których celem ma być niezwiększanie produkcji dwutlenku węgla do roku 2020. Prócz tego, poprzez szereg działań off-setowych będziemy pomagać państwom borykającym się z problemami środowiskowymi, jak np. Indie - powiedział Mikko Viinikainen, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Finavii.

Międzynarodowy program Airport Carbon Accreditation (ACA) został uruchomiony w 2009 r. Jego celem jest wspieranie lotnisk w podejmowaniu działań ochrony środowiska oraz ograniczenia emisji szkodliwych substancji przez sektor lotniczy. Porty w Helsinkach i Laponii dołączyły do niego w 2011 r. Natomiast samo stołeczne lotnisko Finlandii otrzymało akredytację ACA jako 34. na całym świecie.


- Certyfikat ACA dla lotniska w Helsinkach jest ważnym kamieniem milowym we wspieraniu wysiłków Finavii, aby stać się firmą przyjazną środowisku. Nasz program klimatyczny obejmuje szereg różnych wskaźników, a helsiński port gra w nim kluczową rolę - dodał Viinikainen.

Aby stać się w pełni neutralnym od dwutlenku węgla portem lotniczym, Helsinki-Vantaa, musiały wprowadzić szereg rozwiązań. Przede wszystkim budowana jest największa w krajach nordyckich lotniskowa farma solarna, która w pełni posiadać ma maksymalną moc powyżej 500 kWp. To pokryje zapotrzebowanie na blisko 10 proc. zużycia energii elektrycznej w powiększonym terminalu. Prócz tego, już w lipcu br. Finavia zainwestowała w specjalne samochody i autobusy, które wykorzystują paliwa ekologiczne uzyskiwane z odpadków i śmieci biodegradowalnych. Ważnym elementem jest także szeroki program wymiany oświetlenia na energooszczędne i wysokowydajne, czyli opierające się o technologię LED.

Dodatkowo spółka wspiera także inne lotniska w korzystaniu z odnawialnych źródeł energii (jak np. energia wiatrowa czy geotermalna), a wszystkie firmy, które które działają w zarządzanych przez siebie obiektach, zobowiązała do korzystania z tego typu generatorów.

fot. Mirosław Pachowicz

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy