IATA: Coraz lepsze wyniki finansowe branży

18 sierpnia 2017 09:10
Wstępne wyniki finansowe linii lotniczych za II kwartał, opublikowane przez IATA, są lepsze niż dane za I kwartał. To sugeruje że zahamowana została presja na zmniejszanie marż, napędzana na początku roku przez rosnące koszty i spadający yield.
Reklama
Yield (przychód w przeliczeniu na sprzedany fotel) spadał w branży od 2013 r., jednak ostatnie dane wskazują, że ten długotrwały trend uległ odwróceniu. Jak informuje IATA, yield osiągnął najniższy poziom pod koniec 2016 r. i od tamtej pory nieznacznie wzrasta. Yieldy pasażerskie za maj, mierzone przy stałych kursach wymiany pozostały niezmienione w porównaniu z poziomami sprzed roku, czyli po raz pierwszy od ponad czterech lat nie spadły.

Odwrócenie wieloletniego negatywnego trendu spowodowane jest wieloma czynnikami, w tym poprawą światowych wyników gospodarczych oraz wznoszącą presją na nakłady stanowiące główne koszty działalności, takie jak koszty zatrudnienia, odnotowaną w wielu krajach, przekonuje IATA. Dane o poprawie yield wpływają na umocnienie się zaufania inwestorów odnośnie wyników finansowych linii lotniczych w tym roku.

Najnowsze dane pochodzące z próby 19 linii lotniczych wskazują, że poziom wolnych przepływów pieniężnych (FCF) w II kwartale tego roku spadł do poziomu 3,6 proc. obrotów z poziomu 7,7 proc. obrotów odnotowanego w II kwartale ubiegłego roku. Spadek FCF był wynikiem nieznacznego obniżenia przepływu środków pieniężnych netto pochodzących z działalności operacyjnej do poziomu 17,3 proc. w II kwartale tego roku z poziomu 21 proc. w analogicznym okresie rok temu. W badanej próbce 19 linii lotniczych, nakłady inwestycyjne w II kwartale rosły w perspektywie rok do roku o 13,6 proc. co napędzane było głównie przez wyższe nakłady w Azji.


W lipcu ceny ropy naftowej na rynkach światowych przekroczyły granicę 50 dolarów za baryłkę. Pod koniec lipca cena ropy była o prawie 10 proc. wyższa niż pod koniec czerwca. Lipcowe podwyżki ceny ropy spowodowane były wiadomościami o spadku zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych oraz informacjami, że państwa zrzeszone w organizacji OPEC oraz inni znaczący producenci ropy naftowej będą kontynuować, a możliwe iż także zwiększać, starania zmierzające do ograniczaniu podaży surowca na rynku. Nie wykluczone jest także, że za wzrostem ceny ropy naftowej stoi osłabienie się kursu dolara amerykańskiego.

W 2017 r. linie zrzeszone w IATA odnotowały wzrosty popytu na przewozy pasażerskie w klasach premium, szczególnie na trasach do oraz z Azji, przekraczające wzrosty w klasie ekonomicznej. Związane jest to ze wzrostem wymiany handlowej na świecie, która tradycyjnie związana jest z popytem na przeloty w klasach premium. Z drugiej strony, popyt na podróże w klasach premium spadł na niektórych rynkach, w szczególności na trasach pomiędzy Europą i Bliskim Wschodem. Zróżnicowaniu ulegały też ceny biletów lotniczych na przeloty w klasach premium: ogółem utrzymywały lepszą wartość niż ceny biletów w klasie ekonomicznej, szczególnie na trasach północnoatlantyckich, jednak osiągały słabsze wyniki na trasach pomiędzy Europą i Azją.

Na dobre wyniki finansowe w II kw. tego roku przełożyły się znakomite wyniki przewozowe w pierwszej połowie tego roku, w tym najwyższy od 12 lat popyt na podróże lotnicze, rekordowe średnie współczynniki wypełnienia (LF) oraz wzrosty na rynku przewozów lotniczych cargo.

Jednak, jak przekonuje IATA, dla zapewnienia długotrwałego rozwoju kluczowe jest, by poziom infrastruktury nadążał za prężnym wzrostami liczby pasażerów.

- Popyt na podróże jest silny i to przełoży się na pozytywny udział w światowej gospodarce. Wzrost ten także obnaża deficyty w istniejącej infrastrukturze. W każdej części świata lotniska oraz kontrola ruchu lotniczego nie nadąża za wzrostem ruchu lotniczego. Jedynie kilka rządów było w stanie poprawić tę sytuację i zaoferować wysokiej jakości rozwiązania idące w parze z potrzebami użytkowników i dostępnością cenową. Wysokie wzrosty w tym roku powinny być przypomnieniem, że nie ma czasu do stracenia - powiedział Alexandre de Juniac, dyrektor generalny IATA.

Pełen raport finansowy IATA jest dostępny online.


fot. Tomasz Śniedziewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy