W wakacje Polacy odwiedzają też zagraniczne szpitale

9 sierpnia 2017 11:00
Z danych zebranych przez Mondial Assistance wynika, że w lipcu Polacy na wakacjach najczęściej potrzebowali pomocy medycznej w Grecji, Chorwacji, Bułgarii i Hiszpanii.
Reklama

Dane dotyczące liczby interwencji medycznych i zgłoszeń do firmy ubezpieczeniowej to też dobry barometr tego, dokąd Polacy wyjeżdżają w tym roku na wakacje.

- Przeprowadzane przez nas badanie "Plany wakacyjne Polaków" pokazało, że najwięcej osób planuje spędzić swój urlop w Hiszpanii (14 proc.), Chorwacji (11 proc.) oraz Grecji (10 proc.). Lipcowa liczba interwencji w tych krajach wskazała, że za deklaracjami poszły również czyny. Duża liczba telefonów z prośbą o pomoc z terenu Bułgarii, do której planowało wyjechać tylko 4 proc. Polaków może wynikać z faktu, że znacząca część osób niezdecydowanych (39 proc.) w temacie kierunku wakacyjnego wyjazdu wybrała właśnie Bułgarię - mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

W porównaniu do 2016 r. nastąpił ogromny wzrost interwencji z terenu Turcji (ponad 400 proc.). Pokazuje to, że wśród Polaków opadły negatywne emocje związane z obawami przed zamieszkami, strajkami czy zamachami terrorystycznymi wynikającymi z sytuacji wewnętrznej panującej w poprzednich latach w tym kraju. Liczba interwencji w lipcu 2017 r. jest zbliżona do tej z 2015 r.

Dane podsumowujące lipiec pokazały, że 80 proc. Polaków potrzebowało pomocy assistance z powodu zachorowania, a 20 proc. z powodu wypadku.

- Większość osób dzwoniących do centrum operacyjnego zwracała się do nas z prośbą o pomoc w zorganizowaniu wizyty lekarskiej i zakupie leków - 85 proc. zgłoszeń. Bardzo częstymi przyczynami skorzystania z wizyty lekarskiej były odczuwanie zawrotów głowy, osłabienie, zatrucie pokarmowe oraz drobne skaleczenia, do których doszło na plaży - dodaje Piotr Ruszowski.

W krajach europejskich średni koszt podstawowej opieki ambulatoryjnej to 600-800 złotych. W przypadku hospitalizacji lub transportu medycznego koszt może wzrosnąć nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Posiadając odpowiednią polisę podróżni mogą liczyć, że kwotę pokryje ubezpieczyciel.

W krajach Unii Europejskiej i EFTA dostęp do podstawowej opieki medycznej gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą jednak należy wyrobić wcześniej w NFZ na podstawie składek opłacanych w Polsce. Karta zapewnia dostęp do darmowej opieki na takim samym poziomie, jaki przysługuje w danym kraju, co oznacza, że o ile np. w Danii czy Wielkiej Brytanii za darmo możemy otrzymać bardzo zaawansowaną pomoc medyczną, to w innych państwach możemy spodziewać się konieczności dopłat. EKUZ nie pokrywa też kosztów np. transportu do Polski, co często mieści się w ramach polisy turystycznej.

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy