Poradnik Pasażera: Bagaż podręczny

31 lipca 2017 10:00
3 komentarze
Co czwarty Polak lata już tylko z takim bagażem, a linie zmieniają zasady ich przewozu. Aby ułatwić zorientowanie się w zasadach, przygotowujemy poradnik o tym, ile można z sobą zabrać.
Reklama
Jak wynika z badania momondo, większość Polaków podróżuje tak, by nie martwić się dodatkowymi opłatami - 27 proc. ankietowanych w badaniu na zlecenie tej firmy jako bagaż podręczny zabiera jedynie lekką torbę, by mieć pewność, że wejdą z nią na pokład. Z drugiej strony, 23 proc. badanych jest gotowych zapłacić za dodatkową walizkę, jeżeli wybiera się w dalszą podróż. Tylko 4 proc. Polaków wybiera linie, które posiadają pełen pakiet bagażu rejestrowanego wliczonego w opłatę za przelot.


- Wyniki naszego badania pokazują, że koszt bagażu to jeden z najważniejszych, po cenie, dostępności dogodnych terminów i ilości przesiadek, czynników decydujących o wyborze danego lotu. Prawie jedna piąta respondentów z Polski wskazała, że gdy podróżuje w celach rekreacyjnych, zwraca uwagę na to, czy dany przewoźnik oferuje bagaż w cenie biletu. Obecnie linie lotnicze optymalizują koszty, ale też starają się wychodzić naprzeciw potrzebom klientów. Coraz popularniejsze stają się specjalne programy i dodatkowo płatne usługi, które pozwalają pasażerom na wcześniejsze wejście na pokład, a także na zabranie dodatkowej torby - mówi Marta Krywult, online marketing manager w momondo.

Największe zmiany szykuje dla podróżnych węgierski Wizz Air, który do tej pory był jednym z najbardziej restrykcyjnych przewoźników. Od 29 października br. linia ta wprowadzi jeden rozmiar walizki, którą można zabrać na pokład, rezygnując tym samym z polityki małego bagażu podręcznego. Nieco bardziej liberalny Ryanair ze względu na wysokie obłożenie lotów, gwarantuje tylko 90 pierwszym osobom możliwość wniesienia walizek na pokład. Pozostałe mogą za darmo nadać bagaż podręczny jako rejestrowany przy wyjściu do samolotu.

By uniknąć niemiłych niespodzianek podczas wsiadania na pokład, poniżej prezentujemy zestawienie najpopularniejszych linii lotniczych i wprowadzonych przez nie zasad dotyczących przewożenia bagażu podręcznego. Warto zwrócić uwagę na niewielkie różnice maksymalnego wymiaru - Ryanair jest nieco bardziej restrykcyjny. Dodatkowym problemem są nieprecyzyjne wymiary sizerów, czyli urządzeń do sprawdzania wymiaru bagażu na pokładzie. Dlatego dobrą zasadą jest kupienie walizki minimalnie mniejszej od limitu, aby mieć bezpieczny zapas.

Wizz Air

Wizz Air obecnie umożliwia bezpłatnie wzięcie na pokład małego bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 42 x 32 x 25 cm. W tym przypadku nie obowiązuje limit wagowy. Za większy bagaż podręczny o wymiarach nie większych niż 56 x 45 x 25 cm pasażerowie muszą już dodatkowo zapłacić. Dodatkowo podróżujący z pierwszeństwem wejścia na pokład mogą bezpłatnie zabrać ze sobą przedmiot osobisty o maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 18 cm.

Od 29 października br. zmienią się przepisy i pasażerowie będą mogli bezpłatnie zabrać ze sobą jedną sztukę większego bagażu podręcznego o wadze mniejszej niż 10 kg i wymiarach 55 x 40 x 23 cm. Posiadacze Wizz Priority zabiorą dodatkowo małą torbę o maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 18 cm. Osoby z wykupioną tą usługa będą miały gwarancję zabrania dużego bagażu podręcznego na pokład, pozostali będą mogli to zrobić w zależności od dostępności miejsca. Zawsze za darmo na pokład będzie można zabrać mały przedmiot mieszczący się pod fotelem.

Ryanair

Pasażer może wnieść na pokład jedną torbę podręczną o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm oraz 1 małą torebkę o maksymalnych wymiarach 35 x 20 x 20 cm.

Bezpłatny bagaż nie przysługuje niemowlętom (w wieku do 23 miesięcy) podróżującym na kolanach osoby dorosłej, jednak towarzysząca osoba dorosła, oprócz swojego limitu bagażu podręcznego, może dodatkowo wnieść na pokład torbę na akcesoria dziecięce o wadze do 5 kg.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca w kabinie na pokład można wnieść jedynie 90 dużych toreb podręcznych (55 x 40 x 20 cm - to o 3 cm na najkrótszej krawędzi mniej niż w Wizz Airze czy Locie). Wszystkie pozostałe bagaże zostaną nieodpłatnie złożone w luku bagażowym.

Dodatkowy lub zbyt duży bagaż podręczny nie będzie akceptowany przy wejściu do samolotu z wyjątkiem sytuacji gdzie możliwe będzie umieszczenie takiego bagażu w luku bagażowym za dodatkową opłatą 50 funtów lub euro.

LOT

W zależności od klasy podróży pasażerowie podróżujący Polskimi Liniami Lotniczymi LOT mogą zabrać ze sobą na pokład:
  • LOT Business Class - 2 sztuki każda do 9 kg
  • LOT Premium Economy (loty międzykontynentalne) - 2 sztuki, w sumie do 12 kg (1 sztuka max. 8 kg)
  • LOT Premium Economy (loty międzynarodowe) - 1 sztuka do 8 kg
  • LOT Economy Class - 1 sztuka do 8 kg
  • LOT Economy Simple - 1 sztuka do 8 kg
Bagaż podręczny może mieć maksymalne wymiary wynoszące 55 x 40 x 23 cm. Ponadto bagaż powinien się zmieścić w górnej półce na pokładzie lub pod poprzedzającym fotelem.

W przypadku rejsów obsługiwanych samolotami turbośmigłowymi bombardier Q400 obowiązuje procedura Delivery at Aircraft. Podczas wejścia na pokład duży bagaż podręczny zostaje załadowany do luku bagażowego na czas lotu i zostaje zwrócony pasażerowi po wylądowaniu samolotu. W takim przypadku, przed oddaniem bagażu, wszystkie rzeczy wartościowe (np. komputer, pieniądze, klucze, dokumenty itp.) powinny być przez pasażera wyjęte i zabrane na pokład.


Dodatkowo, w ramach ceny biletu, jako bagaż podręczny pasażer może zabrać ze sobą przedmiot osobisty o maksymalnych wymiarach 40 x 35 x 12 cm.

Lufthansa

Maksymalne wymiary bagażu podręcznego to 55 x 40 x 23 cm, natomiast składane torby do przewozu ubrań mogą mieć maksymalnie 57 x 54 x 15 cm. Liczba sztuk bagażu podręcznego zależy od wykupionej klasy podróży. W klasie ekonomicznej i ekonomicznej-premium jest to jedna sztuka do 8 kg, w klasie biznes i pierwszej - dwie sztuki, każda do 8 kg.

Ponadto pasażer może dodatkowo zabrać jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 30 x 40 x 10 cm (np. torebka, torba z laptopem).

Pozostałe linie

Liczba sztuk bagażu podręcznego może różnic się w zależności od klasy podróży. Na tle rynku wyróżniają się linie British Airways i easyJet, które mają wysokie limity wagi bagażu podręcznego lub nie mają ich wcale. Obydwie pozwalają też na przewóz walizek nico większych od standardowych. Bardzo surowe normy pod względem wymiarów mają natomiast linie Qatar Airways i Emirates, a także islandzki low-cost WOW.

Linia

Rozmiar

Waga

British Airways

56 x 45 x 25 cm

23kg

Norwegian

55 x 40 x 23 cm

10kg

Air France

55 x 35 x 25 cm

12kg

KLM

55 x 25 x 35 cm

12kg

easyJet

56 x 45 x 25 cm

brak limitu

Swiss

55 x 40 x 23 cm

8kg

Qatar Airways

50 x 37 x 25 cm

7kg

Emirates

55 x 38 x 20 cm

7kg

Turkish Airlines

55 x 40 x 23 cm

8kg

WOW

42 x 32 x 25 cm

10kg

Air Berlin

55 x 40 x 23 cm

8kg + torba 2kg

SAS

55 x 40 x 23 cm

8kg



fot. Ryanair

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_dd199 2017-08-05 20:18   
gość_dd199 - Profil gość_dd199
Dość kiepska ta tabelka, skoro nie ma w niej ani Lotu, ani Lufy (choć tu akurat, skoro jest w niej SWISS, mozna byłoby wymienić wszystkie córki Lufy w jednym rządku).
adam7691 2017-08-01 23:18   
adam7691 - Profil adam7691
przydało by się zestawienie linii amerykańskich
gość_0ba52 2017-07-31 20:43   
gość_0ba52 - Profil gość_0ba52
Bagaż w Wizzerze to naprawdę jakiś żart! Szkoda, że mogą mieć podobnych wymagań do pozostałych linii. Zabrakło mi w zestawieniu informacji o bagażach w liniach czarterowych, a to czesto właśnie nimi latamy na wakacje z biurami podróży. Takie zestawienie wielu osobom mogły by pomóc uniknąć przykrych niespodzianek. Mnie pozytywnie zaskoczył tutaj Enter Air, który dopuszcza normalne wymiary, ale i wagę bagażu podręcznego.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy