Rząd: Koniec Lotniska Chopina po otwarciu CPK

18 lipca 2017 08:00
21 komentarzy
Po otwarciu Centralnego Portu Komunikacyjnego warszawskie Lotnisko Chopina nie będzie obsługiwało ruchu pasażerskiego - zapowiedział, jak podaje PAP, Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK.
Reklama

Jeszcze w tym miesiącu, przed wakacjami sejmowymi ma zostać zaprezentowany projekt uchwały, który ma formalnie rozpocząć rządowy program budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - podał PAP, relacjonując konferencję z udziałem Mikołaja Wilda. Jeszcze w tym roku, być może już jesienią, przedstawiony ma zostać projekt specustawy, która przyspieszy budowę CPK. Rząd chce, by ten akt częściowo opierał się na rozwiązaniach przyjętych już w innych tego rodzaju ustawach, ale będą tam też zupełnie nowe rozwiązania.

Rządowy plan zakłada m.in. zamknięcie Lotniska Chopina dla ruchu pasażerskiego wraz z otwarciem Centralnego Protu Komunikacyjnego. Nie wiadomo jednak, czy nadal będą z niego korzystały samoloty wojskowe. Równocześnie rząd zakłada, że uruchomienie CPK w żaden sposób nie wpłynie na działalność lotniska w Modlinie. Ma ono nadal obsługiwać przede wszystkim linie niskokosztowe.

Nadal nie wiadomo, gdzie dokładnie powstanie CPK. Według rządowych dokumentów ma to być nie więcej niż 50 km od Warszawy w kierunku Łodzi. Według nieoficjalnych informacji, niemal na pewno lotnisko zostanie zbudowane w okolicy Mszczonowa.

Wild zaznaczył, że nie chodzi o budowę tylko lotniska z szybkim dojazdem kolejoweym, lecz "o węźle kolejowym połączonym z węzłem lotniczym". Dodał, że CPK jest szansą na integrację polskiego transportu zbiorowego krajowego i międzynarodowego.

Mikołaj Wild zaznaczył, iż projekt uchwały posłuży nie tylko do zmiany rządowych dokumentów dotyczących strategii w zakresie transportu ale ma również umożliwić przyspieszenie samego procesu inwestycyjnego. Takie działania są koniecznie, gdyż plan zakłada zakończenie inwestycji w przeciągu 10 lat.

W projekt mogą być zaangażowane podmioty chińskie, ale Wild podkreślił, że musi to być współpraca korzystna dla obydwu stron. Dodał, że Polska odpowie na otrzymane zaproszenia do współpracy od Chin dopiero wtedy, gdy projekt zostanie zatwierdzony przez Radę Ministrów.

Szacuje się, że koszt budowy CPK na przestrzeni 10 lat wyniesie około 30 mld zł i będzie obejmował również nakłady na wybudowanie nowych odcinków trasach kolejowych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_b1690 2017-07-27 21:55   
gość_b1690 - Profil gość_b1690
8
gość_ccf8d 2017-07-25 19:33   
gość_ccf8d - Profil gość_ccf8d
Nie jestem specjalistą w temacie, nie jestem też (oj zdecydowanie nie jestem) zwolennikiem obecnego rządu, jednak idea CPK nie wydaje mi się zupełnie pozbawiona sensu.
Rrozwinięcie transportu cargo - możliwość wykonywania lotów nocą oraz integracja z transportem kolejowym i kołowym może byc korzystna biznesowo. Może być również motorem do powstawiania nowych biznesów w rejonie CPK.
Transport pasażerski - zapewne przy obecnym poziomie ruchu nie ma uzasadnienia dla budowy nowego, wielkiego lotniska (inna sprawa czy na pewno ono będzie wielkie). Jeśli jednak powstanie może (choć nie musi) stać się dla regionu tym czym obecnie jest Frakfurt. Przez 'region' rozumiem kraje bałtyckie, Białoruś (przecież nie bedzie do końca świata zapyziałym krajem), Słowację, Węgry, może nawet Rumunia czy Bułgaria.
Jeżeli powstanie szybki dojazd (szybka kolej) to nie bedzie też to tak wielki problem dla Warszawy. Głosy, że Warszawa może stracić inwestorów, bo Ci będą mieli trochę dalej z lotniska do miasta wydają mi się nieco naciągane. Na prawdę sądzicie, że ktoś zrezygnuje z biznesu bo dojzazd do biura na podpisanie kontraktu zajmie mu 50min więcej? Really? Gdyby tak było Mediolan byłby zapyziałą dziurą.
CPK jest ogromnym ryzykiem i może się skończyć jak inwestycja w Seulu gdzie zbudowano piękny, nowoczesny port lotniczy z nadzieją na wygenerowanie dużego ruchu tranzytowego a praktyka nieco odbiega od oczekiwań. Ale przecież nikt nie powiedział, że CPK musi mieć od razu 5 pasów startowych i terminle wielkości tego w Pekinie.
Lotnisko Okęcie / Chopina może pełnić rolę taką jak pełni London City. To by również załatwiło problem biznesmenów, którzy mają jakoby uciec z Polski po zbudowaniu CPK.
gość_91eff 2017-07-19 10:14   
gość_91eff - Profil gość_91eff
krzysiekl LHR ( chyba miales je na mysli piszac LHW ) nie jest otwarte cala dobe i juz nigdy nie bedzie nawet po rozbudowie. To nie jest Waw z Charterami gdzie niby nie mozna ale i tak cale lato łatają w nocy.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy