Recenzja: Poczekalnie Qantas Airways w Melbourne

30 listopada 2017 15:00
Świetnie urządzona poczekalnia pierwszej klasy z dostępem do spa i ekskluzywnej restauracji oraz zdecydowanie słabszy i nie wolny od wad salon dla pasażerów klasy biznes - taką ofertę ma Qantas na lotnisku w Melbourne.
Reklama
Obie recenzowane poczekalnie znajdują się w terminalu 2 portu lotniczego w Melbourne obsługującym loty międzynarodowe. Oprócz salonów przeznaczonych dla pasażerów międzynarodowych klas pierwszej i biznes australijski przewoźnik dysponuje także dwoma poczekalniami w terminalu 1 przeznaczonymi dla klientów w ruchu krajowym: Domestic Business Lounge i Qantas Club.

Z Qantas International Business Lounge mogą korzystać osoby podróżujące w międzynarodowej klasie biznes i pierwszej australijskiego przewoźnika, a także innych linii zrzeszonych w sojuszu oneworld. Ponadto gwarantowany wstęp mają osoby lecące w klasie biznes rejsami Jetstar pod warunkiem wystawienia biletu w taryfach Business Max, pasażerowie klasy biznes podróżujący z Melbourne na pokładach samolotów China Eastern Airlines oraz goście klasy biznes i pierwszej Emirates. Poczekalnia przeznaczona jest również dla posiadaczy statusu Sapphire lub Emerald w jednym z programów lojalnościowych oneworld, statusu Platinum Eastern Miles w programie China Eastern Airlines oraz statusów Gold i Platinum w programie Skyward Emirates.

Dostęp do Qantas First Class Lounge jest zastrzeżony z kolei dla pasażerów odlatujących z Melbourne w klasie pierwszej lotami Qantas i Emirates oraz linii z sojuszu oneworld, posiadaczy statusu Emerald w jednym z programów lojalnościowych prowadzonych w ramach oneworld oraz członków o statusie Platinum w programie Skyward Emirates. Ponadto z oferty tej poczekalni mogą korzystać też osoby, które przyleciały do Melbourne w pierwszej klasie Qantas lub Emirates i przesiadają się na dalsze loty międzynarodowe obsługiwane przez australijskie linie pod warunkiem podróży w klasie biznes.

Qantas International Business Lounge

Poczekalnia biznesowa zlokalizowana jest na poziomie 1 w centralnej części hali odlotów. Aby do niej dotrzeć należy po przejściu kontroli bezpieczeństwa i paszportowej kierować się oznakowaniem "airline lounges", a następnie zjechać schodami na dół. Salon Qantasa znajduje się w pobliżu innych poczekalni, prowadzonych przez Malaysia Airlines i Cathay Pacific Airlines i jest czynny codziennie od godz. 5 do 0:30.


Po minięciu recepcji, w której rejestrowana jest wizyta, znajduje się jedno z pomieszczeń wypoczynkowych. Cały lounge został podzielony na strefę jadalno-restuaracyjną, barową oraz klasyczną część przeznaczoną do relaksu lub pracy przed odlotem. Od wejścia rzuca się w oczy nowoczesny design wnętrz, ale poczekalnia niestety jest całkowicie pozbawiona okien, przez co nie ma tu dostępu do dziennego światła.


Mimo sporej powierzchni w godzinach wieczornych salon jest również przepełniony ze względu na dużą liczbę lotów odlatujących o tej porze z Melbourne do różnych miast azjatyckich.


We wszystkich pomieszczeniach rozlokowano różnego typu fotele, zabudowane siedziska oraz klasyczne stoliki z kilkoma krzesłami. W pobliżu niektórych miejsc znajdują się gniazdka elektryczne, ale ich liczba jest zdecydowanie niewystarczająca biorąc pod uwagę zapotrzebowanie, zwłaszcza w godzinach szczytowego ruchu.


W pobliżu głównej części wypoczynkowej znajduje się samoobsługowy bar zaopatrzony w kilka gatunków australijskich i nowozelandzkich win, parę rodzajów butelkowanych piw, standardowy wybór napojów chłodzących oraz drobne przekąski.


Z boku tego pomieszczenia przygotowano niewielką strefę zabaw dla najmłodszych gości przebywających w poczekalni.


W drugiej sali znajduje się główny bufet, którego oferta jest zmieniana w ciągu dnia w zależności od pory. Wybór dostępnych wieczorem dań nie był nadzwyczajny, ale w zasadzie wystarczający do spożycia solidnej kolacji. Można skosztować kilku ciepłych potraw (makarony, dwa rodzaje mięsa, zupa), samodzielnie przyrządzić sobie sałatkę z dostępnych składników, a także wybrać sery lub słodkie desery (w tym kilka smaków lodów).


Uzupełnieniem bufetu jest mini-bar, w którym dostępne są typowe mocniejsze alkohole, a także inne napoje. Na terenie salonu jest także do dyspozycji gości kilka samoobsługowych ekspresów ciśnieniowych do parzenia kawy. Oprócz tego można zamówić ulubiony typ tego napoju u baristy - wówczas zostanie on podany przez kelnera bezpośrednio do wybranego przez nas stolika.


Ciekawym i nieczęsto spotykanym w poczekalniach biznesowych rozwiązaniem jest strefa restauracyjna, w której serwowane są potrawy z karty. Przygotowano w niej podłużny stół jadalny w oryginalnej aranżacji.


Do wyboru była jednak wyłącznie jedna opcja dla wszystkich - sałatka z prosciutto z mozzarellą i pomidorami koktajlowymi. Danie było bardzo proste, ale zarazem smaczne. Zdecydowanie szkoda jednak, że decydując się na taką formułę podawania jedzenia w lounge nie zdecydowano się zarazem na nieco bardziej rozbudowane menu.


Na terenie poczekalni biznesowej dostępne są również kabiny prysznicowe dla osób pragnących odświeżyć się przed podróżą. W całym salonie działa też bezpłatny, bezprzewodowy internet.

Qantas First Class Lounge

Poczekalnia przeznaczona dla pasażerów pierwszej klasy znajduje się na poziomie 3. Można do niej dotrzeć windą lub schodami zlokalizowanymi obok gate'ów 9 i 10. Należy pamiętać o zignorowaniu lotniskowych oznaczeń kierujących do poczekalni linii lotniczych, gdyż wiodą one na poziom 1 terminala. Wejście do First Class Lounge znajduje się obok Emirates Lounge. Jest otwarta codziennie od godz. 5 do 23:30.


Salon jest relatywnie niewielki i został świetnie zaprojektowany. Wyróżnia się nowoczesnym, stylowym designem, a dzięki panoramicznym oknom zapewnia również doskonały widok na płytę lotniska i podpięte do rękawów samoloty.


Dużą część poczekalni zajmuje ekskluzywna restauracja w stylu bistro serwująca dania à la carte. Do dyspozycji gości jest ponadto znakomicie zaopatrzony bar pełen gatunkowych win (głównie australijskich) i mocniejszych alkoholi oraz niewielki samoobsługowy bufet z drobnymi przekąskami.


Karta dań jest oczywiście dostosowana do pory dnia oraz podlega sezonowym zmianom. W godzinach wieczornych można zamówić pełną kolację złożoną z dowolnie skomponowanych potraw spośród kilkunastu dostępnych propozycji. Jedzenie jest znakomite, a do tego podawane przez fantastyczną obsługę. To duża zaleta tej poczekalni.


Po posiłku można zaszyć się w jednym ze skórzanych foteli ustawionych w zabudowanych niszach urządzonych w stylu prywatnej biblioteki. Uwagę przyciągają w nich zwłaszcza przypominające gigantyczne żarówki stylowe lampy.


Dla chętnych przygotowano również miejsca z widokiem na płytę lotniska. W każdej chwili pobytu w salonie można zamówić dodatkowego drinka czy przekąskę. Obowiązuje serwis kelnerski, więc wszystko zostanie podane w wybranym przez nas miejscu.


Dla osób pragnących popracować w trakcie oczekiwania na lot urządzono kilka stanowisk biurowych wyposażonych w telefony i stacjonarne komputery Apple. Na terenie lounge można w razie potrzeby skorzystać z urządzenia wielofunkcyjnego, działa też oczywiście bezprzewodowy internet.


Qantas First Class Lounge dysponuje ponadto własnym Payot Spa oferującym wybór bezpłatnych zabiegów dla gości podróżujących w pierwszej klasie. Trwają one do 30 do 50 minut i można zarezerwować je z wyprzedzeniem. Niestety strefa spa jest czynna wyłącznie rano od godz. 8 do 11:30 oraz wieczorem od godz. 20 do 23:30.

Ocena

Poczekalnia pierwszej klasy Qantasa w Melbourne robi fantastyczne wrażenie. Została urządzona ze smakiem i zarazem komfortowo, a działająca w niej restauracja serwuje świetne dania i znakomitej jakości alkohole. Goście podróżujący w pierwszej klasie rejsami Qantasa mogą ponadto liczyć na indywidualną asystę w drodze między salonem i samolotem. Fantastycznym uzupełnieniem oferty australijskiego przewoźnika jest również bezpłatny dostęp do Payot Spa, choć nie jest ono czynne przez cały czas pracy lounge.

Znacznie słabiej wypada ocena Qantas International Business Lounge. Wprawdzie oferta kulinarna poczekalni jest dość solidna, a jej ciekawym uzupełnieniem jest możliwość zamówienia posiłku z karty (szkoda, że bez żadnego wyboru), ale w godzinach największego szczytu brakuje w niej zdecydowanie przestrzeni. We znaki daje się również brak dostępu do naturalnego światła, przez co wnętrza salonu są ciemne i nieco przytłaczające. Poczekalnia w najbliższych miesiącach ma być jednak stopniowo odnawiana, co być może zaowocuje jej bardziej przyjaznym charakterem w przyszłości.

fot. Marek Stus

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy