5 zdjęć z... Nusa Lembongan

26 maja 2017 14:00
Tuż obok zasłużenie uważanej za jednej z najpiękniejszych wysp świata Bali leżą dwie malutkie, a być może nawet piękniejsze wyspy. Nusa Lembongan i Nusa Ceningan są spokojne, pozbawione zgiełku aut i mniej zatłoczone niż Wyspa Bogów.
Reklama
Na Nusa Lembongan płynie się z miejscowości Sanur na Bali od pół godziny do nawet półtorej, w zależności od rodzaju łodzi, kosztu biletu i naszej skłonności do zaryzykowania życiem na chybotliwej motorówce pokonującej zwykle rozkołysaną w tym miejscu cieśninę. Wyspa ma 8 km kw. i mieszka na niej ok. 5 tys. osób. Z jednej stronny jest senna i cicha, ale z drugiej oferuje wszystko, czego oczekuje turysta - od surfingu i nurkowania, przez butikowe hotele na plaży i chatki za kilkanaście dolarów za noc, po żywy lokalny adat, czyli charakterystyczne wierzenia i ceremonie.

O Nusa Lembongan często mówi się, że to wyspa taka, jakie było Bali 40 lat temu.

Jeszcze mniejsza Nusa Ceningan to raj dla osób szukających spokoju. Na wyspie prawie nie ma samochodów, głównie dlatego, że jedyna droga łączącą ją z Nusa Lembongan przebiega po szerokim na ok. metr podwieszonym moście.

1. Żółty most


Łączący obydwie wyspy The Yellow Bridge to ich najbardziej znany symbol. Jest bardzo popularny wśród korzystających z Instagrama podróżników. Do listopada 2016 r. most był drewniany i dość chybotliwy, co w końcu doprowadziło do tragedii. Po dużej ceremonii odbywającej się w świątyni na Nusa Ceningan tłum mieszkańców wracał na większą z wysp. Most nie wytrzymał obciążenia i zawalił się, zabijając osiem osób. Odbudowany i otwarty w lutym 2017 r. most jest solidniejszy i zrobiony z betonu i stali. Nadal ma jednak ten sam urok - kanarkowożółte filary kontrastują z lazurową wodą, a wąski przejazd dodaje uroku pobytowi na Nusa Ceningan.

2. Liczne plaże


Nusa Lembongan i Nusa Ceningan mają silnie klifowe wybrzeże, ale nie też piaszczystych i szerokich plaż. Największą jest główna plaża na Nusa Lembongan, ciągnąca się przez prawie dwa kilometry wzdłuż największej osady na wyspie. Przy tej plaży cumują statki z Bali, to też najlepsze miejsce na surfing. Wielu turystów woli odnaleźć jednak mniejsze, często ukryte między skałami plaże o romantycznych nazwach - choćby Dream Beach czy Mushroom Beach.

3. Namorzynowe lasy


Cała północna część obydwu wysp pokryta jest gęstym i ściśle chronionym (choć w Indonezji różnie bywa z respektowanie prawa o ochronie przyrody) lasem namorzynowym. Potężne drzewa rosną w płytkiej wodzie, a ich rozgałęzione i splątane korzenie tworzą unikalny ekosystem dla zwierząt wodnych. Lasy namorzynowe można zwiedzać z drogi lub nurkując samodzielnie z maską przy brzegu wysp, ale dużo ciekawsza jest wycieczka motorówką i nurkowanie w sercu lasu pod okiem doświadczonego przewodnika.

4. Adat


Adat to niepowtarzalnie indonezyjskie przywiązanie do tradycji, lokalnych wierzeń i ceremonii. Każda wyspa, a często nawet i każda wioska ma swój adat. Na hinduistycznej wyspie Bali adat jest wyjątkowo silny, nie zniszczyła go jeszcze masowa turystyka. Zwyczaje na Nusa Lembongan i Nusa Ceningan są podobne - tu także mieszkańcy wyznają hinduizm nieco zmieszany z animizmem i buddyzmem. Turystów jest tu mniej, więc wierni w świątyni chętnie opowiedzą o swoich zwyczajach, takich jak przygotowywanie papierowych smoków niszczonych przed Dniem Ciszy, Nyepi.

Adat to nie tylko duże świątynie z wulkanicznego, czarnego kamienia, ale też małe ołtarzyki dla lokalnych bóstw i podarki kładzione na ulicy czy chodniku. Na Nusa Lembongan widać je na każdym kroku. Trzeba jednak uzbroić się czasem w cierpliwość, gdy ceremonia blokuje główną drogę na wyspie.

5. Lazurowe wody


Obydwie wyspy są otoczone ciągnącymi się kilkaset metrów w głąb oceanu płytkimi rafami koralowymi. Przejrzysta woda powoduje, że to doskonałe miejsce zarówno na nurkowanie z maską, jak i, dla bardziej zaawansowanych, nurkowanie w pełnym ekwipunku z butlą. Ale lazurowe wody otaczające Nusę Lembonga i Nusę Ceningan robią też wrażenie widziane z brzegu - zwłaszcza w połączeniu z tradycyjnymi łodziami rybackimi zacumowanymi przy brzegu oraz oceanicznymi falami rozbijającymi się w oddali na skraju rafy.

fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy