Polski Fundusz Rozwoju ma plan finansowania CPL

30 marca 2017 10:30
11 komentarzy
Według zapowiedzi Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, państwowa spółka ma już pomysł na sfinansowanie budowy Centralnego Portu Lotniczego w taki sposób, aby nie obciążyć budżetu państwa.
Reklama
- Jako Polski Fundusz Rozwoju przygotowaliśmy wstępną koncepcję struktury finansowania inwestycji w Centralny Port Komunikacyjny. Polski Fundusz Rozwoju posiada wystarczające środki, instrumenty, aby też w tym uczestniczyć. Mamy szereg możliwości pozyskania finansowania od międzynarodowych instytucji finansowych, takich jak Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, czy tym podobne. Jest oczywiście rynek komercyjny, banki, które mają w Polsce duży apetyt na finansowanie takich inwestycji infrastrukturalnych - powiedział cytowany przez PAP Paweł Borys, prezes PFR.

Borys szacuje, że budowa samego lotniska pochłonie ok. 20 mld zł, a kolejne ok. 10 mld zł będzie kosztować infrastruktura towarzysząca (np. drogi i linie kolejowe). O ile w zakresie budowy samego portu lotniczego nie można liczyć na wsparcie unijne, to w pozostałej części inwestycji - już tak.

Prezes PFR dodaje, że przy finansowaniu i budowie CPL-u będą musiały współpracować instytucje i spółki państwowe, w tym także porty lotnicze i LOT. Dodał jednak, że inwestycja ma duży potencjał do tego, by być opłacalną, więc zaangażowanie środków komercyjnych jest jak najbardziej możliwe.

Polski Fundusz Rozwoju to spółka powstała na bazie powołanej przez poprzedni rząd spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe. Jej głównym zadaniem jest finansowanie rozwoju polskiej gospodarki zarówno poprzez udział w finansowaniu wielkich projektów, jak i wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorców. W ramach Grupy PFR działa m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencja Rozwoju Przemysłu i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Wszystkie te spółki poza własnym kapitałem mają możliwość pozyskiwania funduszy na rynku.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_46865 2017-04-03 20:49   
gość_46865 - Profil gość_46865
Czyli wszystko sprowadza się do budowy tego pomnika głupoty z p[odatków (wszelkie pozyczki, czy tzw instrumenty finansowe - to srofdki, które trzeba oddać). A mieli być: Chińczycy, inwestorzy itp
gość_29954 2017-03-31 17:16   
gość_29954 - Profil gość_29954
No widzę że ten cały pomysł to sfinasowanie z kieszeni podatnika. CPL powinien powstać tylko w przypadku gdy będzie to chciał finansować prywatny kapitał.
gość_4fadd 2017-03-31 16:44   
gość_4fadd - Profil gość_4fadd
@ krzysiekl: Im bliżej Warszawy CPL tym dalej od gęsto zaludnionych regionów na południu Polski które w takim układzie będą dalej latać tak jak latają, to znaczy przez Frankfurt. CPL powinien być między Opocznem i Piotrkowem Trybunalskim. CMK już istnieje i zajmuje około 1 godzinę z Warszawy i 1,5 gidziny z Katowic i Krakowa. Takie miasta jak Łódź, Radom, Kielce, Częstochowa nawet nie potrzebują szybkiej kolei i też dojadą do 1,5 godziny. Albo chcemy wypełnić CPL pasażerami albo budujemy dla Warszawy ku uciesze Frankfurtu i innych hubów w Europie Zachodniej.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy