Partnerstwo Lufthansy i Cathay Pacific

28 marca 2017 10:00
4 komentarze
Nowo ogłoszone partnerstwo pomiędzy liniami lotniczymi Lufthansa oraz Cathay Pacific zakłada m.in. współpracę code-share oraz w zakresie obsługi programów lojalnościowych.
Reklama
Dzięki nowemu porozumieniu zarówno Cathay Pacific, jak i Grupa Lufthansa będą mogły zaoferować swoim pasażerom wybrane loty obsługiwane przez linię partnerską.

Dla pasażerów Grupy Lufthansa, czyli korzystających z usług przewoźników takich jak Lufthansa, Swiss czy Austrian Airlines, nowe porozumienie oznaczać będzie ułatwiony dostęp do portów docelowych w Australii i Nowej Zelandii. Od 26 kwietnia pasażerowie tych linii polecą z jedną przesiadką w Hongkongu do Sydney, Melbourne, Cairns oraz Auckland. Jak zapewniają przewoźnicy, w ten sposób osoby podróżujące z Frankfurtu, Monachium, Wiednia oraz Zurychu będą mogły skorzystać ze specjalnie dopasowanych przesiadek w Hongkongu. Co więcej, na mocy porozumienia pasażerowie Grupy Lufthansa będą mogli nadać bagaż do jakiegokolwiek kierunku końcowego obsługiwanego przez Cathay Pacific, a za loty obsługwane przez przewoźnika z Hongkongu zostaną naliczone im mile w programie lojalnościowym Miles&More.

Z kolei 14 połączeń lotniczych w Europie obsługiwanych przez Lufthansę, Swiss oraz Austrian Airlines otrzyma numery lotów Cathay Pacific. Tym samym pasażerowie przewoźnika z Hongkongu będą mogli kontynuować podróż w Europie po przesiadce we Frankfurcie, Dusseldorfie lub Zurychu, czyli portach lotniczych, do których obecnie latają samoloty Cathay Pacific.

- Nowe porozumienie code-share zaoferuje pasażerom Cathay Pacific lepszą łączność z kierunkami na Kontynencie Europejskim dzięki lotom operowanym przez Lufthansę, Swiss oraz Austrian Airlines z portów we Frankfurcie, Dusseldorfie oraz Zurychu, do których latamy. W tym samym czasie pasażerowie Grupy Lufthansa podróżujący z Europy do regionu Południowo-Zachodniego Pacyfiku będą mieli łatwiejszy dostęp do lotów do Australii i Nowej Zelandii poprzez nasz super hub w Hongkongu - powiedział Ivan Chu, prezes Cathay Pacific.

- Cathay Pacific Airways oraz Lufthansa Group, dwie czołowe grupy lotnicze na świecie, zawiązują rewolucyjne partnerstwo. Jestem szczególnie zadowolony, gdyż to porozumienie rozbudowuje naszą sieć umów partnerskich na świecie i wzmacnia oferowanie naszych linii na trasach do Azji, co leży w interesie naszych pasażerów. Porozumienia w zakresie umów code-share oraz programów lojalnościowych zawarte pomiędzy liniami Lufthansa, Austrian Airlines, Swiss International Air Lines oraz Cathay Pacific Airways oznaczają dla pasażerów wszystkich linii partnerskich, gdyż siatki połączeń wszystkich przewoźników znakomicie się uzupełniają. Współpraca z Cathay Pacific jest kolejnym ważnym elementem w naszej azjatyckiej strategii i uzupełnia istniejące umowy joint-venture z All Nippon Airways, Singapore Airlines oraz Air China, a także innymi partnerami Star Alliance w Azji - powiedział Carsten Spohr, prezes zarządu Lufthansa Group.

Porozumienie zawarte pomiędzy należącymi do sojuszu Star Alliance liniami z Grupy Lufthansa a należącymi do sojuszu oneworld liniami Cathay Pacific nie jest pierwszym porozumieniem pomiędzy przewoźnikami. W maju ubiegłego roku oddziały obu linii zajmujące się przewozem frachtu lotniczego, Cathay Pacific Cargo oraz Lufthansa Cargo, porozumiały się w sprawie wspólnego sprzedawania przestrzeni ładunkowej na trasach pomiędzy Hongkongiem i Europą (umowa weszła w życie w lutym tego roku). Na mocy porozumienia, Lufthansa Cargo obsługuje operacje Cathay Pacific Cargo we Frankfurcie, a Cathay Pacific Cargo zajmuje się obsługą frachtu Lufthansa Cargo w Hongkongu. Od 2018 r. obie linie planują wspólne transporty cargo pomiędzy Europą i Hongkongiem.

Nowo zawarte porozumienie pomoże Grupie Lufthansa lepiej konkurować z przewoźnikami z Bliskiego Wschodu, oferującymi wygodne połączenia pomiędzy Europą i Australią oraz Nową Zelandią. Z kolei linie Cathay Pacific będą mogły realizować zapowiadaną strategię zwiększania częstotliwości lotów na obecnie istniejących kierunkach Europejskich bez konieczności ponoszenia ryzyka otwierania nowych połączeń w sytuacji, kiedy przewoźnik zmaga się z trudną sytuacją finansową. Co więcej, najnowsze porozumienie wzmacnia rolę hubu w Hongkongu, który w ostatnim czasie tracił na znaczeniu, w związku z tym, że coraz więcej przewoźników z Chin decydowało się na otwieranie bezpośrednich połączeń dalekodystansowych z pominięciem Hongkongu, który tradycyjnie pełnił rolę lotniczej bramy Chin na świat.

Najnowsze porozumienie to także kolejny krok w kierunku osłabienia roli sojuszów lotniczych. Na przykładzie Grupy Lufthansa widać, że najsilniejsi przewoźnicy w sojuszach zamiast współpracy w ramach sojuszu wolą tworzyć sieć umów o bliższej współpracy z wybranymi liniami lotniczymi. Rozwiązanie to pozwala lepiej kontrolować rynek i nie wymaga energii potrzebnej na skomplikowaną koordynację działań wszystkich członków sojuszu, szczególnie że, jak pokazały historie animozji wewnątrz Star Alliance pomiędzy Lufthansą i Turkish Airlines, przynależność do jednego sojuszu nie oznacza bezproblemowej współpracy.

fot. Lufthansa Group, Tomasz Śniedziewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_b9b01 2017-04-03 11:05   
gość_b9b01 - Profil gość_b9b01
W przeciwienstwie do LOTu, Lufthansa mimo wszystko ciagle dziala, buduje rozne sojusze... Ciekawe, czy w Locie kiedykolwiek wpadna na pomysl zbudowania regionalnej grupy, np. poprzez partnerstwo z Wizzairem, ktory moglby zasilac hub w Warszawie, albo rozbudowe porozumien code share z innymi liniami (np. z TAP Portugal, by umozliwic lecacym z Warszawy szereg polaczen przez Lizbone do celow w Ameryce Srodkowej, a lecacym z Lizbony do kazdego miasta w Polsce)? Pewnie nigdy, bo Polacy mysla zasciankowo. Nigdy nie stworza czegos wielkiego...
gość_b647d 2017-03-28 19:29   
gość_b647d - Profil gość_b647d
Czyli nasuwa się na myśl jedno.... kiedy Hong Kong z WAW by LOT? Będzie się można przelecieć na milach niezły kawałek.
gość_b09e4 2017-03-28 13:54   
gość_b09e4 - Profil gość_b09e4
Lufthansa kolejny raz pokazała, że SA staje się powoli fikcją. Podejmują ścisłą współpracę z Cathay będącym członkiem OO podczas gdy, tą samą siatkę połączeń do Australii i Nowej Zelandii realizują z Singapore Airlines. Chętnie poznamy stanowisko Singapore Airlines. Ciekawe co myśli o takim podejściu LH do współpracy w ramach ''sojuszu''. Po takim numerze Singapore powinien przenieść na początek przynajmniej jeden lot z Frankfurtu do Warszawy. Niech im LOT rozwozi pax po Europie, skoro LH ich dyma...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy