LOT przegrał w sądzie z pasażerem

10 marca 2017 07:00
6 komentarzy
LOT nie miał prawa skasować rezerwacji na rejs powrotny pasażerowi, który nie stawił się na lot do miejsca docelowego - zadecydował Sąd Rejonowy w Warszawie. To w tej chwili powszechna praktyka europejskich przewoźników.
Reklama
Bartosz Karolczyk - pasażer, który sądził się z LOT-em - w 2014 r. podróżował z Warszawy do Brazylii z przesiadką w Brukseli. W tym celu wykupił bilet w obie strony z Warszawy do stolicy Belgii na pokładzie polskiego przewoźnika. Jednak pomylił datę przy rezerwacji biletu do Brukseli, a wykupiona taryfa nie umożliwiała zwrotu ani zmiany daty. W związku z tym Karolczyk kupił dodatkowy bilet już z poprawną datą, ale tylko w jedną stronę. Zamierzał skorzystać z pierwotnego biletu w drodze powrotnej.

W drodze powrotnej Karolczyk, gdy próbował odprawić się na lot powrotny do Warszawy, dowiedział się, że nie ma go w rejestrze pasażerów. Okazało się, że LOT anulował jego bilet, ponieważ pasażer nie stawił się na pierwszy rejs - ten wykupiony z błędną datą. Karolczyk nie został wpuszczony na pokład i musiał kupić drugi bilet.

Sprawa skończyła się w sądzie. LOT tłumaczył, że warunkiem zakupu biletu lotniczego jest potwierdzenie zapoznania się z ich treścią i ich akceptacja. A w regulaminie na stronie przewoźnika znajduje się informacja, że jeśli pasażer nie wykorzystał pierwszej części rezerwacji rezerwacji, linia ma prawo anulować dalsze odcinki podroży.

Z kolei reprezentant Karolczyka w uzasadnieniu powołał się na przepisy kodeksu cywilnego odnoszące się do ochrony konsumenta, tzw. klauzul abuzywnych. Mówią one, że postanowienia umowy zawieranej z konsumentem (jest to np. akceptacja regulaminu), nie wiążą go, jeśli nie są uzgadniane indywidualnie, a kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy.

W wyroku podkreślono, że anulacja przelotu była sytuacją nienormalną, nie mającą żadnej podstawy prawnej, a z powodu niestawienia się pasażera na pierwszą część lotu, linia lotnicza nie musiała ponieść żadnych kosztów.

Od wyroku Sądu Rejonowego odwołał się LOT, jednak został on podtrzymany przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Zgodnie z jego orzeczeniem polski przewoźnik jest zobowiązany zwrócić pasażerowi pieniądze za zakup dodatkowego biletu oraz opłacić koszty procesowe.

Polskie prawo nie jest precedensowe, więc inni pasażerowie nie będą mogli powołać się bezpośrednio na wyrok w sprawie Karolczyka. Jednak takie rozstrzygnięcie może pomóc wpłynąć na zmianę praktyki linii lotniczych.

Podobnie brzmiącą zasadę stosuje wielu przewoźników na świecie. Linie lotnicze przyjmują, że skoro pasażer nie stawił się na pierwszy odcinek lotu, to prawdopodobnie nie stawi się także na jego kolejne odcinki. Dzięki anulowaniu jego biletów to samo miejsce w samolocie można sprzedać kolejnej osobie.


W ramach rewizji unijnego rozporządzenia EU261, które określa prawa pasażerów, Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie jednoznacznego zakazu kasowania rezerwacji z powodu niestawienia się pasażera na pierwszy odcinek. Proces zmiany EU261 jest jednak chwilowo wstrzymany.

Jeśli doszłoby to wprowadzenia zakazu kasowania rezerwacji w takich przypadkach, miałoby to duży wpływ na model biznesowy linii sieciowych. Obecnie często sprzedają one bilety z przesiadką w hubie taniej niż bezpośrednio. W Locie można czasem kupić bilet taniej z lotniska regionalnego przez Warszawę np. do Londynu, niż bezpośrednio z Warszawy do Londynu. W ten sposób przewoźnicy ściągają ruch z lotnisk regionalnych do hubów. Gdyby wprowadzić zakaz kasowania rezerwacji, pasażerowie mogliby kupować bilety z portu regionalnego, a podróż i tak rozpoczynać dopiero w Warszawie. To na pewno doprowadziłoby do zmiany polityki cenowej.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
eFJot 2017-03-16 15:27   
eFJot - Profil eFJot
Drodzy gość_5374e i gość_bade0:
1. zapis w regulaminie może sobie być jasny i rozumiały, ale jeżeli Sąd dojdzie do wniosku, że znajdują się w nim klauzule niedozwolone, to ma praw ich nie stosować,
2. swoboda umów a zaakceptowanie z góry przygotowanego regulaminu to kwestia na długie dyskusje. Klasyczna swoboda umów jest wtedy, gdy strony siadają i negocjują warunki, a jak już wynegocjują tak, że wszystkim się to podoba, to zawierają umowę. Tu nie ma negocjacji - jest tylko akceptacja lub nie z góry narzuconych w regulaminie warunków,
3. i właśnie dlatego prawo w takich przypadkach chroni interesy konsumentów. Inaczej dostawca usług mógłby sobie w regulaminie wpisać co mu się żywnie podoba, a klienci zmuszeni byliby to akceptować, bo nie mieliby innej możliwości. Przewoźnicy mogliby np. wpisać, że może i bilet nabyłeś konsumencie za kwotę X, ale ja przewoźnik, przed samym lotem, mam prawo doliczyć ci do tego kwotę Y, bo mam takie widzimisię. I albo dopłacisz albo nie lecisz. Nie mamy Pana płaszcza - i co nam Pan zrobi?
4. i właśnie dlatego to dobrze, że jednostki słabsze (klienci) mają w takich przypadkach możliwość skorzystania z większej ochrony. Inaczej za chwilę mielibyśmy rządy monopolistów, którzy mogliby w regulaminy wpisywać nawet kwestie sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i nikt by im nie podskoczył. A jednak czasami z ich usług mus by było skorzystać, godząc się jednocześnie na absurdy,
5. jeżeli Państwo ma się w cokolwiek wtrącać, to właśnie w tego typu kwestie. Jednostka pozostawiona sama sobie jest bowiem z góry skazana na porażkę z potężną korporacją.
gość_77ecf 2017-03-13 22:44   
gość_77ecf - Profil gość_77ecf
Jak na razie wstrzymałbym się z podnieceniem, dopóki nie zapadnie wyrok prawomocny. Jak znam zycie Lot bedzie się odwoływał, wiec jak się ostatecznie sprawa zakończy to dopiero czas pokaże.
gość_bade0 2017-03-10 23:31   
gość_bade0 - Profil gość_bade0
Pan Karolczyk to jak widać sierota która nie umie czytać ze zrozumieniem, i zrozumieć warunków przewozu, ale ma czas i pieniążki żeby dochodzić wyimaginowanych praw w sądzie. Ot takie czasy - tylko czy dobrze że jednostki o słabszych możliwościach poznawczych bronione są przez prawo? Do czego to zmierza?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy