System ETS w lotnictwie bez rozszerzenia - Pasazer.com×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


System ETS w lotnictwie bez rozszerzenia


Komisja Europejska podjęła decyzję o przedłużeniu ograniczonego stosowania unijnego systemu handlu emisjami ETS w lotnictwie wyłącznie do tras wewnątrzwspólnotowych.


Komisja Europejska zaproponowała, by system ETS nadal nie obejmował lotów wykonywanych poza Unię Europejską i kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli Norwegię, Islandię i Liechtenstein. Przeciwko rozszerzeniu ETS od dawna protestuje niemal cała branża lotnicza. 

Przewoźnicy nadal będą musieli wykupywać zezwolenia na emisję dwutlenku węgla podczas wykonywania lotów w obrębie Unii Europejskiej i państw EOG. Takim samym obowiązkiem objęte są inne branże odpowiedzialne za emisję dużych ilości gazów cieplarnianych, m.in. przemysł ciężki. 

Komisja na dobre zrezygnowała jednak z rozszerzenia ETS. Brukselska administracja oczekuje na wprowadzenie uzgodnionych rok temu pod auspicjami Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) globalnych porozumień dotyczących emisji dwutlenku węgla w lotnictwie, znanych jako CORSIA. Ma to nastąpić najpóźniej do 2021 r. i będzie dotyczyło wszystkich lotów na świecie. 

ETS obowiązuje w lotnictwie od początku 2012 r. Komisja Europejska początkowo nalegała na to, by linie latające do i z obszaru UE i EOG musiały wykupywać zezwolenia na emisję podczas całego lotu, nawet jeśli większość trasy przebiegała poza Europą. Wywołało to gwałtowne protesty branży lotniczej i władz wielu krajów, m.in. Stanów Zjednoczonych, Indii i Chin. Wielu przewoźników zagroziło skasowaniem połączeń do Europy oraz znacznym wzrostem cen. W efekcie stosowanie ETS do lotów poza UE i EOG zostało bezterminowo zawieszone. 

Decyzję o utrzymaniu ograniczonego stosowania ETS w lotnictwie pochwaliły organizacje branżowe, m.in. Airlines for Europe i International Air Carrier Association. Linie lotnicze mają nadzieję, że po wprowadzeniu systemu CORSIA europejski ETS zostanie zlikwidowany w odniesieniu do lotnictwa, aby uniknąć podwójnego obciążenia. Przewoźnicy podkreślają też, że wymierne ograniczenie emisji dwutlenku węgla można osiągnąć dzięki przyspieszeniu prac nad unijnym Jednolitym Niebem (Single European Sky). 


Reklama


Booking.com
gość_c6691 - Profil
gość_c6691
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!
Wylot:
Przylot:
  • Data wylotu:
  • Data powrotu:
Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie