SAS zarejestruje samoloty w Irlandii

2 lutego 2017 11:00
10 komentarzy
Firma SAS AB, do której należą linie lotnicze Scandinavian Airlines zarejestruje samoloty w Irlandii i otworzy bazy w Londynie i Hiszpanii, by przejąć rynek pasażerów podróżujących w celach wypoczynkowych i skuteczniej konkurować z Norwegianem.
Reklama
Jak ogłosił przewoźnik, pierwsze loty z nowych baz będą wykonywane już w sezonie zimowym 2017/18. Pierwotnie SAS planuje skierować do nowych baz ograniczoną liczbę samolotów, które będą wykonywały operacje uzupełniające połączenia obecnie świadczone przez przewoźnika.

Nowy ruch ma upodobnić strategię SAS do modelu realizowanego obecnie przez Norwegiana, przewidującego oferowanie zarówno tras wewnątrz Europy jak i transatlantyckich. SAS zapowiada, że w dalszym stopniu będzie koncentrował się na swoich stałych pasażerach i większość operacji w dalszym ciągu będzie wykonywana ze Skandynawii, jednak przewoźnik będzie również starał się wykorzystać wzrost popytu na rynku lotów wakacyjnych.

Przeniesienie części operacji do Irlandii pozwoli obniżyć bazę kosztową, która, jak wylicza przewoźnik, jest teraz o 20-25 proc. wyższa niż rywali. Irlandzki oddział będzie zatrudniał pracowników z lokalnego rynku pracy, co przyniesie oszczędności z tytułu płacenia niższych kosztów ubezpieczeń socjalnych i podatków. Samoloty, które zostaną zarejestrowane w Irlandii będą posiadały takie same malowanie jak pozostałe maszyny, taki sam będzie też serwis pokładowy.

- Być może SAS nie ma innego wyboru niż kopiowanie Norwegiana i założenie oddziału poza Skandynawią, ale to posunięcie ma miejsce przynajmniej trzy lata za późno. SAS będzie się starał gonić inne linie lotnicze, z których wiele będzie miało niższe koszty operacji niż SAS - komentuje Brian Sumers z magazynu Skift.

SAS nie jest jedynym przewoźnikiem, który upatruje możliwości rozwoju w otwarciu bazy w Irlandii - o możliwości otwarcia bazy w Dublinie wspominał też Skúli Mogensen, założyciel i prezes WOW Air w niedawnej rozmowie z "The Irish Independent".

Skandynawski przewoźnik, należący w połowie do rządów Szwecji, Danii i Norwegii, przez długi czas wzbraniał się przed przeniesieniem baz poza granicę, choć wiąże się to z oczywistą obniżką kosztów. To efekt wartości biznesowych, które są bardzo ważne dla skandynawskich przedsiębiorców i klientów - wielu z nich godzi się na wyższe ceny w imię pozostawiania podatków w kraju i wspierania lokalnej społeczności. Z tego powodu plany rozwoju Ryanaira w Danii zostały przyjęte bardzo krytycznie przez władze i spora część ludności, a linia wycofała się z wielu tras i skasowała bazę w Kopenhadze.


fot. SAS



Tagi
sas irlandia

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
irkolo 2017-02-03 14:31   
irkolo - Profil irkolo
Z podanego niżej linku wynika, że te 3 państwa mają niecałe 43% akcji. Pozostałe akcje są rozproszone.
spotter10 2017-02-03 14:18   
spotter10 - Profil spotter10
Hehe, sam się zakręciłem w swoim komentarzu. Tak, racja - nie mają po połowie, ale w połowie, co sam zresztą zaznaczyłem. Nie mniej jednak brakuje informacji do kogo należy druga połowa.
gość_1f9ce 2017-02-02 20:22   
gość_1f9ce - Profil gość_1f9ce
zarobki FR są największe właśnie w Irlandii - za lot CC ma chyba 17 euro
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy